Może to być paczka z żywnością dla jednej z kobiet i jej dzieci mieszkających w Domu Samotnej Matki w Lublinie albo odzież dla osoby bezdomnej. Może to być też pomoc seniorowi w obowiązkach domowych, karma dla bezdomnych zwierząt, ale też rozmowa z kimś samotnym. Każdy dobry uczynek może być prezentem dla papieża z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.
"Bukiet Miłosierdzia to żywy pomnik św. Jana Pawła II. W dniu Jego urodzin (18 maja - red.), chcemy świętować poprzez podejmowanie drobnych dzieł miłosierdzia. Nasze dobre uczynki to kwiatki do bukietu dla Papieża Polaka” – zachęca do czynienia dobra Centrum Wolontariatu w Lublinie.
Inicjatywa rozpoczęła się dzisiaj, w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. – Pomysłodawcą projektu jest ks. Mieczysław Puzewicz, przewodniczący Rady Programowej stowarzyszenia – mówi Justyna Orłowska, prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie. – My to podchwyciliśmy, ponieważ bliska jest nam papieska idea budowania cywilizacji miłości.
– Bukiet Miłosierdzia jest odpowiedzią na ostatnie wezwania Jana Pawła II podczas papieskiej pielgrzymki do Polski w 2002 r. i wołanie Ojca Świętego o nową wyobraźnię miłosierdzia. Chodzi o konkretne czyny – wyjaśnia ks. Mieczysław Puzewicz. – Jak ktoś może, to niech robi wielkie rzeczy – może np. pojechać na misję do Afryki, ale trzeba dostrzec też coś innego, kogoś, kto jest blisko nas. Na przykład sąsiada, którego nikt nie odwiedza. Potrzebna jest właśnie wyobraźnia miłosierdzia, aby dostrzec wokół siebie ludzi, którzy potrzebują naszej obecności, czasu, uwagi, a czasem także i pieniędzy.
Pracownicy i wolontariusze Centrum stworzyli listę 100 propozycji do Bukietu Miłosierdzia. Wśród proponowanych dobrych uczynków jest np. przekazanie paczki żywnościowej albo środków higienicznych i kosmetyków dla kobiet z dziećmi mieszkających w Domu Samotnej Matki przy ul. Bronowickiej w Lublinie. Można przygotować też żywność i ubrania dla osób bezdomnych, czy też pomóc przy rozdawaniu posiłków na Gorącym Patrolu. Można także upiec chleb dla wolontariuszy i ich podopiecznych. Dobrym uczynkiem może być również wykup mieszkania dla bezdomnych na miesiąc (kwota 2000 zł). Są też zupełnie inne propozycje – m.in. pomoc starszej osobie/starszym sąsiadom w zrobieniu zakupów, rozmowa z osobą samotną, pomoc służbom medycznym, np. w szyciu maseczek. Można też przekazać karmę dla zwierząt w schronisku, oddać krew, posadzić drzewo albo oddać lub kupić ubrania dla dzieci uchodźców.
– Chodzi o to, aby nauczanie Jana Pawła II wcielić w życie, a nie budować papieżowi pomniki – zaznacza Justyna Orłowska. I dodaje: Setna rocznica urodzin Ojca Świętego jest punktem wyjścia, startem tego projektu, bo obecnie, ze względu na stan epidemii, nie wszystko można zrobić. Nie chodzi o to, kto i kiedy, tylko żeby w ogóle taki dobry uczynek zrobić, ponieważ chcemy zaprosić ludzi do większej otwartości na drugiego człowieka.
Centrum Wolontariatu zachęca m.in. na za pośrednictwem Facebooka do włączenia się do akcji i dzielenia się w komentarzu zrealizowanymi dziełami. Można też umieścić je na swojej tablicy z hasztagiem #stonasto.
Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II (inne przykładowe inicjatywy)
* W związku z epidemią koronawirusa zaplanowane papieskie uroczystości się nie odbyły. Wszelkie inicjatywy przeniosły się do internetu. W poniedziałek rano w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie przygotowane z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka i 40. rocznicy Lubelskiego Lipca ’80 *(było transmitowane na Facebooku).
* Papieskie inicjatywy podjęły też parafie, chóry i zespoły muzyczne, które dla papieża żapiewały m.in. "Barkę" czy "Czarną Madonnę. Tę pieśń zagrał i zaśpiewał np. Zespół Pieśni i Tańca "Jawor" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (planowany był koncert w Centrum Kongresowym UP). Wirtualny chór powstał też w parafii w podlubelskiej Turce.
* W poniedziałek, na godz. 19 zaplanowano zaś premierę teledysku do utworu "Barka". Pierwotnie wydarzenie miało się odbyć na schodach lubelskiego Zamku, ale ze względu na obecną sytuację cały projekt został przeniesiony do internetu. W teledysku udział wezmą: Krzysztof Cugowski, Kamila Lendzion, Stanisław Leszczyński, Jakub Piotrowski, Krzysztof Pachla, Magdalena Rembielińska, Agnieszka Schulz-Brzyska, Mariola Zagojska.