Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2019 r.
7:51

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga wz
37 143 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Lublin znalazł się poza pierwszą dziesiątką miast najbardziej przyjaznych młodym ludziom. Ranking objął wszystkie miasta na prawach powiatu, a jest ich 66. Jak wypadli inni przedstawiciele naszego regionu? Zamość znalazł się na 19. miejscu, Biała Podlaska na 41., zaś Chełm jest dopiero piąty od końca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Raport został przygotowany przez fundację im. Roberta Schumana, fundację im. Konrada Adenauera i Politykę Insight. Osoby młode zdefiniowano jako mieszczące się w przedziale 16–30 lat. Miasta były oceniane w siedmiu kategoriach: • gospodarka, • edukacja, • infrastruktura, • mobilność, • kultura i rozrywka • otwartość, • zdrowie i opieka.

– Z grubsza chodziło o to, żeby uwzględnić takie wymiary życia, które jednoznacznie kojarzą się z młodością – tłumaczyła Monika Helak z Polityki Insight podczas piątkowej prezentacji raportu. – Wyniki z poszczególnych kategorii zostały uśrednione do wspólnej punktacji.

Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, choć nie jest to mocne zwycięstwo, bo stolica zdobyła 55 punktów na 100 możliwych. Drugą pozycję, co może być prztyczkiem w nos dla Lublina, zajął Rzeszów. Trzecie są Katowice.

Lublin uplasował się dopiero na 12. pozycji w klasyfikacji generalnej. Tylko w jednej kategorii (zdrowie i opieka) znalazł się na podium, a w pierwszej dziesiątce pojawił się jeszcze tylko w kategorii mobilność.

– Metodologia wykorzystana w raporcie budzi nasze wątpliwości – komentuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta. – Wyniki nie mają potwierdzenia w innych rankingach dotyczących jakości życia w Lublinie. Takim przykładem jest chociażby ostatni raport globalnej firmy audytorskiej PwC, który potwierdza, że Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych do życia polskich metropolii.

Autorzy raportu powołują się na „liczne źródła danych”. – Przede wszystkim Główny Urząd Statystyczny, ale też składaliśmy zapytania do ministerstw, powiatowych urzędów pracy, do innych różnych instytucji publicznych, ale najważniejsza była oczywiście korespondencja z samymi miastami, które zwracały uwagę na dodatkowy wymiar, doprecyzowywały dane – wyjaśniała Helak.

Lublin i tak został oceniony znacznie lepiej niż trzy pozostałe miasta z naszego regionu. Nie udało im się zbliżyć do czołówki rankingu, bo słabo wypadały w większości kategorii (choć niekiedy lepiej od stolicy regionu). Zamość dostał dobrą notę tylko za kulturę i rozrywkę, zdecydowanie wyprzedzając w tej kategorii, co może być zaskoczeniem, nawet Lublin. Z kolei Biała Podlaska została doceniona za otwartość.

Najsłabiej wypadł Chełm, który w klasyfikacji generalnej był piąty od końca, a jeszcze niżej, bo przedostatni, w kategorii gospodarczej, w której oceniano szanse mieszkańców na szybkie znalezienie pracy i wysokość ich zarobków. Władze Chełma na razie nie komentują ogłoszonego w piątek raportu.

– Urząd Miasta zapozna się ze szczegółowymi wynikami raportu i weźmiemy je pod uwagę przy wcielaniu w życie działań naprawczych – usłyszeliśmy w chełmskim magistracie.

Spośród 66 miast na prawach powiatu (dokładnie tyle jest ich w Polsce) najwyżej znalazła się Warszawa. Lublin załapał się dopiero na 12 miejsce, a najsłabiej wypadł Chełm, który zajął piąte miejsce od końca. Na ostateczną ocenę miały wpływ wyniki z poszczególnych kategorii, którym przyglądali się autorzy ogłoszonego w piątek raportu*. Poniżej szczegółowe wyniki.

Gospodarka

Autorzy raportu sprawdzali, gdzie jest łatwo o pracę i dobre zarobki, zwracali też uwagę na bezrobocie wśród młodych. Zwycięzca jest oczywisty: Warszawa. Dalej są miasta z terenu, jak określono w raporcie, „byłego zaboru pruskiego”. Drugie miejsce zajęły Katowice, a podium zamknęły Tychy.

Lublin wylądował dopiero na 49. miejscu (wyprzedziły go nawet Suwałki i Sosnowiec), Chełm na 58., Biała Podlaska na 63., a Zamość na 65., czyli przedostatnim.

