Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lutego 2025 r.
17:35

Brama triumfalna w Lublinie. Na szczęście jej nie ma

Tak miał wyglądać "nasz" łuk triumfalny
Tak miał wyglądać "nasz" łuk triumfalny (fot. Autor)

W Lublinie miał stanąć przed laty Łuk Wyzwolenia. Miał być podobny do słynnego Łuku Triumfalnego w Paryżu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plan był taki: wielki, monumentalny łuk z dwoma kolumnami po bokach. To byłby początek al. Racławickich – bez wjazdu w Krakowskie Przedmieście. Dominujący kolor – biel i złoto. Tak centrum miasta wyobrażali sobie planiści w połowie lat 50 ub. w.

 

W 1954 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na opracowanie Łuku Wyzwolenia w Lublinie z okazji X-lecia PRL. Miał stanąć mniej więcej w tym miejscu, gdzie obecnie znajduje się Centrum Spotkania Kultur. Założenia były niezwykle ambitne. Między budynkiem, gdzie mieściły się ówczesne władze partyjne, a KUL-em powstałby też olbrzymi plac. Gdyby doszło do realizacji tego projektu, to mielibyśmy w mieście budowlę, przy której słynny Łuk Triumfalny w Paryżu byłby jedynie ubogim krewnym.

Na konkurs nadesłano ok. 100 prac. Co ciekawe, swoje projekty mogli wysyłać wszyscy obywatele, nie tylko architekci czy planiści. Koncepcje łuku były omawiane w kilku zespołach architektonicznych, a wcześniej wygłaszano liczne referaty na temat łuków triumfalnych na świecie.

Miało być „na bogato”. Łuk miał w swoim założeniu dominować w tej części miasta. Mówiąc krótko – swoją wielkością miał zwalać z nóg. Takie też były projekty. Niektóre prace z pewnością przestraszyły swoim rozmachem ówczesne władze, a przede wszystkim wielu urbanistów.

Sąd konkursowy miał nie lada orzech do zgryzienia. Odbyło się aż dziewięć posiedzeń, żeby wyłonić te najbardziej odpowiadające komunistycznym oczekiwaniom władz.

Sam konkurs na zagospodarowanie tego miejsca nie był do końca przemyślany. Świadczą o tym wnioski pokonkursowe, które zamieściło czasopismo „Architektura” z lipca 1954 roku:

 (…) Ustawienie pomnika na przecięciu osi Krakowskie Przedmieście - al. Racławicka jest

  1. trudne, jeżeli nie niemożliwe, gdyż punkt ten znajduje się zbyt blisko chaotycznej zabudowy wylotu Krakowskiego Przedmieścia, która nie może być uporządkowana bez poważnych wyburzeń i przekształceń. W wypadku użycia dla pomnika formy łuku, zbliżanie go do wylotu Krakowskiego

Przedmieścia jest szczególnie niefortunne ze względu na wąskość tej ulicy, powoduje zamknięcie widoku z Krakowskiego Przedmieścia przez bryłę łuku, której szerokość waha się od 20 do 30 i więcej metrów. Jedyną formą właściwą w tym wypadku jest brama, jak to zostało zaprojektowane w pracy nr 64. Stosowanie jednak jako pomnika - bramy, opartej z obu stron o zabudowę byłoby anachronizmem i mijałoby się z celem, gdyż brama przejazdowa nie może dać nastroju patetycznego, co jest warunkiem tego typu pomnika. Łuk triumfalny winien być budowlą wolnostojącą, przez którą nie może prowadzić codzienny ruch kołowy. Ale łuk nie może też

stać obok drogi, bez przeprowadzenia przez niego własnej kompozycyjnej osi (…)

Ówcześni urbaniści dopuszczali koncepcję, żeby kolumny były zwieńczone postacią alegoryczną. Czyja postać miałaby się tam znaleźć – tego nie określono. Możemy się jedynie domyślać, że musiałoby to być szczegółowo uzgodnione i zaakceptowane przez władze sowieckie.    

Ostatecznie wygrał projekt zespołu Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie pod kierunkiem prof. Romualda Gutta, Mariana Wnuka, Tadeusza Zielińskiego i Tadeusza Łodziana.

Zaprezentowane projekty znalazły się na wystawie, a w dyskusji nad nimi wzięło udział ponad 400 osób z całej Polski. Na całe szczęście do realizacji tego projektu nigdy nie doszło. Zabrakło pieniędzy.

   

e-Wydanie

Pozostałe informacje

SM Czuby - ogłoszenie o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu

SM Czuby - ogłoszenie o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu

Paweł Łukaszczuk (z prawej) rozegrał znakomite zawody w barwach Sky Jumpers

LNBA: Trwa walka o play-off

Alfachem Team pokonał Polski Cukier Rodmos i jest bardzo blisko awansu do fazy play-off.

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Rząd w przyszłym roku chce podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej – zapowiedział wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna. Do wyboru mają być cztery lokalizacje: dwie preferowane i dwie dodatkowe.

W środę w Zamościu Szymon Hołownia będzie walczył o głosy wyborców
WYBORY PREZYDENCKIE

Trzaskowski liderem, Mentzen zyskuje, Hołownia jedzie do Zamościa

Liderem sondażu prezydenckiego Opinii24 dla RMF FM jest Rafał Trzaskowski. Ale to Sławomir Mentzen zanotował największy wzrost poparcia. Natomiast Szymon Hołownia w środę odwiedzi Zamość.

Technologia i ekologia idą w parze. Wiesz jak w Lublinie ograniczyć smog?

Technologia i ekologia idą w parze. Wiesz jak w Lublinie ograniczyć smog?

Urząd Miasta Lublin zaprasza dzieci i młodzież do konkursu ekologicznego. Do udziału zachęca kuszącymi nagrodami.

Do Ryk miałoby trafiać od 60 do 80 tys. ton odpadów rocznie. Według Sireco, wysypisko, przy zainwestowaniu w sortownię i zakład przetwarzania, powinno wystarczyć na około 15 lat

Ryki ze śmieciowym problemem. Mieszkańcy nie chcą sortowni

Gminie Ryki grozi zamknięcie komunalnego składowiska odpadów. Lokalne władze rozważają skorzystanie z oferty zagranicznej spółki, która chciałaby przejąć i rozbudować obiekt przy ul. Janiszewskiej. Temu z kolei sprzeciwiają się mieszkańcy. Co zrobi samorząd?

Powrót muzycznych legend
koncert
28 lutego 2025, 18:00

Powrót muzycznych legend

Kobranocka, Proletaryat i Closterkeller na jednej scenie! 28 lutego (piątek) zabiorą nas do czasów, kiedy definiowały polską muzykę rockową lat 80. i 90 i kształtowały masowy gust muzyczny, a utwory takie jak: „Kocham cię jak Irlandię” czy „Hipisówka” okupowały przez wiele tygodni listy przebojów.

Zbadaj piersi w busie. Tu zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi w busie. Tu zaparkuje mammobus

Mammografia pozwala wcześnie wykryć zmiany w piersiach, co daje szansę na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Mobilny punkt badań z lekarzem na pokładzie znów parkuje w regionie.

Przewodnicy świętują i zapraszają na wyjątkowy spacer
22 lutego 2025, 10:00

Przewodnicy świętują i zapraszają na wyjątkowy spacer

21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji lubelski oddział PTTK zaprasza na wyjątkowy spacer.

Miał ponad 2,5 promila, pojechał na stację po alkohol

Miał ponad 2,5 promila, pojechał na stację po alkohol

A podczas zakupów na stacji paliw w Tomaszowie Lubelskim, proponował innym kierowcom by wypili z nim po piwie.

 Maja Klajda z Łęcznej, Miss Polonia 2024

Chcesz być jak Maja Klajda? Zgłoś się do konkursu Miss Lubelszczyzny

Zostało już tylko kilka dni na zgłoszenie się do konkursu Miss Polonia 2025 Województwa Lubelskiego.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski i prezydent Turcji, Recep Erdogan

Zełenski: Nigdy nie zaakceptujemy żadnych rosyjskich ultimatów

Rozmowy na temat Ukrainy pomiędzy USA a Rosją w Arabii Saudyjskiej toczone są bez udziału Ukrainy, a ta nigdy nie zaakceptuje żadnych rosyjskich ultimatów – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

Narkotyki ukryto w foliowych workach na dnie Zatoki Gdańskiej. W ubiegłym tygodniu zostały wydobyte z wody przez płetwonurków Straży Granicznej

Ponad 100 kg kokainy na dnie Zatoki Gdańskiej

Przechwyciła je Straż Graniczna. To efekt skoordynowanej akcji funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Europolu oraz amerykańskiej Agencji do Walki z Narkotykami (DEA).

Ferie zimowe: Pierogi, anime i korepetycje. Kiedy i gdzie?
CO ROBIĆ

Ferie zimowe: Pierogi, anime i korepetycje. Kiedy i gdzie?

Do tego kawiarenki językowe, wieczory planszówkowe i szydełkowanie. W Lublinie działa osiem Przestrzeni Młodych. Co przygotowały na czas ferii zimowych?

Alkohol, szybkość i płonący samochód

Alkohol, szybkość i płonący samochód

20-latek z Tomaszowa Lubelskiego wsiadł za kierownicę mając blisko 2 promile alkoholu. Taka jazda zakończyła się na drzewie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty