Na podwyżki mogą liczyć m.in. pracownicy pomocy społecznej, piecza zastępcza i pracownicy, którzy opiekują się dziećmi do 3. roku życia. Dodatkowe 1000 złotych brutto trafi do ich kieszeni już w lipcu
Dofinansowanie jest efektem nowych programów Rady Ministrów. Szacuje się, że skorzysta na tym około 200 tys. pracowników.
- To jest sektor pracowników, o których nie mówi się wystarczająco dużo i których praca nie jest też wystarczająco doceniana – mówił podczas poniedziałkowej (1 lipca) konferencji prasowej wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski. - Temat podwyżek dla pracowników służb społecznych jest aspektem pomocy dla tych, którzy na co dzień pomagają tym najbardziej potrzebującym. Zależy nam, aby osoby, które są cichymi bohaterami naszych czasów dostały należyte wsparcie i mogły wykonywać swoje obowiązki należycie, będąc godnie wynagradzanym.
Wicewojewoda lubelski, Andrzej Maj podkreślił z kolei, że presja płacowa w tym sektorze była bardzo duża i od kilku lat były naciski na podwyżkę płac, ale samorządowcy nie nadążali ze względu na podwyżki, które następowały w tym czasie w innych sektorach. Stąd kwestia wynagrodzenia pracowników służb społecznych była do tej pory zaniedbana. Wicewojewoda wierzy, że dzięki programowi polepszy się również sytuacja wspomnianych samorządowców.
- Ten program bardzo pomoże temu sektorowi, ale i samorządowcom, którzy będą mieli możliwości innej pomocy, bo presja płacowa będzie trochę niższa. Zaczęliśmy mieć problem w tej sferze, jeśli chodzi o ludzi. Pracownicy odchodzili do innych branż i było niskie zainteresowanie podjęciem pracy w tym sektorze. Program na pewno spowoduje, że utrzymamy poziom w pracy, która wymaga bardzo dużej wrażliwości. Być może zwiększy się też zainteresowanie pracą w pomocy społecznej – dodaje Maj.
Cały sektor obejmą 4 rządowe programy wsparcia.
1. „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”. Podwyżki otrzymają pracownicy:
- ośrodków pomocy społecznej
- powiatowych centrów pomocy rodzinie
- centrów usług społecznych
- domów pomocy społecznej
- placówek specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego
- ośrodków interwencji kryzysowej
- ośrodków wsparcia, w tym m.in. dziennych domów pomocy, schronisk dla osób bezdomnych, czy domów dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży
2. „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027”. Program obejmie:
- asystentów rodziny
- koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej
- pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych
- osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych zawodowych
- osoby zatrudnione do pomocy w rodzinnych domach dziecka
- pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych
- pracowników interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych
- pracowników placówek wsparcia dziennego
- pracowników ośrodków adopcyjnych
3. „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka na lata 2024-2027”. Dodatkowe pieniądze otrzymają osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej zawodowej i prowadzące rodzinny dom dziecka.
4. „Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024–2027”. Wsparcie otrzymają pracownicy:
- żłobków, klubów dziecięcych albo dziennych opiekunów prowadzonych przez samorząd
- samorządowych zespołów żłobków i klubów dziecięcych
- samorządowych instytucji opieki oraz zespołów żłobków i klubów dziecięcych, które otworzą się i poniosą wydatki związane z zatrudnieniem osób na umowę o pracę (od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 2024 r. lub od 1 stycznia do 31 grudnia w następnych latach)
Wysokość podwyżki to 1000 złotych brutto miesięcznie na 1 etat. Koszt czterech programów to 10 miliardów złotych.