Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2020 r.
8:06

Lublin: Są zastrzeżenia do planów budowy drogi pieszo-rowerowej przez górki czechowskie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 8 A A
Plan budowy trasy pieszo-rowerowej przez dawny poligon ogłoszono w zeszłym tygodniu jako pierwszy etap urządzania parku na górkach
Plan budowy trasy pieszo-rowerowej przez dawny poligon ogłoszono w zeszłym tygodniu jako pierwszy etap urządzania parku na górkach (fot. Materiały inwestora)

Dużo zastrzeżeń do planów budowy drogi pieszo-rowerowej przez górki czechowskie mają aktywiści Porozumienia Rowerowego. Ich zdaniem koncepcja ogłoszona przez spółkę TBV Investment i Ratusz jest niezgodna z obowiązującymi w Lublinie standardami budowy takich dróg. Ratusz jest odmiennego zdania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak zapowiadają to projektanci

Plan budowy trasy pieszo-rowerowej przez dawny poligon ogłoszono w zeszłym tygodniu jako pierwszy etap urządzania parku na górkach. – Swego rodzaju łącznik między ul. Poligonową a Koncertową – mówił na konferencji architekt krajobrazu Piotr Szkołut.

Kilometrowa, oświetlona trasa zaczynałaby się przy przejściu podziemnym koło os. Botanik, a kończyła na Czechowie koło niedaleko Lidla. Obok niej miałby powstać plac zabaw zbudowany z urządzeń wykonanych z naturalnych materiałów.

– Dużo się zastanawialiśmy nad tym, którędy poprowadzić tę ścieżkę. Zależało nam na tym, żeby pod względem krajobrazowym była atrakcyjna, żeby ludzie nie tylko mogli przejść szybko i sprawnie między dwiema dzielnicami, ale żeby też mieli frajdę ze spaceru, żeby pokazywała uroki tego terenu – mówił Szkołut. – Stąd też ta trasa troszeczkę meandruje w niektórych miejscach, co dostarcza jej walorów krajobrazowych.

Jak szeroka miałaby być biegnąca po zboczach alejka? – Ścieżkę projektowaliśmy o szerokości 3 m, żeby tam był ruch pieszy i żeby była możliwość przejazdu rowerem – tłumaczył architekt krajobrazu. Z czego miałaby być wykonana nawierzchnia? – Ma być naturalna, przepuszczalna.

– Ostateczna powłoka, po której będzie można się poruszać, to będzie kruszywo naturalne łamane – oznajmił Zbigniew Dymowicz z TBV Investment.

Co krytykują w tym rowerzyści

– Proszę sobie wyobrazić, że jedziemy po żwirku z górki i hamujemy. Łatwo o poślizg – ocenia Krzysztof Kowalik, działacz Porozumienia Rowerowego, krytykującego projekt. Uważa, że alejki w Ogrodzie Saskim pokazują niepraktyczność tej nawierzchni. – Jest mniej trwała, mało odporna na odśnieżanie, wymaga więcej zabiegów, słabo nadaje się na zbocza. W Polsce nikt nie potrafi jej dobrze robić, w Lublinie się nie sprawdza. Nad zalewem przetrwała w dobrym stanie 10 lat, a ta w Saskim, robiona 10 lat później, zaledwie rok. Poza tym asfalt nie zarasta.

Według Kowalika trasa będzie za stroma, a zakręty za ciasne. – Łuk na prawie 180 stopni zaprojektowano na dnie wąwozu, gdzie rowery będą mieć największe prędkości, więc będą wymagać szerokich zakrętów – twierdzi działacz. Za błąd uważa łączenie na jednej alejce ruchu rowerowego i pieszego. – To niebezpieczne ze względu na stromość i prędkości osiągane przez rowerzystów. Gdyby nawet jechali wolno, na stromym łatwiej o wypadek.

Kruszywo, stromizny i zakręty są według Porozumienia Rowerowego sprzeczne z obowiązującymi w Lublinie „standardami rowerowymi” wprowadzonymi w 2010 r. zarządzeniem prezydenta miasta. – Zgodnie ze „standardami” nawierzchnia dróg rowerowych powinna być asfaltowa – przekonuje Kowalik. – Zaprojektowany zakręt ma na oko promień 5 m, a zgodnie ze „standardami” powinien mieć minimum 20 m.

Ratusz: nie ma tu sprzeczności

– „Standardy rowerowe” dopuszczają możliwość stosowania materiałów naturalnych na drogach pełniących funkcję rekreacyjną – zapewnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Droga pieszo-rowerowa, która ma powstać, będzie elementem parku naturalistycznego i ma się wpisywać w charakter tego miejsca i otaczającej przestrzeni.

– Przymierzanie tej drogi do „standardów rowerowych” jest nie do końca uzasadnione – stwierdza Piotr Szkołut. – To ma być ścieżka spacerowa z możliwością przejazdu rowerem, a nie stricte rowerowa, jaka towarzyszy drogom w mieście. Trasy dla rowerów są oczywiście tematem na przyszłość i jesteśmy otwarci na rozmowy z rowerzystami, wstępnie jesteśmy umówieni.

– W parku krzyżują się różne interesy – komentuje Kowalik. – Interes dewelopera polega na tym, żeby był park i żeby było tanio. Interes mieszkańców polega na tym, żeby otrzymać produkt dobrej jakości o niskich kosztach utrzymania. Interesem rowerzystów jest dostać drogę wygodną i bezpieczną. Wydaje się, że przedstawiona propozycja odpowiada wyłącznie na potrzeby dewelopera.

Najpierw pozwolenie, potem budowa

Spółka TBV Investment zapowiadała, że w tym tygodniu złoży do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na budowę trasy przez górki czechowskie, a zaraz potem poszuka wykonawcy, by droga była gotowa jeszcze w tym roku. – Nie wpłynął jeszcze do nas wniosek o pozwolenie na budowę – przekazała nam wczoraj po południu rzeczniczka prezydenta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty