Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lutego 2025 r.
17:35

Brama triumfalna w Lublinie. Na szczęście jej nie ma

Tak miał wyglądać "nasz" łuk triumfalny
Tak miał wyglądać "nasz" łuk triumfalny (fot. Autor)

W Lublinie miał stanąć przed laty Łuk Wyzwolenia. Miał być podobny do słynnego Łuku Triumfalnego w Paryżu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plan był taki: wielki, monumentalny łuk z dwoma kolumnami po bokach. To byłby początek al. Racławickich – bez wjazdu w Krakowskie Przedmieście. Dominujący kolor – biel i złoto. Tak centrum miasta wyobrażali sobie planiści w połowie lat 50 ub. w.

 

W 1954 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na opracowanie Łuku Wyzwolenia w Lublinie z okazji X-lecia PRL. Miał stanąć mniej więcej w tym miejscu, gdzie obecnie znajduje się Centrum Spotkania Kultur. Założenia były niezwykle ambitne. Między budynkiem, gdzie mieściły się ówczesne władze partyjne, a KUL-em powstałby też olbrzymi plac. Gdyby doszło do realizacji tego projektu, to mielibyśmy w mieście budowlę, przy której słynny Łuk Triumfalny w Paryżu byłby jedynie ubogim krewnym.

Na konkurs nadesłano ok. 100 prac. Co ciekawe, swoje projekty mogli wysyłać wszyscy obywatele, nie tylko architekci czy planiści. Koncepcje łuku były omawiane w kilku zespołach architektonicznych, a wcześniej wygłaszano liczne referaty na temat łuków triumfalnych na świecie.

Miało być „na bogato”. Łuk miał w swoim założeniu dominować w tej części miasta. Mówiąc krótko – swoją wielkością miał zwalać z nóg. Takie też były projekty. Niektóre prace z pewnością przestraszyły swoim rozmachem ówczesne władze, a przede wszystkim wielu urbanistów.

Sąd konkursowy miał nie lada orzech do zgryzienia. Odbyło się aż dziewięć posiedzeń, żeby wyłonić te najbardziej odpowiadające komunistycznym oczekiwaniom władz.

Sam konkurs na zagospodarowanie tego miejsca nie był do końca przemyślany. Świadczą o tym wnioski pokonkursowe, które zamieściło czasopismo „Architektura” z lipca 1954 roku:

 (…) Ustawienie pomnika na przecięciu osi Krakowskie Przedmieście - al. Racławicka jest

  1. trudne, jeżeli nie niemożliwe, gdyż punkt ten znajduje się zbyt blisko chaotycznej zabudowy wylotu Krakowskiego Przedmieścia, która nie może być uporządkowana bez poważnych wyburzeń i przekształceń. W wypadku użycia dla pomnika formy łuku, zbliżanie go do wylotu Krakowskiego

Przedmieścia jest szczególnie niefortunne ze względu na wąskość tej ulicy, powoduje zamknięcie widoku z Krakowskiego Przedmieścia przez bryłę łuku, której szerokość waha się od 20 do 30 i więcej metrów. Jedyną formą właściwą w tym wypadku jest brama, jak to zostało zaprojektowane w pracy nr 64. Stosowanie jednak jako pomnika - bramy, opartej z obu stron o zabudowę byłoby anachronizmem i mijałoby się z celem, gdyż brama przejazdowa nie może dać nastroju patetycznego, co jest warunkiem tego typu pomnika. Łuk triumfalny winien być budowlą wolnostojącą, przez którą nie może prowadzić codzienny ruch kołowy. Ale łuk nie może też

stać obok drogi, bez przeprowadzenia przez niego własnej kompozycyjnej osi (…)

Ówcześni urbaniści dopuszczali koncepcję, żeby kolumny były zwieńczone postacią alegoryczną. Czyja postać miałaby się tam znaleźć – tego nie określono. Możemy się jedynie domyślać, że musiałoby to być szczegółowo uzgodnione i zaakceptowane przez władze sowieckie.    

Ostatecznie wygrał projekt zespołu Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie pod kierunkiem prof. Romualda Gutta, Mariana Wnuka, Tadeusza Zielińskiego i Tadeusza Łodziana.

Zaprezentowane projekty znalazły się na wystawie, a w dyskusji nad nimi wzięło udział ponad 400 osób z całej Polski. Na całe szczęście do realizacji tego projektu nigdy nie doszło. Zabrakło pieniędzy.

   

e-Wydanie

Pozostałe informacje

PZL Leonardo Avia przegrała w Siedlcach i nie zagra w fazie play-off. ChKS wraca do formy

PZL Leonardo Avia przegrała w Siedlcach i nie zagra w fazie play-off. ChKS wraca do formy

ChKS Chełm pokonał Olimpię Sulęcin w swoim ostatnim meczu wyjazdowym rundy zasadniczej 3:1. Gorzej powiodło się drugiej z naszych ekip. PZL Leonardo Avia Świdnik uległa KPS Siedlce.

Niespodzianki w Kryterium Asów. Zmarzlik i Kubera za podium

Niespodzianki w Kryterium Asów. Zmarzlik i Kubera za podium

W sobotę było sporo powodów do radości dla kibiców Orlen Oil Motoru, ale w niedzielę już trochę mniej. Podczas rozgrywanego w Bydgoszczy Kryterium Asów doszło do sporych niespodzianek. Zawody wygrał Aleksandr Łoktajew. Dopiero piąty był Bartosz Zmarzlik

Piłkarze Ruchu Ryki są liderem lubelskiej klasy okręgowej

Od 0:2 do 3:2. MKS Ruch Ryki jednak pokonał POM Iskrę Piotrowice

Bartłomiej Bułhak został bohaterem Ryk. Jego Ruch pokonał po zaciętym spotkaniu POM Iskra Piotrowice 3:2. A trzeba dodać, że gospodarze przegrywali już 0:2.

Wycinek z „Expressu Lubelskiego” z 1926 roku
Historia

Tym żyła Lubelszczyzna

 Spór o cmentarz w Piaskach Luterskich. Kilka tysięcy osób spierało się na uroczystościach pogrzebowych, czyli awantura z 1926 roku.

Trener Motoru Lublin pogratulował swojej drużynie utrzymania w PKO BP Ekstraklasie

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Gratuluję mojej drużynie utrzymania

Po wysokim zwycięstwie nad Stalą Mielec piłkarze Motoru mają już na koncie 39 punktów. A to oznacza, że praktycznie zapewnili sobie utrzymanie.

Avia Świdnik przegrała w tym tygodniu oba domowe spotkania

Drugi domowy mecz w tym tygodniu, druga porażka Avii Świdnik

W środę domowa porażka z Chełmianką 2:3, a w niedzielę kolejna w starciu ze Starem Starachowice (1:3). Piłkarze Avii Świdnik mają za sobą kiepski tydzień.

Edach Budowlani Lublin pokonali rywali z Białegostoku

Edach Budowlani Lublin pokonali rywali z Białegostoku

Edach Budowlani mieli lepsze i gorsze momenty w sobotnim meczu z Budmex Rugby Białystok, ale ostatecznie zrobili swoje. Gospodarze pokonali outsidera 45:21.

Diler trafił do aresztu

Diler za kratki, narkotyki do policyjnego depozytu

Lubelscy kryminalni zatrzymali 30-latka z Lublina. Podczas przeszukania jego mieszkania funkcjonariusze ujawnili blisko kilogram marihuany i mefedronu. Mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi w tymczasowym areszcie.

4 hektary lustra wody w środku osady daje wiele możliwości
WIDEO
film

 KOWR przekazał „morze” w Nowodworze

– Tu gdzie dzisiaj są wędkarze, będą także kajakarze – ciśnie się na myśl parafraza piosenki „Golców”. A stanie się tak po tym, co w miniony piątek miało miejsce w miejscowości Nowodwór, w powiecie ryckim. Po kilku latach starań KOWR przekazał gminie trzy działki z pięknym, choć zaniedbanym stawem. Wójt już ma plan na ten teren i akwen.

Nawet 11-latek będzie mógł zgłosić swój pomysł na miasto

Nawet 11-latek będzie mógł zgłosić swój pomysł na miasto

Wraca budżet obywatelski w Radzyniu Podlaskim. Na razie w ręce mieszkańców trafi 30 tys. zł.

Za chwilę Jakub Mądrzyk zaliczy samobója
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Prezent od bramkarza, gol debiutanta i wysokie zwycięstwo Motoru nad Stalą Mielec

Jak najlepiej odpowiedzieć na porażkę 0:4? Zwycięstwem w podobnych rozmiarach. I właśnie to w niedzielę zrobił Motor Lublin. Beniaminek bez problemów ograł u siebie Stal Mielec 4:1. Ponad 14 tysięcy widzów na pewno opuszczało stadion w dobrych humorach.

Poranny wypadek na ulicy Ogrodowej w Chełmie
Aktualizacja

Alkohol i 10 osób w jednym aucie - tragedia w Chełmie. Szkoła żegna ucznia

Niedzielny poranek w Chełmie przyniósł dramatyczne wydarzenia. Około godziny 4 nad ranem na ulicy Ogrodowej doszło do tragicznego wypadku drogowego, w którym zginęło dwóch młodych mężczyzn. Jednym z nich był uczeń I LO w Chełmie

Retro impreza w klubi Helium
foto
galeria

Retro impreza w klubi Helium

W sobotnią noc lubelski Helium Club cofnął zegary wcześniej niż to jest przewidziane letnią zmianą czasu, serwując balety pt. "Retro Clubbing". Parkiet wypełnił się miłośnikami klasycznych hitów, którzy z nostalgią odtwarzali dawne ruchy taneczne. Atmosfera była pełna energii. To wydarzenie udowodniło, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z tej imprezy, to zapraszamy do naszej fotogalerii.

Na dzisiejszej giełdzie były tłumy
galeria

Giełda staroci. Krówki od kandydata i niemieckie żołnierzyki z lat 30.

Miało padać, ale piękne wiosenne słońce wręcz zapraszało na niedzielny spacer po giełdzie staroci w Lublinie. Ludzi zatem nie brakowało, co skrzętnie wykorzystał komitet wybiorczy jednego z kandydatów na prezydenta. Podczas giełdy, niestety, skradziono złoty zegarek, a jeden ze sprzedawców chciał upłynnić fałszywe, uncjowe, srebrne monety.

Młodzież Górnika sprawiła w niedzielę sensację

Znowu sensacja. Młodzież Górnika Łęczna pokonała lidera z Kraśnika

Śmiało można napisać, że to była kolejka cudów w Keeza IV lidze. W sobotę przegrała Lublinianka, a w niedzielę Stal Kraśnik. Lider tabeli musiał uznać wyższość rezerw Górnika Łęczna. Zielono-czarni ograli faworyta 2:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty