Świniarki i owce uhruskie pomogą w ochronie przyrody na obszarach Natura 2000. Jak? Owce będą się paść na łąkach w okolicach Zamościa, Chełma i Hrubieszowa
- Najefektowniejszą metodą utrzymania siedlisk trawiastych jest wypas zwierząt, zwłaszcza owiec - mówi Beata Sielewicz, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Lublinie. I dlatego zaplanowano ich wypas w trzech obszarach Natura 2000 - w Kątach koło Zamościa, Czumowie niedaleko Hrubieszowa i Stawskiej Górze, rezerwacie w gminie Chełm. - Stado będzie w sumie liczyć 40 owiec. Wypas będzie prowadzony od maja do października - zapowiada Sielewicz.
Trawą zajmą się zwierzęta dwóch rodzimych ras - świniarka i owca uhruska. - Po 20 owiec z każdej rasy - dodaje prof. dr hab. Tomasz Gruszecki, kierownik Katedry Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego UP w Lublinie. - Owce są teraz w stacji eksperymentalnej naszej katedry w Bezku (powiat chełmski - red.), gdzie mamy stado liczące 600 matek.
Zwierzęta te już wcześniej były wypasane na pastwiskach w ramach prowadzonych przez naukowców badań. Profesor Gruszecki przyznaje, że w ub. roku w rejonie Poleskiego Parku Narodowego nie obyło się bez problemów. - 60 jagniąt zostało rozszarpanych przez wałęsające się psy - przyznaje prof. Gruszecki.
Teraz naukowcy chcą się dobrze przygotować do takiego zagrożenia. - W ub. roku owce cały czas były na pastwisku. Teraz na noc zwierzęta będą zamykane w wiacie - zapowiada prof. Gruszecki.
RDOŚ chce również wzmocnić populację żmijowca czerwonego i szczodrzeńca zmiennego. Są to gatunki wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. - Są zagrożone wyginięciem. W woj. lubelskim są ich ostatnie stanowiska - podkreśla dyrektorka RDOŚ w Lublinie.
Projekt realizowany przy współudziale środków norweskich będzie trwać 2 lata.