Są dumą Okręgu Lublin Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego oraz Gminy Milanów. Mowa o orkiestrze, w której na co dzień występuje ponad 30 muzyków Piłsudczyków, nie tylko z powiatu parczewskiego, ale także m.in. Lublina, Siemiatycz, Rudna, Urszulina, Włodawy i Białej Podlaskiej.
Orkiestra Reprezentacyjna Związku Piłsudczyków RP istnieje od ponad 3 lat. Powstała na bazie funkcjonującej od 2000 roku Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Milanowie. Jej twórcą i dyrygentem jest mjr ZP Piotr Gierulski. To nie przypadek, bo parczewianin z muzyką związany jest od wielu lat.
– Ukończyłem Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku. Po powrocie w rodzinne strony, w 1996 roku, zacząłem grać w orkiestrze wojskowej w Lublinie. Kilka lat później założyłem orkiestrę w Milanowie –wspomina mjr Gierulski.
Dziś orkiestra liczy 37 muzyków i ciągle się powiększa. Do zespołu dołącza młode pokolenie muzyków, ucząc się od starszych członków. Grają w niej między innymi córka i syn założyciela: na klarnecie 14-letnia Zosia, laureatka wielu konkursów muzycznych oraz młodszy o rok Antek, który wybrał trąbkę. W orkiestrze udziela się także inny z 13-latków, Oliwier Redzik z gminy Urszulin, to także wielokrotny laureat konkursów, dwukrotny artystyczny stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego.
Muzycy do koncertów przygotowują się w każdy piątek w Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie.
– Nawiązanie współpracy orkiestry OSP ze Związkiem Piłsudczyków RP dały wielki impuls do jej rozwoju. Związek Piłsudczyków RP Okręgu Lubelskiego doposażył naszych muzyków w instrumenty najwyższej klasy, zakupił także mundury – mówi Paweł Krępski, wójt gminy Milanów i dodaje, że orkiestra jest chlubą Gminy Milanów. – Jako wójt jestem dumny. Serdecznie gratuluję osiągnięć oraz życzę naszej orkiestrze dalszych sukcesów.
Orkiestra Związku Piłsudczyków RP nie jest zwykłą formacją muzyczną. Jej repertuar to przede wszystkim utwory patriotyczne, pieśni wojskowe oraz marsze, które przywołują pamięć o bohaterach walki o niepodległość Polski. Zespół regularnie bierze udział w uroczystościach państwowych, defiladach, a także wydarzeniach upamiętniających historyczne rocznice związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i Legionami – urodziny, imieniny i śmierć „Ojca Narodu” oraz 11 listopada, a także ważnych dla lokalnych społeczności, tak jak choćby przed trzema tygodniami, pod koniec września z okazji 80. rocznicy Bitwy pod Milanowem.
Choć Orkiestra Związku Piłsudczyków RP działa głównie w naszym regionie, jej wielokrotnie koncertowała daleko poza granicami województwa lubelskiego. Zespół brał udział w wielu ogólnopolskich wydarzeniach. Muzycy w sierpniu bieżącego roku uczestniczyli w Pielgrzymce Piłsudczyków na Jasną Górę. W bazylice klasztoru Ojców Paulinów zeprezentowali przepiękny koncert. Orkiestra chętnie występuje również z kolędami w okresie świąteczno- -noworocznym w kościołach w miastach, z których pochodzą muzycy. Orkiestra Reprezentacyjna Związku Piłsudczyków RP znana jest także za granicą. W 2022 roku koncertowała w Wiedniu z okazji 339. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. W przyszłym roku muzycy wybiorą się za wielką wodę, do Stanów Zjednoczonych.
– Nasza orkiestra jest ambasadorem województwa lubelskiego i Lublina. Jej misją jest nie tylko podtrzymywanie pamięci o Marszałku Józefie Piłsudskim, ale także krzewienie wartości patriotycznych poprzez muzykę –mówi generał dywizji ZP Leszek Kalinowski, prezes Okręgu Lubelskiego Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego. Dodaje, że to jedyna, istniejąca orkiestra Piłsudczyków, choć związkowych okręgów jest aż 60, nie tylko w Polsce, ale także i poza granicami naszego kraju. – Nasi muzycy tworzą most między przeszłością a teraźniejszością, łącząc tradycję z nowoczesną formą artystyczną – podkreśla gen. Kalinowski.