Raport o rodzicach i nauczycielach
Jak skutecznie przeciwdziałać przemocy? Najlepiej z rodzicami. Tak zgodnie stwierdzili nauczyciele z ponad trzech tysięcy szkół, którzy wypełnili ankiety "Szkoły bez przemocy". - Bo bez rodziców ani rusz - mówi Krystyna Mocarz, pedagog z Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim. - Dzięki wspólnej pracy można stworzyć szkołę wolna od przemocy.
Opinie zebrane w szkołach są tożsame z wynikami ogólnopolskiego badania opinii społecznej przeprowadzonymi przez CBOS. Nauczyciele pytani o zaangażowanie rodziców przyznawali, że nie jest ono powszechne. Tylko kilka procent twierdziło, że prawie wszyscy rodzice interesują się tym, co dzieje się w szkołach. Takiego zdania był co piętnasty nauczyciel w szkole podstawowej. W gimnazjach i w szkołach średnich tak dobrą opinię o rodzicach mieli pojedynczy nauczyciele.
Nauczycieli zapytano także, czy rodzice są ich partnerami w zwalczaniu przemocy w szkole. Pozytywnej odpowiedzi udzielił co piąty nauczyciel szkoły podstawowej, co dziewiąty w gimnazjum oraz co szósty w szkole średniej lub zawodowej. Najczęściej rodzice wspomagają nauczycieli na wsiach, najrzadziej w wielkich miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców.
Smsy od belfra
Ale niektórzy mają jeszcze inne pomysły na polepszenie kontaktów z rodzicami. W II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie planowano wprowadzić dodatkowe wywiadówki przez smsy. Przez komórkę przesyłane miały być informacje o tym jak dany uczeń sprawował się w ciągu minionego tygodnia. Żeby nie psuć nastroju na weekend takie smsy planowano wysyłać w poniedziałki. W ciągu miesiąca do rodziców miało docierać pięć smsów. Płaciliby za to 3, 66 zł w miesiącu. Ale rodzice nie podchwycili tego pomysłu. - Nigdy nie zrezygnowalibyśmy z tej tradycyjnej formy kontaktowania się z rodzicami. Ale zamierzaliśmy ją wzbogacić przez wysyłanie wiadomości na telefony komórkowe- mówił Ryszard Kowal, dyrektor II Liceum Ogólnokształcące. - Dlaczego rodzice nie zdecydowali się na smsy? Nie mam pojęcia.
Co innego komunikowanie przez Internet. Elektroniczny dziennik sprawdził się już w prywatnym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Kazimierza Gostyńskiego. Dyrektor całkowicie zrezygnował z wywiadówek.
Porzucaj piłeczką na zebraniu
Fot. Maciej Kaczanowski
Mirosław Urban wygrał konkurs na wywiadówkę inaczej