Edukacja

W tej kategorii liczyła się nie tylko liczba szkół i uczelni wyższych w stosunku do liczby młodych mieszkańców, czy też bliskość podstawówek. Oceniano także to, czy samorządy wspierają finansowo zdolną młodzież. Wygrał Rzeszów, m.in. ze względu na duże stypendia dla licealistów. – Według naszego rankingu oferuje największe możliwości – podkreślała Monika Helak z Polityki Insight. Drugi jest Poznań, a trzecie Katowice.

Z naszego regionu najwyżej znalazł się Zamość (12. miejsce), Lublin uplasował się dwa miejsca niżej, Chełm na 29. miejscu, a Biała Podlaska na 52.

Infrastruktura

Przy ocenie miast brano pod uwagę średnią powierzchnię mieszkaniową przypadającą na jedną osobę, dostępność do mieszkań, stopień zazielenienia miasta, dbałość o czyste powietrze (doceniano sieć stacji pomiarowych) i dostępność darmowego internetu. – Zwyciężyło zdecydowanie Świnoujście, następny był Sopot. To dwa miasta, które przy okazji są bardzo zielone – tłumaczyła Helak.
Słabo oceniony Chełm (43. miejsce) dostał kilka ciepłych słów. – Należy do czołówki miast pod względem wielkości publicznie finansowanej sieci internetowej – czytamy w raporcie. Zamość zajął 17. miejsce, Biała Podlaska 34., najdalej wylądował Lublin, dopiero na 51. pozycji.

Mobilność

Tu oceniano łatwość w dojeździe do miasta i wyjeździe w podróż. Liczyły się też systemy rowerów, buspasy, ścieżki rowerowe i komunikacja miejska. – Ale też finansowa dostępność rozumiana jako relacja ceny biletu miesięcznego do przeciętnej pensji – tłumaczyła Helak.

Pierwsze miejsce zajął Rzeszów, lider pod względem buspasów (prawie 4 proc. przy średniej 0,005 proc.), chwalony też za rower miejski, który można zostawiać poza stacjami. Na drugim miejscu jest Warszawa, podium zamyka Gdańsk.

To pierwsza kategoria, w której udało nam się wbić do pierwszej dziesiątki. 8 miejsce zajął Lublin, Zamość jest dopiero 48., Biała 59., a Chełm 62.

Kultura i rozrywka

Na ocenę w tej kategorii wpływała nie tylko kultura wysoka, ale też mnogość wydarzeń, imprez masowych, festiwali, wydatki samorządów na kulturę i liczba klubów sportowych w przeliczeniu na mieszkańców. Wygrał Kraków, drugi był Sopot (mocno pomogły mu kluby sportowe), Warszawa jest dopiero trzecia, chociaż sami autorzy przyznają, że tygodniowo ma najwięcej wydarzeń.

Do pierwszej dziesiątki dostał się Zamość zajmując 6. miejsce. Lublin ma 42. pozycję, dał się wyprzedzić Białej Podlaskiej (21. miejsce) i Chełmowi (41. pozycja).

Otwartość

W tej kategorii premiowano miasta, których władze wsłuchują się w głos mieszkańców przy podejmowaniu decyzji. Liczył się też odsetek miejskich radnych do 30. roku życia i otwartość na cudzoziemców. Wygrał Gdańsk, który ma młody samorząd. – Aż jedna trzecia radnych nie skończyła 31. roku życia – zauważają autorzy. Podkreślają też, że do pracy w Gdańsku lgnie wielu obcokrajowców. Na drugim miejscu jest Warszawa, na trzecim Opole.

Biała Podlaska zajęła 5. miejsce, zostawiając w tyle Lublin (26. pozycja), Chełm (44. miejsce) oraz Zamość (46.).

Zdrowie i opieka

To jedyna kategoria, w której zdobyliśmy podium. Trzecie miejsce zajął Lublin, uznany za jedno z najbardziej opiekuńczych miast. Liczyła się dostępność do kadry medycznej, oddziały położnicze, czy dostępność miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach. Na pierwszym miejscu są Katowice, na drugim Rzeszów.

Na siódme miejsce zapracował Zamość, na 21. znalazła się Biała Podlaska, Chełm dopiero na 60.

* „Ranking miast dla młodych ludzi” fundacji im. Roberta Schumana, fundacji im. Konrada Adenauera i Polityki Insight

Quiz: Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [2]

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [2]
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym.

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty