482 wnioski o odroczenie terminu płatności składek wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w woj. lubelskim. W całej Polsce takich dokumentów było 18.4 tys. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa.
Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czytamy, "jeżeli z powodu epidemii koronawirusa przedsiębiorca ma problemy, by zapłacić bieżące składki lub należności, które wynikają z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty, bądź odroczenie terminu płatności, może skorzystać z uproszczonych form pomocy:
- odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r.,
- zawieszenia na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r., i tym samym wydłużenia o 3 miesiące terminu realizacji zawartej umowy."
Aby skorzystać z takiej opcji przedsiębiorcy muszą wypełnić jednostronicowy wniosek (dostępny tutaj).
– Każdy z przedsiębiorców powinien zastanowić się, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS, pisze w komunikacie prasowym, że wnioski można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, wysłać pocztą lub wrzucić do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu. Jesli przedsiębiorcy zdecydują się na złożenie dokumentu, mogą liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego i sankcji.
Ważna uwaga (ze strony internetowej ZUS): "Jeśli przedsiębiorca skorzysta z możliwości przesłania umowy mailem, najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemii, musi wysłać do ZUS również papierowy oryginał dokumentu. Jeśli nie przekaże go w formie papierowej do ZUS, uznamy, że umowa nie została zawarta. To spowoduje naliczenie odsetek od należności objętych umową."