Teatr Stary, most na Bystrzycy i pałac w Wierzchowiskach. To tylko niektóre zabytki, walczące o tegoroczny Laur Konserwatorski. Werdykt poznamy jutro.
Wśród nich są min. Zofia i Feliks Ossowscy, którzy wyremontowali zespół dworsko-parkowy w Białce, koło Radzynia Podlaskiego. Sam dwór pochodzi z XIX w. W latach 1944-1946 działała tam radziecka stacja naprawy sprzętu zmotoryzowanego. Doprowadziło to do dewastacji kompleksu. Później w budynku znajdował się sierociniec, a następnie dom dziecka. W 2006 r. pałac wraz z parkiem kupili obecni właściciele.
Wśród kandydatów do nagrody jest również parafia rzymskokatolicka pod wezw. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Walczy o laur za konserwację wnętrza i wyposażenia zakrystii w kościele parafialnym. Chodzi przede wszystkim o odnowienie barokowej polichromii, która pokrywa ściany i sklepienie zakrystii.
Jeden z pięciu laurów może trafić również do lubelskiego ratusza, za rewitalizację Teatru Starego.
Znany dzisiaj budynek, zwany początkowo Teatrem Zimowym, później teatrem Makowskiego, wzniesiono w stylu klasycystycznym. Było to prywatne przedsięwzięcie Łukasza Rodakiewicza. Obok swoje krakowskiego imiennika, Teatr Stary w Lublinie jest najstarszym budynkiem teatralnym w Polsce.