Miejscy radni ponownie mają głosować nad zgodą na budowę bloków przy Sławinkowskiej, choć raz już stwierdzili, że takie osiedle nie powinno tutaj powstać. Deweloper nie dał za wygraną i zaniósł do Ratusza nieco zmieniony pomysł: zamiast dziewięciu dwupiętrowych bloków miałoby powstać osiem
O zgodę na nowe bloki zabiega lubelska spółka Movimento, która woli nazywać swoje budynki „willami miejskimi”. Miałyby to być dwupiętrowe bloki, większość z nich na planie kwadratu. Inwestor chce je budować na działkach przy Sławinkowskiej 128b, 130 a, d, e.
To jedne z wielu nieruchomości, które nie mają uchwalonego planu zagospodarowania określającego dokładnie ich przeznaczenie. Właśnie dlatego spółka Movimento próbuje skorzystać z możliwości, jaką daje specustawa zwana lex deweloper. Pozwala ona na budowę mieszkań na obszarach, które nie mają planu zagospodarowania, o ile zgodzą się na to radni, zatwierdzając koncepcję przedstawioną przez inwestora.
Spółka już raz starała się o zgodę radnych, ale jej nie dostała. Inwestycji mocno sprzeciwiali się sąsiedzi. Podkreślali, że zgoda w trybie „lex deweloper” może być wydana tylko pod warunkiem, że zamiary inwestora nie są sprzeczne ze studium przestrzennym.
Studium to dokument, który z grubsza określa przeznaczenie poszczególnych terenów. Wynika z niego, że działki przy Sławinkowskiej są w strefie zabudowy jednorodzinnej, ale według miejskich urzędników nie jest to przeszkodą dla budownictwa wielorodzinnego. Przekonywali, że określoną w studium funkcję terenu „należy traktować jako wiodącą, z możliwością jej wzbogacenia”.
Ostatecznie Rada Miasta nie dała się przekonać do inwestycji Movimento. Ośmiu radnych poparło wniosek dewelopera, ośmiu się wstrzymało, trzynastu było przeciw. Takie głosowanie odbyło się na początku września, gdy radni oceniali koncepcję przewidującą dziewięć bloków.
Teraz inwestor dostarczył do Ratusza nieco zmienioną wizję osiedla: zamiast dziewięciu bloków miałoby powstać osiem. Inwestycja miałaby być podzielona na trzy etapy, łącznie przewidziano 88 mieszkań o średniej powierzchni 61,2 metra. Po zsumowaniu liczby mieszkańców z poszczególnych bloków wychodzi nam, że miałoby tu mieszkać prawie 140 osób. W jednym z budynków miałby też powstać sklep.
Koncepcja spółki Movimento musi być teraz wysłana do radnych, którzy muzą szybko zdecydować: zgodzić się na inwestycję lub ją zablokować. Zanim to się stanie, Ratusz musi zebrać opinie od zainteresowanych sprawą mieszkańców, dając im 21 dni na zgłaszanie uwag. Termin biegnie od wczoraj.
Gdzie zgłaszać uwagi
• Pisma składane osobiście: Biuro Obsługi Mieszkańców, ul. Wieniawska 14, stanowisko 9 lub 10. • Pisma wysyłane pocztą: Wydział Architektury i Budownictwa, Urząd Miasta Lublin, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin. • Uwagi wysyłane drogą elektroniczną: architektura@lublin.eu.