Zadłużenie na około 150 tys. zł, zagrożona płynność finansowa, brak paliwa, wyłączone telefony,
to problemy, z którymi na co dzień boryka się świdnicka policja. Mimo tych trudności, powiat zaliczany jest do bezpieczniejszych.
Ze statystyk wynika, że do 31 lipca 2001 r. stwierdzono ogółem 1282 przestępstwa, czyli o 181 więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrost o 16,4 procent spowodowany był wprowadzeniem nowych przepisów karnych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym – takich przypadków odnotowano 351. O ponad 9 proc. uległy zwiększeniu także przestępstwa rozbójnicze oraz pobicia, ale wzrost ten wynika przede wszystkim z ujawnienia sprawców takich zdarzeń z lat wcześniejszych.
Spadła o prawie 15 proc. liczba najbardziej dokuczliwych społecznie przestępstw – kradzieży, kradzieży z włamaniem, pojazdów i przestępstw gospodarczych. Podczas postępowań dotyczących oszustw gospodarczych i akcyzowych zatrzymano (podlegające przepadkowi na rzecz skarbu państwa) przedmioty wartości 517 974 zł. Zlikwidowanie w ubiegłym roku zorganizowanej grupy kilkunastu dealerów narkotyków przyczyniło się do znacznego spadku przestępstw naruszających Ustawę o zapobieganiu narkomanii. Natomiast utworzenie w Piaskach całodobowego komisariatu spowodowało odczuwalny wzrost bezpieczeństwa nie tylko w mieście, ale i w okolicznych gminach.
Alarmujące staje się zwiększanie udziału nieletnich w przestępstwach. Przy ich minimalnym wzroście, bo tylko ze 107 na 111 uczestniczyło w nich aż o 56 młodocianych więcej.
Poprawiła się i to znacznie sytuacja na drogach. O połowę zmniejszyła się liczba wypadków, sześciokrotnie mniej, bo tylko dwa, były śmiertelne, zaś liczba rannych z 59 spadła do 40.
Do miejsc najbardziej zagrożonych należy w dalszym ciągu ulica Lubelska w Piaskach, drogi w miejscowościach Pełczyn, Biskupice i Dorohucza, Aleja Lotników Polskich, ulice Niepodległości i Racławicka w Świdniku.
Prawdopodobnie po 17 października nastąpi dalsze pogorszenie warunków pracy świdnickiej policji, bowiem wszystkie wykroczenia rozpatrywane dotychczas przez kolegia administracyjne przejdą do sądu w Łęcznej. Oznacza to zwiększenie liczby konwojów i indywidualnych służbowych wyjazdów policjantów, a za tym idą większe wydatki. Przeciąga się również termin oddania po remoncie nowej siedziby w byłym biurowcu WSK. Jan Sprawka obawia się, że coraz trudniejsze warunki spowodują odchodzenie funkcjonariuszy ze służby.