Miasto szykuje się do remontu Krakowskiego Przedmieścia od okolic ul. Wieniawskiej do pl. Litewskiego. Zarząd Dróg i Mostów szuka już wykonawcy prac, które przysporzą kierowcom dodatkowych utrudnień w ruchu.
Remont ma objąć ponad 440 m jezdni. Prace będą polegać na zdarciu sfatygowanej nawierzchni na głębokość ok. 10 cm. Następnie drogowcy mają ułożyć 6 cm warstwy wyrównawczej i 4 cm asfaltowego dywanika. Miasto zastrzega, że poziom jezdni nie może być wyższy niż obecnie.
Wyrównywane mają być także chodniki po obu stronach jezdni, ale piesi nie powinni się spodziewać nowej nawierzchni. Kostka brukowa ma być zdjęta i oczyszczona, a potem położona z powrotem na wyrównanej podsypce. Uszkodzone kostki mają być wymienione na nowe, tego samego typu oraz koloru.
W ten sposób remontowany był już w zeszłym roku odcinek chodnika od ul. 3 Maja do Ewangelickiej i ten fragment nie będzie w tym roku poprawiany.
Miasto oczekuje także odnowienia dwóch zatok przystankowych dla komunikacji miejskiej. Dokumentacja nie przewiduje wymiany ich nawierzchni na betonową, zastosowaną m.in. na Al. Racławickich i ul. Lipowej. Nawierzchnia będzie ułożona z szarej kostki betonowej.
Przy okazji oczyszczone, odrdzewione i pomalowane mają być wszelkie elementy małej architektury, jak słupki i łańcuchy odgradzające chodnik od jezdni, kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz maszty sygnalizacji świetlnej. Miasto nie przewiduje zmiany organizacji ruchu i wyznaczania na jezdni pasów dla rowerów, o które upominali się miejscy aktywiści.
Dzisiaj Zarząd Dróg i Mostów ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu Krakowskiego Przedmieścia od okolic ul. Wieniawskiej do skrzyżowania z ul. 3 Maja i Kołłątaja. Na oferty od zainteresowanych firm zamierza czekać do 14 maja. Przy wyborze zwycięskiej oferty ma się kierować w 60 proc. ceną i w 40 proc. zadeklarowanym okresem gwarancji.
Zwycięska firma dostanie 50 dni na wykonanie zlecenia. Ten termin będzie liczony od dnia podpisania umowy z miastem. Drogowcy nie od razu pojawią się na ulicy, bo pierwszych 30 dni mogą trwać prace projektowe. Roboty drogowe mają być prowadzone w taki sposób, by stale zapewniony był dojazd do przyległych posesji.