W Zespole Szkół uczy się 290 uczniów. Umiejętności rolnicze, zgodne z najnowocześniejszymi nowinkami techniki, zdobywają na praktykach w Luksemburgu i Szwajcarii. Oprócz tradycyjnych rolniczych kierunków kształcenia, szkoła wprowadza też nowe: technik ochrony środowiska i hodowca koni.
– Będą coraz bardziej przydatne, gdy na naszym terenie rozwinie się turystyka – mówi dyr. Ślósarz.
Grunty należące do szkoły zajmują 540 hektarów. Oprócz zabytkowego parku, szkoła ma również 200 ha gruntów ornych i drugie tyle zbiorników wodnych. Gospodarstwo pomocnicze szkoły prowadzi hodowlę karpi. Stawy wykorzystywane są przez miejscowych i przyjezdnych do wypoczynku i rekreacji. Szkoła organizuje obozy wakacyjne. Planuje rozszerzenie działalności turystycznej.
– Musiałaby się tym zająć jakaś zewnętrzna firma, ponieważ rozpoczęcie takiej działalności wymaga sporych inwestycji – dodaje dyrektor szkoły. – Chętni do wypoczynku z pewnością się znajdą. Już teraz mieszkańców stolicy stawiają tutaj domki letniskowe. A po remoncie pałacu powstanie nowoczesna baza noclegowa. Urokliwe krajobrazy nadwieprzańskie zachęcają do aktywnego wypoczynku.
www.fascik.webd.pl/starostwo