To już pewne: nowy rok szkolny uczniowie rozpoczną w ławkach z nauką stacjonarną. Rodzice dzieci, które skończyły 12 lat będą zachęcani do ich zaszczepienia. Zastrzyk będzie mógł być podany nawet w w szkole.
1 września w tym roku wypada w środę. Pierwszy dodatkowy dzień wolny to czwartek 14 października (Dzień Nauczyciela). Na dodatkowe dni wolne uczniowie mogą liczyć w poniedziałek 1 listopada (Wszystkich Świętych) oraz w czwartek 11 listopada (Dzień Niepodległości). Dłuższa przerwa związana jest jednak dopiero ze świętami i trwać będzie od 23 grudnia do 1 stycznia. Wolny będzie też czwartek 6 stycznia (Trzech Króli). A to oznacza, że jeśli dyrektorzy poszczególnych szkół zdecydują o wykorzystaniu przysługujących im dni wolnych na początku stycznia to niektórych uczniów czeka naprawdę długa laba.
To im się przyda, bo w tym roku szkolnym ferie w woj. lubelskim odbędą się dopiero w ostatniej kolejności: 14 – 27 lutego.
Wiosenna przerwa świąteczna zaplanowana jest na 14– 18 kwietnia. Majówka nie będzie się tym razem wiązać z bardzo długim weekendem, bo 1 maja wypadnie w niedzielę. Uczniowie szkół, w których zdawana będzie matura, a których egzamin nie będzie dotyczył będą mieli za to wolne w trakcie trzech pierwszych dni egzaminów (4-6 maja). Wolny będzie też Boże Ciało - 16 czerwca.
Zakończenie roku szkolnego odbędzie się 24 czerwca.
Uczniu zaszczep się!
Informacją najważniejszą dla uczniów i rodziców jest to, że rok szkolny rozpocznie się stacjonarnie.
- To już temat przesądzony. Musiałoby się wydarzyć coś nieprzewidzianego, żeby ten powrót się nie ziścił – powiedział w wywiadzie dla PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.
We wrześniu w szkołach ruszy też akcja szczepień.
- Najpierw będzie przeprowadzona akcja edukacyjna, potem skierujemy do szkół punkty mobilne. Szczepienia będą, oczywiście, dobrowolne. Musi być na nie zgoda dyrektora szkoły, który będzie opierał się na opiniach i wskazaniach zebranych od rodziców. Mam nadzieję, że ta akcja szczepień odbędzie się w trzecim tygodniu września – tłumaczy Niedzielski.
Dzieci od 12. roku życia mogą być szczepione dwoma preparatami: Comirnaty (Pfizer/ BioNTech) i Spikevax (Moderna).
W liście Niedzielskiego skierowanym do dyrektorów szkół i rodziców namawiającym ich do włączenia się w akcję szczepienia uczniów minister podkreśla, że „stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym”. - Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane z wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski – pisze minister.
Jak będą wyglądały szczepienia w szkole? Na jego przeprowadzenie potrzebna będzie zgoda rodzica lub prawnego opiekuna, ale ten nie będzie musiał być obecny przy samym szczepieniu. Podczas kwalifikacji obecny będzie lekarz. Punkt szczepień będzie mógł zostać stworzony zarówno w samej szkole lub dzieci będą mogły wyjść do punktu mobilnego. Podczas akcji szczepień w szkołach zaszczepieni będą mogli być także rodzice uczniów oraz pracownicy szkoły.