Ratusz nie zdąży na czas z ogłoszeniem wyników głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego. Zwycięskie projekty mieliśmy poznać jeszcze w październiku. – Będziemy mieć kilka dni opóźnienia – mówią urzędnicy liczący głosy.
Skąd to opóźnienie? – Nie spodziewaliśmy się, że aż tyle głosów zostanie oddanych na papierowych kartach, a nie przez internet – wyjaśnia Piotr Choroś z Urzędu Miasta. – Wyniki internetowe moglibyśmy mieć po jednym kliknięciu, choć oczywiście i je trzeba też zweryfikować. Liczenie papierowych głosów trwa dłużej.
W tym roku odwróciły się proporcje między głosami internetowymi i tradycyjnymi. Poprzednio tych papierowych było mniej (42 proc.), tym razem to one stanowią większość (prawie 64 proc.). W zeszłym roku do ręcznego przeliczenia było niecałe 20 tys. kart, tym razem jest ich prawie 44 tys.
Liczenie głosów i przeliczanie na wyniki też wygląda inaczej, niż rok temu, bo wprowadzony został mechanizm mający uniemożliwić zgarnięcie zbyt wielu funduszy dużym i dobrze zorganizowanym dzielnicom. Tak stało się przy pierwszym rozdaniu, gdy spora część przypadła Czubom.
W drugiej edycji budżetu obywatelskiego obowiązuje zasada, że żadna z dzielnic nie może „wygrać” więcej, niż jeden projekt z listy dużych i trzy z listy małych. Ograniczenia nie dotyczą projektów obejmujących swoim zasięgiem więcej, niż dwie dzielnice.
Ratusz zapewnia, że obliczanie wyników jest już na finiszu. Możliwe, że poznamy je we wtorek, 3 listopada. – Na 100 proc. nastąpi to w przyszłym tygodniu – deklaruje Choroś. Przyznaje, że w tym roku nie ma projektu, który zdecydowanie wyprzedzałby inne pod względem liczby głosów. – Walka jest wyrównana.
W tym roku o pieniądze walczyło 101 projektów małych i 54 duże. Na małe miasto będzie mieć do wydania 8 milionów zł, a na duże 7 milionów. Rok temu do podziału było o 5 milionów zł mniej.
Do głosu byli uprawnieni wszyscy mieszkańcy Lublina, którzy ukończyli 16 lat. Zwycięskie inicjatywy mają być uwzględnione w projekcie budżetu miasta na 2016 rok, a cały budżet będzie musiała jeszcze zatwierdzić Rada Miasta. Projekt budżetu musi być przedstawiony przez prezydenta do 15 listopada, później będą nad nim pracować radni, a ostateczne głosowanie zaplanowane jest na 23 grudnia.