![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
W Lublinie odbyło się spotkanie Biznes & Dyplomacja, poświęcone ekspansji firm na rynki zagraniczne.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Wydarzenie było pierwszym w tym roku spotkaniem z serii Biznesowy Brunch z Panoramą, organizowanym we współpracy z Izbą Gospodarczą Eksporterów i Importerów, oddział Lublin. Uczestniczyli w nim konsulowie honorowi działający w Lublinie, Konsul Generalny Ukrainy Oleh Kuts oraz przedstawicielka Republiki Kongo Agnes Tshikwaka Tete, czy Konsul Honorowy Słowenii Tomasz Kalinowski.
Głównym tematem panelu była możliwość ekspansji lubelskich firm na rynki Unii Europejskiej oraz Afryki. Eksperci omówili bariery i szanse związane z eksportem, a także aktualne trendy w handlu międzynarodowym. Szczególną uwagę poświęcono instrumentom finansowym wspierającym internacjonalizację biznesu, co spotkało się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.
- Żyjemy w niezwykle trudnym okresie, mamy wiele niewiadomych - mówi Jolanta Kozak, prezes zarządu Towarzystwa Mediów Lokalnych, współorganizatora dzisiejszego wydarzenia. – Nowy prezydent USA, Donald Trump, zapowiada wprowadzenie cła na towary z Unii Europejskiej, a to sprawi, że nasze towary przestaną być konkurencyjne na rynku amerykańskim. I choć dla Polski Stany Zjednoczone nie są głównym partnerem jeśli chodzi o nasz eksport, to z pewnością warto mieć plan B i szukać innych, bardziej atrakcyjnych rynków. Z pewnością taki jest rynek ukraiński, na którym obserwujemy, szczególnie od 2022 roku, znaczny wzrost – tłumaczy Kozak.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 70 firm z województwa lubelskiego i regionów ościennych, co może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu ekspansją zagraniczną. Przedsiębiorcy mieli okazję nawiązać kontakty biznesowe oraz wymienić się doświadczeniami w zakresie sprzedaży produktów i usług na rynki zagraniczne.
– Cieszę się, że inicjowane przez nas spotkania cieszą się tak dużym zainteresowaniem – twierdzi Anita Kowalczuk-Sobieszczańska, dyrektor lubelskiego oddziału Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów. – Tylko poprzez prowadzenie dialogu pomiędzy dyplomacją, przedsiębiorcami oraz instytucjami wsparcia biznesu możemy poznać prawdziwe potrzeby przedsiębiorców z kraju, jak i z innych regionów świata, co pozwoli obrać właściwe działania, a w rezultacie przełoży się na kontrakty międzynarodowe – dodaje.
Wydarzenie pokazało, że firmy z Lubelszczyzny coraz odważniej patrzą na międzynarodowe rynki, poszukując nowych możliwości rozwoju i współpracy.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)