Prawie 27 tys. mkw. powierzchni biurowej przybyło w Lublinie w ciągu ostatniego roku. Miasto znalazło się na siódmym miejscu w Polsce pod względem dostępnej powierzchni biurowej. W planach są już kolejne budynki, a władze miasta spodziewają się także inwestycji zagranicznych deweloperów
– Lublin jako siódmy rynek biurowy w Polsce może liczyć na nowe, kapitałochłonne przedsięwzięcia gospodarcze w postaci wejścia nowych firm na nasz rynek – podkreśla Łukasz Goś, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta.
W ostatnich miesiącach Lublin przekroczył próg 200 tys. mkw. powierzchni biurowej. – Osiągamy umowną granicę dojrzałości rynku – informuje Mariusz Sagan, dyrektor miejskiego Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości. – Przekroczenie 200-250 tys. oznacza, że w mieście mogą się pojawić zagraniczni deweloperzy, którzy sami przyprowadzają najemców, a nam jest wtedy łatwiej. Sądzę, że w tym roku do Lublina może wejść taki właśnie operator.
Nie wszystkie biura są jednak wynajęte. – Deklarowany przez deweloperów wskaźnik pustostanów wyniósł na koniec roku ponad 15 proc. – przyznaje Urząd Miasta, który zapewnia, że to dobry objaw.
– W mieście od ręki dostępna jest powierzchnia biurowa dla inwestorów zainteresowanych natychmiastową transakcją – przekonuje prezydent Krzysztof Żuk. – Szybkie tempo rozwoju tej branży Lublina sprawia, że coraz więcej nowych inwestorów wybiera nasze miasto jako miejsce realizacji swoich planów biznesowych, tworząc tym samym nowe miejsca pracy.
Symboliczny próg 200 tys. mkw. udało się przekroczyć dzięki trzem ubiegłorocznym inwestycjom. Największą z nich jest biurowiec firmy Orion przy Spokojnej 2, gdzie powstało ponad 18,5 tys. mkw. nowoczesnych biur oraz lokale usługowe o powierzchni przekraczającej 3600 mkw. Dwa pozostałe nie są już tak duże. U zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej oddano do użytku 3500 mkw. w biurowcu wzniesionym przez spółkę Centrum Zana. Nowy gmach stanął obok otwartego w 2017 r. budynku tej samej spółki mieszczącego 20 tys. mkw. nowoczesnych biur.
Najmłodszy budynek pod nazwą Point 75 został oddany do użytku w ostatnim tygodniu grudnia przez lubelską firmę K-Investment. Obiekt ma ponad 1800 mkw. powierzchni biurowej i znajduje się przy al. Spółdzielczości Pracy.
Lubelscy deweloperzy planują już kolejne budynki o łącznej powierzchni mogącej sięgnąć 90 tys. mkw. Jeszcze w tym roku mogą ruszyć dwie duże inwestycje. – Jesienią może się zacząć budowa drugiego wieżowca na rogu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej, gdzie będzie ok. 20 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jego oddanie do użytku może nastąpić na początku 2021 roku – ocenia Sagan. Drugą zbliżającą się inwestycją jest budowa biurowca przy ul. Jana Pawła II w rejonie Gęsiej, gdzie miałoby powstać 15 tys. mkw.