Blisko 200 nauczycieli w Lubelskiem może od września stracić pracę. A ograniczenie etatów w placówkach oświatowych dotknie ponad 700 osób - wynika z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego
Sytuacja dotyczy w większości szkół ponadgimnazjalnych. - Tu najbardziej dotarł niż demograficzny - tłumaczy wiceprezes. - Większość nauczycieli do zwolnienia pracuje w dużych miastach - Lublinie, Zamościu i Chełmie. W Lublinie zwolnienia mają dotyczyć 32 osób, podobnie w Zamościu. I dodaje: - W poprzednich latach to głównie wiejscy nauczyciele mieli takie problemy.
- Robimy wszystko, aby ci planowani do zwolnienia nauczyciele mogli pracować w innych jednostkach - zapewnia Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektorka Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.
Jej zdaniem sytuacja nie jest zła, zwłaszcza w szkołach podstawowych. Stabilizująco działają zmiany wchodzące w życie od nowego roku szkolnego. - Pierwsza połowa 6-latków (dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku - red.) idzie do szkoły. Poza tym opieką w świetlicach na wniosek rodziców mają być objęte dzieci z klas I-VI, a nie tak jak dotychczas I-III - dodaje Dumkiewicz-Sprawka. - A każdy nauczyciel ma uprawnienia do takiej pracy.
W Białej Podlaskiej w nowym roku pięć osób planuje odejść na emeryturę. Siedem zostanie zwolnionych ze względu na brak godzin lub etatów. - Jednocześnie planujemy, że ok. 19 osób zostanie zatrudnionych na stanowiskach pedagogicznych i 13 na stanowiskach niepedagogicznych. To wynik objęcia części sześciolatków obowiązkiem szkolnym i utworzenia większej liczby klas pierwszych w szkołach podstawowych. Otwieramy też oddziały przedszkolne - mówi wiceprezydent miasta Waldemar Godlewski.
W Chełmie wypowiedzenia w tym roku otrzymało 19 nauczycieli mianowanych. - Jeśli zajdzie potrzeba powołania nowych oddziałów, to dyrektorzy mogą cofnąć wypowiedzenia niektórym nauczycielom - zaznacza Stanisław Mościcki, zastępca prezydenta Chełma.
W lepszej sytuacji są Puławy. - Nie będzie żadnych strukturalnych zwolnień nauczycieli. Może zdarzyć się, że ktoś straci pracę, ale to będą jednostkowe przypadki - informuje Stanisław Szajowski z UM w Puławach. (kp, eb, bar)
Szansa na pracę
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie realizuje projekt dla zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniem w oświacie. Pracownicy oświaty mogą się przekwalifikować i znaleźć zajęcie w innym zawodzie. W ramach projektu można skorzystać z dotacji na działalność gospodarczą, studia podyplomowe, staże, szkolenia i doradztwo zawodowe. Przewidziane jest też wsparcie finansowe dla osób, które dostaną pracę w innych miejscowościach. (kp)