Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 sierpnia 2017 r.
20:25

Doradcy kontra prezydent Krzysztof Żuk. Spór o plany rozwoju Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 119 A A

Przed urządzeniem miasta nieprzyjaznego mieszkańcom ostrzegają Krzysztofa Żuka jego doradcy z Rady Kultury Przestrzeni. Nie podoba im się prezydencki projekt dokumentu, który ma na 33 lata określić przeznaczenie poszczególnych części miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument rozpalający ten spór to tzw. Studium przestrzenne. Wskazuje ono tereny pod budownictwo, przebieg nowych dróg, czy też miejsca, których zabudować nie wolno. Prezydent pokazał już projekt Studium, do piątku każdy mógł zgłosić do niego swe uwagi. Zrobiła to także Rada Kultury Przestrzeni (RKP) będąca ciałem doradczym prezydenta, ostro krytykująca to, co znalazło się w projekcie.

Rada chce, by jasno zapisano tam, że na każdym nowym osiedlu obowiązkowe będzie urządzenie terenów zieleni, budowa żłobka, przedszkola, szkoły, domu kultury o powierzchni minimum 500 mkw., świetlicy środowiskowej, klubu seniora oraz Biura Obsługi Mieszkańców. Chce też, aby w mieście nie mogły powstać spalarnie odpadów, czy też elektrownia na biomasę.

Pola czy domy?

Zasadniczy spór dotyczy uwolnienia terenów pod budowę nowych osiedli. Prezydent chce poświęcić na ten cel część dzisiejszych pól uprawnych (m.in. w dzielnicach Głusk i Szerokie), o co proszą właściciele tych gruntów. Przeciwni temu są prezydenccy doradcy z RKP twierdząc, że miejsca pod mieszkania jeszcze wystarczy, a pola służą miejskiej przyrodzie. Rada chce też chronić przed zabudową dawny poligon na Felinie i krytykuje proponowaną zmianę przeznaczenia części górek czechowskich.

Rada zwraca uwagę na brak „łączników” między terenami zieleni. Takie „łączniki” widziałaby m.in. od Czerniejówki do lasu Dąbrowa, od Felina do Czerniejówki, między parkiem Jana Pawła II a Zimnymi Dołami, czy od ul. Węglinek do doliny cieku spod Konopnicy.

W kwestii zieleni RKP podsuwa nawet propozycję, by przekształcić niektóre tereny przeznaczone pod nowe mieszkania i usługi w tereny zielone. Wiązałoby się to z wypłacaniem przez miasto odszkodowań właścicielom tych gruntów. Doradcy chcą, by prezydent przeliczył co się bardziej opłaci: raz wypłacić odszkodowania, czy ponosić przez wiele lat koszty związane z obsługą, na przykład transportową, nowej zabudowy.

Skreślić drogi?

Rezygnacja z kilku planowanych dróg to kolejny z 18 postulatów Rady Kultury Przestrzeni. Uważa ona za zbędną tzw. południową obwodnicę Lublina, ale nie tylko, bo również drogę równoległą do torów wzdłuż os Poręba, nową trasę od Turystycznej do torów kolejowych, czy też drogę mającą biec po granicy z gminą Głusk od węzła ekspresówki do planowanego przedłużenia ul. Dekutowskiego (Grygowej).

– Wszystkie te drogi są zaplanowane poza zabudową, niczemu nie służą – pisze Rada Kultury Przestrzeni, która chce także obniżenia kategorii większości ulic (np. z głównej na zbiorczą), by ich ewentualne przebudowy nie były okazją do znacznego ich poszerzania. Wskazuje tu głównie Aleje Racławickie, ul. Sowińskiego i Poniatowskiego. Rada dopomina się za to drogi mogącej poprowadzić komunikację miejską przez nowe blokowiska na południu Węglina. Bez tego, jak twierdzi RKP, będzie to „obszar uzależniony od indywidualnych samochodów”.

Decyzja Żuka

Do prezydenta miasta będzie należała teraz decyzja, które uwagi przyjmie, a które odrzuci. Prezydent już przyznaje, że projekt Studium będzie poprawiany, ale nie zdradza w jakim zakresie. Broni za to pomysłu na przekształcenie pól uprawnych w nowe osiedla.

– Mieszkańcy od wielu lat zabiegali o odrolnienie terenów i możliwość ich zabudowy, głównie dla swoich dzieci i rodzin – stwierdza Krzysztof Żuk w liście otwartym przesłanym do mediów pod koniec zeszłego tygodnia. W liście tym odpowiada na zarzuty kierowane pod adresem Studium przez Radę Kultury Przestrzeni: – RKP nie ma monopolu na rację i wizję rozwoju Lublina opartą na podręcznikowo sformułowanych tezach. Głosy mieszkańców muszą mieć co najmniej taką samą wagę.

Uwagi Rady Kultury Przestrzeni do projektu studium przestrzennego

Pozostałe informacje

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Funkcjonariusz z Oddziału Prewencji Policji zatrzymał mężczyznę, który ukradł towar o wartości ponad 2000 zł. Złodziej próbował uciekać na rowerze, jednak po krótkim pościgu został zatrzymany. Okazało się, że 30-latek był poszukiwany do odbycia kary roku pozbawienia wolności.

Ośrodek wypoczynkowy puławskich Zakładów Azotowych trafi pod młotek

Azoty sprzedają ośrodek wypoczynkowy w Puławach

Puławskie Azoty wystawiły na sprzedaż ośrodek wypoczynkowy za basenem, brodzikami i całym wyposażeniem. Cena wywoławcza za działkę na os. Wółka Profecka to prawie 5 milionów złotych.

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu
foto
galeria
film

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu

Najnowszej generacji robot da Vinci zoperował chorą na raka płuca pacjentkę. To pierwszy tego typu zabieg w jednym z lubelskich szpitali.

Sebastian Rudol w tym sezonie zdobył już dwa gole

Sebastian Rudol (Motor Lublin): W piłce miarą prawdy jest efekt

Rozmowa z Sebastianem Rudolem, obrońcą Motoru Lublin

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween
galeria

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween

Czwartkowe popołudnie upłynęło nam pod znakiem wspólnej zabawy na lubelskim deptaku. Zabawne, pomysłowe, ale również straszne przebrania. Dobre humory i mnóstwo uśmiechu. Sprawdzajcie naszą fotogalerię i szukajcie siebie jeśli byliście, a jeśli nie, to patrzcie i żałujcie, że nie wpadliście.

Polski Cukier Start rozstrzygnął losy meczu z Arką w trzeciej kwarcie

Cudowny wieczór w Lublinie. Polski Cukier Start rozbił Arkę Gdynia

Polski Cukier Start Lublin po raz pierwszy w tym sezonie wygrał w hali Globus. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego w wielkim stylu pokonali AMW Arka Gdynia.

Lewart Lubartów czekał na zwycięstwo od 14 września

Przełamanie w Lubartowie, Lewart lepszy od Wisły II Kraków. "Postawiliśmy na solidną defensywę"

Sześć porażek z rzędu w lidze, w tym pięć za kadencji nowego trenera – Radosława Muszyńskiego. W czwartek kiepska passa Lewartu wreszcie dobiegła końca. Zespół z Lubartowa niespodziewanie pokonał u siebie rezerwy Wisły Kraków 2:1. Trzeba dodać, że to pierwsza, domowa wygrana beniaminka w sezonie 24/25.

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Na drodze S17 w kierunku Lublina doszło do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy, który prowadził Volkswagenem mając aż 3 promile alkoholu we krwi. Reakcja innych uczestników ruchu zapobiegła tragedii. 26-letni obywatel Ukrainy nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu – zostały mu one wcześniej odebrane za podobne przewinienie.

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Do poważnych utrudnień dochodzi obecnie na trasie S19 miedzy Lublinem a Kraśnikiem i dalej Rzeszowem. Jak przekazuje policja zderzyły się trzy samochody osobowe. Ze wstępnych informacji wynika, że dwie osoby są poszkodowane. Trasa jest całkowicie nieprzejezdna.

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie zakończono renowację grobów Nieznanych Żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Aktualnie trwają prace przy Mogile Ułanów i krzyżu z Mogiły Legionistów, a wkrótce obejmą one pomnik poświęcony „Zaporczykom” na placu Zamkowym. Prace mają zakończyć się w listopadzie.

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Długa jest tegoroczna lista nominowanych w konkursie nagród środowiska studenckiego „Pro Juvenes”, a na tej liście jest sporo akcentów lubelskich. Z głosowaniem należy się spieszyć.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

W tym przedszkolu dzieci zjedzą smaczniej i zdrowiej

W przedszkolu nr 19 w Lublinie na dzieci czekają pewne zmiany. Dzięki nim posiłki mają być zdrowsze i smaczniejsze. O zmiany poprosiły radne, a Ratusz zapowiada, że jeszcze w tym roku przedszkolaki zjedzą lepszy posiłek.

To łoś który został odłowiony w Międzyrzecu Podlaskim

Samorząd kupuje "broń" i przeszkoli urzędników

Po co powiatowi bialskiemu broń? Radny z PiS już zdążył pomyśleć, że do zabijania zwierząt. Ale starosta chce za jej pomocą podawać środki do uśpienia choćby łosi, które coraz częściej odwiedzają miasta.

Przybywający na cmentarz będą mogli na spokojnie odwiedzić groby swoich bliskich, dzięki nowo powstałemu parkingowi.

Prace przy cmentarzu na finiszu - koniec problemów z parkowaniem

Zakończenie prac przy cmentarzu komunalnym w Chełmie ma zniwelować problem z parkowaniem pojazdów.

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Władze miasta wraz z lokalnymi restauratorami i miejskimi ośrodkami spróbują przedłużyć sezon turystyczny w stolicy Lubelszczyzny. W związku z tym ponownie organizują festiwal kulinarny „Kuchnia Inspiracji”. W tym roku wszystko będzie się obracać wokół miodu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty