Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2019 r.
7:51

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga wz
37 143 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Lublin znalazł się poza pierwszą dziesiątką miast najbardziej przyjaznych młodym ludziom. Ranking objął wszystkie miasta na prawach powiatu, a jest ich 66. Jak wypadli inni przedstawiciele naszego regionu? Zamość znalazł się na 19. miejscu, Biała Podlaska na 41., zaś Chełm jest dopiero piąty od końca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Raport został przygotowany przez fundację im. Roberta Schumana, fundację im. Konrada Adenauera i Politykę Insight. Osoby młode zdefiniowano jako mieszczące się w przedziale 16–30 lat. Miasta były oceniane w siedmiu kategoriach: • gospodarka, • edukacja, • infrastruktura, • mobilność, • kultura i rozrywka • otwartość, • zdrowie i opieka.

– Z grubsza chodziło o to, żeby uwzględnić takie wymiary życia, które jednoznacznie kojarzą się z młodością – tłumaczyła Monika Helak z Polityki Insight podczas piątkowej prezentacji raportu. – Wyniki z poszczególnych kategorii zostały uśrednione do wspólnej punktacji.

Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, choć nie jest to mocne zwycięstwo, bo stolica zdobyła 55 punktów na 100 możliwych. Drugą pozycję, co może być prztyczkiem w nos dla Lublina, zajął Rzeszów. Trzecie są Katowice.

Lublin uplasował się dopiero na 12. pozycji w klasyfikacji generalnej. Tylko w jednej kategorii (zdrowie i opieka) znalazł się na podium, a w pierwszej dziesiątce pojawił się jeszcze tylko w kategorii mobilność.

– Metodologia wykorzystana w raporcie budzi nasze wątpliwości – komentuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta. – Wyniki nie mają potwierdzenia w innych rankingach dotyczących jakości życia w Lublinie. Takim przykładem jest chociażby ostatni raport globalnej firmy audytorskiej PwC, który potwierdza, że Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych do życia polskich metropolii.

Autorzy raportu powołują się na „liczne źródła danych”. – Przede wszystkim Główny Urząd Statystyczny, ale też składaliśmy zapytania do ministerstw, powiatowych urzędów pracy, do innych różnych instytucji publicznych, ale najważniejsza była oczywiście korespondencja z samymi miastami, które zwracały uwagę na dodatkowy wymiar, doprecyzowywały dane – wyjaśniała Helak.

Lublin i tak został oceniony znacznie lepiej niż trzy pozostałe miasta z naszego regionu. Nie udało im się zbliżyć do czołówki rankingu, bo słabo wypadały w większości kategorii (choć niekiedy lepiej od stolicy regionu). Zamość dostał dobrą notę tylko za kulturę i rozrywkę, zdecydowanie wyprzedzając w tej kategorii, co może być zaskoczeniem, nawet Lublin. Z kolei Biała Podlaska została doceniona za otwartość.

Najsłabiej wypadł Chełm, który w klasyfikacji generalnej był piąty od końca, a jeszcze niżej, bo przedostatni, w kategorii gospodarczej, w której oceniano szanse mieszkańców na szybkie znalezienie pracy i wysokość ich zarobków. Władze Chełma na razie nie komentują ogłoszonego w piątek raportu.

– Urząd Miasta zapozna się ze szczegółowymi wynikami raportu i weźmiemy je pod uwagę przy wcielaniu w życie działań naprawczych – usłyszeliśmy w chełmskim magistracie.

Spośród 66 miast na prawach powiatu (dokładnie tyle jest ich w Polsce) najwyżej znalazła się Warszawa. Lublin załapał się dopiero na 12 miejsce, a najsłabiej wypadł Chełm, który zajął piąte miejsce od końca. Na ostateczną ocenę miały wpływ wyniki z poszczególnych kategorii, którym przyglądali się autorzy ogłoszonego w piątek raportu*. Poniżej szczegółowe wyniki.

Gospodarka

Autorzy raportu sprawdzali, gdzie jest łatwo o pracę i dobre zarobki, zwracali też uwagę na bezrobocie wśród młodych. Zwycięzca jest oczywisty: Warszawa. Dalej są miasta z terenu, jak określono w raporcie, „byłego zaboru pruskiego”. Drugie miejsce zajęły Katowice, a podium zamknęły Tychy.

Lublin wylądował dopiero na 49. miejscu (wyprzedziły go nawet Suwałki i Sosnowiec), Chełm na 58., Biała Podlaska na 63., a Zamość na 65., czyli przedostatnim.

Edukacja

W tej kategorii liczyła się nie tylko liczba szkół i uczelni wyższych w stosunku do liczby młodych mieszkańców, czy też bliskość podstawówek. Oceniano także to, czy samorządy wspierają finansowo zdolną młodzież. Wygrał Rzeszów, m.in. ze względu na duże stypendia dla licealistów. – Według naszego rankingu oferuje największe możliwości – podkreślała Monika Helak z Polityki Insight. Drugi jest Poznań, a trzecie Katowice.

Z naszego regionu najwyżej znalazł się Zamość (12. miejsce), Lublin uplasował się dwa miejsca niżej, Chełm na 29. miejscu, a Biała Podlaska na 52.

Infrastruktura

Przy ocenie miast brano pod uwagę średnią powierzchnię mieszkaniową przypadającą na jedną osobę, dostępność do mieszkań, stopień zazielenienia miasta, dbałość o czyste powietrze (doceniano sieć stacji pomiarowych) i dostępność darmowego internetu. – Zwyciężyło zdecydowanie Świnoujście, następny był Sopot. To dwa miasta, które przy okazji są bardzo zielone – tłumaczyła Helak.
Słabo oceniony Chełm (43. miejsce) dostał kilka ciepłych słów. – Należy do czołówki miast pod względem wielkości publicznie finansowanej sieci internetowej – czytamy w raporcie. Zamość zajął 17. miejsce, Biała Podlaska 34., najdalej wylądował Lublin, dopiero na 51. pozycji.

Mobilność

Tu oceniano łatwość w dojeździe do miasta i wyjeździe w podróż. Liczyły się też systemy rowerów, buspasy, ścieżki rowerowe i komunikacja miejska. – Ale też finansowa dostępność rozumiana jako relacja ceny biletu miesięcznego do przeciętnej pensji – tłumaczyła Helak.

Pierwsze miejsce zajął Rzeszów, lider pod względem buspasów (prawie 4 proc. przy średniej 0,005 proc.), chwalony też za rower miejski, który można zostawiać poza stacjami. Na drugim miejscu jest Warszawa, podium zamyka Gdańsk.

To pierwsza kategoria, w której udało nam się wbić do pierwszej dziesiątki. 8 miejsce zajął Lublin, Zamość jest dopiero 48., Biała 59., a Chełm 62.

Kultura i rozrywka

Na ocenę w tej kategorii wpływała nie tylko kultura wysoka, ale też mnogość wydarzeń, imprez masowych, festiwali, wydatki samorządów na kulturę i liczba klubów sportowych w przeliczeniu na mieszkańców. Wygrał Kraków, drugi był Sopot (mocno pomogły mu kluby sportowe), Warszawa jest dopiero trzecia, chociaż sami autorzy przyznają, że tygodniowo ma najwięcej wydarzeń.

Do pierwszej dziesiątki dostał się Zamość zajmując 6. miejsce. Lublin ma 42. pozycję, dał się wyprzedzić Białej Podlaskiej (21. miejsce) i Chełmowi (41. pozycja).

Otwartość

W tej kategorii premiowano miasta, których władze wsłuchują się w głos mieszkańców przy podejmowaniu decyzji. Liczył się też odsetek miejskich radnych do 30. roku życia i otwartość na cudzoziemców. Wygrał Gdańsk, który ma młody samorząd. – Aż jedna trzecia radnych nie skończyła 31. roku życia – zauważają autorzy. Podkreślają też, że do pracy w Gdańsku lgnie wielu obcokrajowców. Na drugim miejscu jest Warszawa, na trzecim Opole.

Biała Podlaska zajęła 5. miejsce, zostawiając w tyle Lublin (26. pozycja), Chełm (44. miejsce) oraz Zamość (46.).

Zdrowie i opieka

To jedyna kategoria, w której zdobyliśmy podium. Trzecie miejsce zajął Lublin, uznany za jedno z najbardziej opiekuńczych miast. Liczyła się dostępność do kadry medycznej, oddziały położnicze, czy dostępność miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach. Na pierwszym miejscu są Katowice, na drugim Rzeszów.

Na siódme miejsce zapracował Zamość, na 21. znalazła się Biała Podlaska, Chełm dopiero na 60.

* „Ranking miast dla młodych ludzi” fundacji im. Roberta Schumana, fundacji im. Konrada Adenauera i Polityki Insight

Quiz: Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [2]

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [2]
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty