Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2022 r.
6:33

Lublin, Zamość, Dęblin... Miasta dobija drożyzna. Mniej światła, mniej ciepła

Miasta zmuszone są oszczędzać np. na miejskim oświetleniu
Miasta zmuszone są oszczędzać np. na miejskim oświetleniu (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Uliczne latarnie mogą świecić krócej, a publiczne budynki mogą być słabiej ogrzewane. Samorządy kombinują jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i cieplnej. Mają jednak dość ograniczone pole manewru.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tylko za pierwszy kwartał tego roku za oświetlenie uliczne zapłaciliśmy tyle, ile za cały ubiegły rok – przyznaje Beata Siedlecka, burmistrz Dęblina. Drastycznie rosnące ceny energii zmusiły ją do oszczędzania na oświetleniu. – Od miesiąca latarnie zapalają się o godzinę później, a wyłączają o godzinę wcześniej.

Latarnie świecą krócej także w Lublinie, gdzie stawka za megawatogodzinę prądu do ulicznego oświetlenia wzrosła od lipca o 345 proc. Więc rano lampy gasną o pół godziny wcześniej, wieczorem zapalają się o pięć minut wcześniej. Powinno to dać – jak wyliczył Ratusz – 170 tys. zł oszczędności miesięcznie. W pół roku ma się uzbierać milion.

– Na bocznych uliczkach po północy wyłączamy latarnie. Możliwe, że takich miejsc będzie musiało być więcej – obawia się burmistrz Biłgoraja, Janusz Rosłan.

Nad oszczędnościami myślą również władze Poniatowej. Tu latarnie mogą zgasnąć między północą a godz. 3 rano, gdy ruch na ulicach jest znikomy.

Podobnie jest w niewielkiej Izbicy w powiecie krasnostawskim, gdzie zaciskanie pasa zaczęło się już kilka miesięcy temu.

– Od maja oświetlamy tylko przebiegający przez teren naszej gminy odcinek trasy S17 i ruchliwą drogę w Tarnogórze. We wsiach latarnie nie świecą – przyznaje burmistrz Izbicy Jerzy Lewczuk. – Myślę, że taki stan rzeczy potrwa co najmniej do października. Na zimę chcielibyśmy uruchomić ponownie przynajmniej część oświetlenia. Jesteśmy w trakcie przetargu na wymianę lamp we wszystkich gminnych latarniach na ledowe. Liczę, że to pozwoli nam zaoszczędzić nawet 40 proc. wydatków – dodaje samorządowiec.

Nie tak jasno

Po inne rozwiązanie sięgnął Kazimierz Dolny, gdzie po godz. 23 latarnie świecą słabiej. O tym samym myśli Zamość.

– Zastanawiamy się, które latarnie ledowe będziemy ściemniać w okresie jesienno-zimowym – mówi nam prezydent Andrzej Wnuk.
Jego podwładni w piątek otworzyli oferty w przetargu na zakup prądu. Okazało się, że ceny wzrosną o 150 proc.

Podwyżek na razie nie obawia się Końskowola. – Mamy dobrą, wieloletnią umowę na dostawę energii elektrycznej, więc na razie tego problemu nie odczuwamy – stwierdza Mariusz Majkutewicz, zastępca wójta.

Spokojem cieszą się też Puławy, bo ich umowa obowiązuje do końca przyszłego roku, a do tego czasu już połowa miasta powinna być oświetlana energooszczędnymi lampami. Zachwalają je wszystkie samorządy, które zdecydowały się na ich montaż. Inne się do tego przymierzają.

– Przed nami wymiana oświetlenia – mówi Adam Rędzia, zastępca burmistrza Józefowa nad Wisłą.

Żeberka mniej gorące

Oszczędności konieczne będą także w przypadku ogrzewania. Ale tu nie chodzi wyłącznie o rosnące ceny (minister środowiska zapewnia, że nie będzie zgody na podwyżki większe niż 40-procentowe). Poważniejszym powodem są obawy o to, czy Polsce wystarczy gazu, bo Rosja przykręca kurek i nie wiadomo, czy nie zakręci go na dobre.

– Rozpoczęliśmy rozmowy w sprawie rozwiązań pozwalających ograniczyć pobór ciepła w obiektach zarządzanych przez miasto – przekazuje nam Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza. Z zadaniem mierzy się miejska spółka ciepłownicza.

– Jesteśmy na etapie analizy zużycia ciepła w obiektach oświatowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na te, w których są baseny – przyznaje Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Swoje pomysły na oszczędność prądu i ciepła mają wskazać dyrektorzy biłgorajskich szkół i przedszkoli. Takie polecenie dostali od burmistrza.

– Wcale nie musi być tak, że każdym pomieszczeniu ma być 25 st. C. Uczniowie nie muszą siedzieć na lekcjach w koszulkach z krótkim rękawem. Przecież 20 stopni to wystarczająca temperatura – tłumaczy burmistrz Janusz Rosłan.

To samo słyszymy w Kazimierzu Dolnym.

– Staramy się pilnować tego, by w szkołach temperatura nie przekraczała zakładanych norm – mówi Bartłomiej Godlewski, zastępca burmistrza.

Również z Komisji Europejskiej słychać już zachęty, by mieszkańcy nie ogrzewali swoich mieszkań do temperatury wyższej niż 19 stopni. Jak duże może to przynieść oszczędności?

– Obniżenie temperatury wewnętrznej tylko o 1 stopień Celsjusza to oszczędności w zużyciu ciepła o ok. 5 proc. – wylicza rzeczniczka LPEC.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w weekend (11-12 kwietnia)
imprezy
11 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (11-12 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w Post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Wojenne historie Bronowic. Spacer śladami obozu pracy i getta
12 kwietnia 2025, 10:30

Wojenne historie Bronowic. Spacer śladami obozu pracy i getta

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na spacer z przewodnikiem po dzielnicy Bronowice, który odbędzie się 12 kwietnia o godz. 10:30. Wydarzenie, organizowane w ramach akcji Żonkile, przybliży tragiczną historię obozu pracy Flugplatz i getta na Majdanie Tatarskim.

W niedzielę, o godzinie 13, na Wieniawie, Reprezentacja Polskich Pisarzy rozegra mecz Reprezentacją Austriackich Pisarzy

Reprezentacja Polskich Pisarzy zagra z Austriakami na Wieniawie

W niedzielę, o godzinie 13, Reprezentacja Polskich Pisarzy rozegra na stadionie Lublinianki rozegra mecz Reprezentacją Austriackich Pisarzy

Stelmet Falubaz Zielona Góra - Orlen Oil Motor Lublin. Czy mecz się odbędzie?

Stelmet Falubaz Zielona Góra - Orlen Oil Motor Lublin. Czy mecz się odbędzie?

W Lublinie za oknami zimowa aura, a już za kilka godzin w Zielonej Górze żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin zainaugurują nowy sezon PGE Ekstraligi meczem z tamtejszym Stelmet Falubazem. Na tę chwilę nie ma żadnych niepokojących informacji o tym, że spotkanie ma się nie odbyć

Walkower na korzyść Górnika Łęczna za mecz z Kotwicą Kołobrzeg

Walkower na korzyść Górnika Łęczna za mecz z Kotwicą Kołobrzeg

Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN zweryfikowała mecz 27. kolejki Betclic 1. Ligi między drużynami Górnik Łęczna – Kotwica Kołobrzeg jako przegrany 0:3 na niekorzyść drużyny Kotwica Kołobrzeg. Na boisku padł wynik 0:0

Andrzej Wnuk był prezydentem Zamościa przez ponad 9 lat. Rozstał się z tą funkcją, gdy w kwietniu 2024 przegrał w drugiej turze wyborów z Rafałem Zwolakiem

Andrzej Wnuk uznany winnym. Prawomocny wyrok dla byłego prezydenta Zamościa

Po kilku miesiącach procesu apelacyjnego dziś Sąd Okręgowy w Kielcach wydał postanowienie w sprawie Andrzeja Wnuka. Wyrok za składanie nieprawdziwych zeznań został utrzymany w mocy. Od zarzutu tworzenia fałszywych dowodów były prezydent Zamościa został uniewinniony.

Magda Balsam była jedną z najlepszych zawodniczek reprezentacji Polski w środowym meczu z Macedonią Północną

Pięć zawodniczek PGE MKS FunFloor walczy z kadrą o awans do mistrzostw świata

Biało-Czerwone w sobotę powalczą w Bitoli o awans do turnieju finałowego mistrzostw świata. Po spotkaniu w Koszalinie Polki są tego znacznie bliżej niż Macedonia Północna.

Modne i funkcjonalne fotele uszaki w domowych wnętrzach

Modne i funkcjonalne fotele uszaki w domowych wnętrzach

Wygodny fotel, który ma miękkie siedzisko to doskonałe rozwiązanie po męczącym dniu, pozwalające zrelaksować się wszystkim. Mając wolną przestrzeń w domu, warto pomyśleć o zakupie takiego mebla, który będzie można dopasować do różnych aranżacji. Do wyboru są modne fotele uszaki, które w ostatnich latach zdobywają na popularności.

Ukraina: dziennikarze nie zostaną dopuszczeni do ekshumacji

Ukraina: dziennikarze nie zostaną dopuszczeni do ekshumacji

Nie zobaczymy ekshumacji polskich ofiar zbrodni OUN i UPA w Puźnikach na zachodniej Ukrainie. O tym, że dziennikarze nie zostaną dopuszczeni na miejsce pochówku poinformował dzisiaj ukraiński archeolog Ołeksij Złatohorski cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Kwiecień plecień, bo przeplata... Prognoza pogody na weekend
Prognoza pogody
film

Kwiecień plecień, bo przeplata... Prognoza pogody na weekend

Przed nami weekend z dynamiczną zmianą warunków pogodowych – zaczniemy od deszczu i chłodu, a zakończymy pełnym słońcem i prawdziwie wiosenną aurą.

W półfinale Orlen Pucharu Polski Azoty zagrają z Orlen Wisłą Płock

Orlen Wisła Płock pucharowym rywalem Azotów Puławy

Azoty Puławy wystąpią w turnieju Final 4. Sobotnim przeciwnikiem będzie mistrz Polski Orlen Wisła Płock. Mecz rozpocznie się o godzinie 18.

W środku - mł. insp. Rafał Skoczylas w trakcie uroczystości pożegnania z komendą powiatową w Puławach

Policyjne zmiany w Puławach. Komendant Skoczylas odchodzi do Zamościa

Młodszy inspektor Rafał Skoczylas, komendant policji w Puławach w czwartek został oficjalnie pożegnany przez pracowników jednostki i samorządowców. Dzisiaj rozpoczął pracę w nowej, większej komendzie - w Zamościu. Dzisiaj również powitanie nowego komendanta.

Wiosenne cięcie drzew to dla Ciebie problem? Z piłą do gałęzi stanie się łatwe i szybkie

Wiosenne cięcie drzew to dla Ciebie problem? Z piłą do gałęzi stanie się łatwe i szybkie

Pielęgnacja drzew owocowych i ozdobnych w okresie wiosennym polega przede wszystkim na przycinaniu gałęzi. Dzięki temu zabiegowi drzewka wydają piękniejsze kwiaty i większe, zdrowsze owoce, a także stają się zdrowsze i silniejsze. Jeśli masz trudności z przycinaniem gałęzi i konarów ręczną piłą lub sekatorem, przyda Ci się piła spalinowa, elektryczna lub akumulatorowa. Dowiedz się, która piła jest odpowiednia do Twoich potrzeb.

Śnieżny poranek w Lubelskiem. Trwa zimowy "epizod pogodowy"
zdjęcia
galeria

Śnieżny poranek w Lubelskiem. Trwa zimowy "epizod pogodowy"

Mimo tego, że już 11 kwietnia, dziś rano za oknem aura przypominająca środek zimy. Według IMGW to już ostatni dzień tego "chłodnego epizodu pogodowego". W kolejnych dniach czeka nas przekonujący kontrakat wiosny. Będzie znacznie cieplej.

Kobiety na wschodzie Polski "zamykają się w sobie". Jakiej pomocy potrzebują?
film

Kobiety na wschodzie Polski "zamykają się w sobie". Jakiej pomocy potrzebują?

Joanna Bartnik, prezes fundacji Razem dla Przyszłości, opowiada o spotkaniach z kobietami w Chełmie i Siedliszczach. Rozmowy dotyczyły wyzwań, z jakimi mierzą się kobiety na wschodzie Polski, w tym powrotu do pracy po urlopach macierzyńskich, problemów z alimentami oraz braku dostępu do wsparcia psychologicznego i prawnego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty