Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 września 2014 r.
13:45
Edytuj ten wpis

Psie mistrzostwa w tropieniu. Przyjadą czworonogi z całej polski

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob

Rozmowa ze Sławomirem Małyską, szkoleniowcem, zawodnikiem i organizatorem Mistrzostw Polski Psów w Tropieniu Sportowym "Happy Dog. Zawody odbędą się 13 i 14 września w Radawcu Dużym pod Lublinem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Ile psów weźmie udział w zawodach?

− Na chwilę obecną zgłosiło się 25. Przyjadą z przewodnikami z Katowic, Gdańska, Krakowa, Warszawy, Opola. Dwa pieski będą z Lublina.

• Psy jakich ras staną do rywalizacji?

− O tytuł mistrzowski mogą zawalczyć jedynie owczarki niemieckie, ale zawody są otwarte i każdy może przyjść ze swoim psem i rekreacyjnie, dla własnej satysfakcji, wziąć udział. Oprócz niemieckich będziemy mieli owczarki belgijskie, pitbulle i egzotycznego ca de bou, czyli psa z majorki, no i mieszańce.

• Na czym polegają konkurencje?

− Pies ma za zadanie jak najdokładniej odzwierciedlić trasę, którą przeszedł deptacz i znaleźć ukryte przez niego przedmioty. Im dokładniej to zrobi, tym lepszy wynik zdobędzie.

• Co jest brane pod uwagę przy punktacji?

− Niemal za wszystko pies może dostać punkty karne: jeśli obejrzy się na właściciela, jeśli podniesie głowę do góry, jeśli rozproszy go szczekanie innego psa. Przy ocenie bierzemy pod uwagę przede wszystkim dokładność wykonania, zaangażowanie psa (jak bardzo skupia się na tropieniu) oraz odnalezienie wszystkich przedmiotów, które zostawił deptacz. Pies nie może ich dotknąć, ma tylko pokazać. Na końcu trasy kładzie się i waruje.

• A co jeśli zgubi trop?

− Jeśli zboczy z trasy zostaje automatycznie zdyskwalifikowany.

• To spore wymagania.

− Może i spore, ale psy, które do nas przyjeżdżają są nieprawdopodobnie mądre i świetnie wyszkolone. Teraz ludzie chcą mieć przede wszystkim ładne zwierzęta. A dla nas najważniejszy jest jednak rozum.

• Dla wszystkich psów jest ten sam poziom trudności?

− Nie, jest kilka kategorii. Przed zawodami zgłasza się do nas opiekun z psem na egzamin sprawnościowy. Na podstawie tego przydzielamy mu kategorię i w zależności od niej ma trudniejszą lub łatwiejszą trasę.

• Czym się różnią poszczególne poziomy trudności?

− Im wyższa kategoria, tym starszy jest ślad. Na najłatwiejszym poziomie pies wchodzi pół godziny po deptaczu, na najtrudniejszym po trzech godzinach. Dodatkowo długość trasy, ilość załamań na trasie i kąty załamań. Najłatwiejsze załamania mają 90 stopni, na najwyższym poziomie trasa załamuje się pod kątem ostrym. Tylko najlepiej wyszkolone psy potrafią przejść to załamanie nie zbaczając z trasy.

• Kim są opiekunowie psów, które biorą udział w zawodach? Aż nie chce mi się wierzyć, że to zwykli pasjonaci, a nie profesjonaliści.

− Owszem, na najwyższym stopniu zazwyczaj znajdują się psy należące do profesjonalnych szkoleniowców, ale reszta to pasjonaci, którzy mają czas i energię, by szkolić swojego psa.

• Ile czasu trzeba poświęcić, by można było pójść z psem na zawody?

− Około dwóch lat. Treningi powinny odbywać się 2-3 razy w tygodniu, psa nie można przemęczyć. Jeśli szkolimy dorosłego osobnika, po roku możemy spróbować wziąć udział w zawodach. Szczeniakowi trzeba poświęcić ok. 2 lat. I na pewno nie może być on młodszy niż 15 miesięcy.

• Brał pan udział w zawodach w Polsce i na świecie, jak pan ocenia ten sport na polskim ogródku?

− Niestety u nas to ciągle domena hobbystów, ale już coś się zmienia. Coraz więcej ludzi interesuje się tym tematem, coraz więcej mamy zawodników.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium