Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2020 r.
8:06

Lublin: Są zastrzeżenia do planów budowy drogi pieszo-rowerowej przez górki czechowskie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 8 A A
Plan budowy trasy pieszo-rowerowej przez dawny poligon ogłoszono w zeszłym tygodniu jako pierwszy etap urządzania parku na górkach
Plan budowy trasy pieszo-rowerowej przez dawny poligon ogłoszono w zeszłym tygodniu jako pierwszy etap urządzania parku na górkach (fot. Materiały inwestora)

Dużo zastrzeżeń do planów budowy drogi pieszo-rowerowej przez górki czechowskie mają aktywiści Porozumienia Rowerowego. Ich zdaniem koncepcja ogłoszona przez spółkę TBV Investment i Ratusz jest niezgodna z obowiązującymi w Lublinie standardami budowy takich dróg. Ratusz jest odmiennego zdania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak zapowiadają to projektanci

Plan budowy trasy pieszo-rowerowej przez dawny poligon ogłoszono w zeszłym tygodniu jako pierwszy etap urządzania parku na górkach. – Swego rodzaju łącznik między ul. Poligonową a Koncertową – mówił na konferencji architekt krajobrazu Piotr Szkołut.

Kilometrowa, oświetlona trasa zaczynałaby się przy przejściu podziemnym koło os. Botanik, a kończyła na Czechowie koło niedaleko Lidla. Obok niej miałby powstać plac zabaw zbudowany z urządzeń wykonanych z naturalnych materiałów.

– Dużo się zastanawialiśmy nad tym, którędy poprowadzić tę ścieżkę. Zależało nam na tym, żeby pod względem krajobrazowym była atrakcyjna, żeby ludzie nie tylko mogli przejść szybko i sprawnie między dwiema dzielnicami, ale żeby też mieli frajdę ze spaceru, żeby pokazywała uroki tego terenu – mówił Szkołut. – Stąd też ta trasa troszeczkę meandruje w niektórych miejscach, co dostarcza jej walorów krajobrazowych.

Jak szeroka miałaby być biegnąca po zboczach alejka? – Ścieżkę projektowaliśmy o szerokości 3 m, żeby tam był ruch pieszy i żeby była możliwość przejazdu rowerem – tłumaczył architekt krajobrazu. Z czego miałaby być wykonana nawierzchnia? – Ma być naturalna, przepuszczalna.

– Ostateczna powłoka, po której będzie można się poruszać, to będzie kruszywo naturalne łamane – oznajmił Zbigniew Dymowicz z TBV Investment.

Co krytykują w tym rowerzyści

– Proszę sobie wyobrazić, że jedziemy po żwirku z górki i hamujemy. Łatwo o poślizg – ocenia Krzysztof Kowalik, działacz Porozumienia Rowerowego, krytykującego projekt. Uważa, że alejki w Ogrodzie Saskim pokazują niepraktyczność tej nawierzchni. – Jest mniej trwała, mało odporna na odśnieżanie, wymaga więcej zabiegów, słabo nadaje się na zbocza. W Polsce nikt nie potrafi jej dobrze robić, w Lublinie się nie sprawdza. Nad zalewem przetrwała w dobrym stanie 10 lat, a ta w Saskim, robiona 10 lat później, zaledwie rok. Poza tym asfalt nie zarasta.

Według Kowalika trasa będzie za stroma, a zakręty za ciasne. – Łuk na prawie 180 stopni zaprojektowano na dnie wąwozu, gdzie rowery będą mieć największe prędkości, więc będą wymagać szerokich zakrętów – twierdzi działacz. Za błąd uważa łączenie na jednej alejce ruchu rowerowego i pieszego. – To niebezpieczne ze względu na stromość i prędkości osiągane przez rowerzystów. Gdyby nawet jechali wolno, na stromym łatwiej o wypadek.

Kruszywo, stromizny i zakręty są według Porozumienia Rowerowego sprzeczne z obowiązującymi w Lublinie „standardami rowerowymi” wprowadzonymi w 2010 r. zarządzeniem prezydenta miasta. – Zgodnie ze „standardami” nawierzchnia dróg rowerowych powinna być asfaltowa – przekonuje Kowalik. – Zaprojektowany zakręt ma na oko promień 5 m, a zgodnie ze „standardami” powinien mieć minimum 20 m.

Ratusz: nie ma tu sprzeczności

– „Standardy rowerowe” dopuszczają możliwość stosowania materiałów naturalnych na drogach pełniących funkcję rekreacyjną – zapewnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Droga pieszo-rowerowa, która ma powstać, będzie elementem parku naturalistycznego i ma się wpisywać w charakter tego miejsca i otaczającej przestrzeni.

– Przymierzanie tej drogi do „standardów rowerowych” jest nie do końca uzasadnione – stwierdza Piotr Szkołut. – To ma być ścieżka spacerowa z możliwością przejazdu rowerem, a nie stricte rowerowa, jaka towarzyszy drogom w mieście. Trasy dla rowerów są oczywiście tematem na przyszłość i jesteśmy otwarci na rozmowy z rowerzystami, wstępnie jesteśmy umówieni.

– W parku krzyżują się różne interesy – komentuje Kowalik. – Interes dewelopera polega na tym, żeby był park i żeby było tanio. Interes mieszkańców polega na tym, żeby otrzymać produkt dobrej jakości o niskich kosztach utrzymania. Interesem rowerzystów jest dostać drogę wygodną i bezpieczną. Wydaje się, że przedstawiona propozycja odpowiada wyłącznie na potrzeby dewelopera.

Najpierw pozwolenie, potem budowa

Spółka TBV Investment zapowiadała, że w tym tygodniu złoży do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na budowę trasy przez górki czechowskie, a zaraz potem poszuka wykonawcy, by droga była gotowa jeszcze w tym roku. – Nie wpłynął jeszcze do nas wniosek o pozwolenie na budowę – przekazała nam wczoraj po południu rzeczniczka prezydenta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Batabe Zempare dobrze zna atmosferę panującą w hali w Sosnowcu

Polski Cukier AZS UMCS w pogoni za pozycją lidera. W niedzielę mecz z Zagłębiem Sosnowiec

Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie ma czasu na zbyt huczne świętowanie. W niedzielę o godz. 16 zmierzy się z MB Zagłębie Sosnowiec

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?
wideo
film

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?

Radni powiatu lubelskiego – Anna Kot, Teresa Chwała i Piotr Sawicki – w rozmowie z cyklu Dzień Wschodzi podzielili się swoimi planami na rzecz rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowym wyzwaniem jest modernizacja lokalnej infrastruktury, w tym dróg, szkół i ośrodków zdrowia.

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

W czwartek wieczorem na drodze z Końskowoli do Puław zderzyły się dwa samochody. Sprawdza zdarzenia został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

Po wygranej w Gdańsku z Treflem lublinianie liczą na kolejne zwycięstwo, tym razem nad zespołem z Lwowa

Bogdanka LUK Lublin kontra Barkom Każany Lwów. W swojej hali czują się dobrze

Sobotnim przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin będzie Barkom Każany Lwów. Mecz w hali Globus rozpocznie się o godzinie 14.45.

Piotr Błażewicz został we wrześniu wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Zamość, więc nie powinno go być w składzie komisji rewizyjnej

Zamojską radę czeka zmiana. Przewodniczący robiąc to działa wbrew ustawie

Zabrania tego i ustawa o samorządzie, i statut miasta Zamość. A jednak przewodniczący miejskiej rady zasiada w komisji rewizyjnej. To ma się zmienić.

Uwaga, ślisko na drogach

Uwaga, ślisko na drogach

W nocy z czwartku na piątek, w południowej części województwa lubelskiego na drogach może być bardzo ślisko. Kierowcy musza uważać na tzw. czarny lód, czyli niewidoczny film zamarzniętej wody na jezdni.

Lodówki  jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały
Aktualizacja

Lodówki jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Warto się podzielić pożywieniem. Ta lodówki w jadłodzielni przy KUL w Lublinie (na zdjęciu zrobionym dziś) czeka na dobrą żywność dla potrzebujących.

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Scenariusz zawsze jest ten sam: oszuści włamują się na portal społecznościowych i do znajomych właściciela konta wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu Blik. Ofiarą takiego oszustwa padł 19-letni mieszkaniec Zamościa, który nie zweryfikował prośby o pożyczkę, wygenerował i przekazał kod Blik. Stracił w ten sposób ponad 571 zł.

Sanatorium w Krasnobrodzie powstałe w XIX w. było pierwszym w Polsce sanatorium przeciwgruźliczym. Po wojnie na nowo rozpoczęto działalność uzdrowiskową, tworząc w starym majątku dworskim najpierw sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci, a następnie sanatorium rehabilitacyjne. Od 1998 r. funkcjonuje tu Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka, którego organem tworzącym jest obecnie powiat zamojski.

Krasnobród jak Ciechocinek. Będzie miał tężnie

Sanatorium w Krasnobrodzie zmieni się. A to za sprawą umowy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W uzdrowisku mają powstać tężnie solankowe, może nie tak okazałe jak Ciechocinku, ale zawsze…

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

W czasie dwóch dni świąt policjanci zatrzymali prawie 350 nietrzeźwych kierowców; doszło do 48 wypadków drogowych, w których zginęło pięć osób – poinformowała w czwartek Policja. Dodała, że łącznie w tym czasie podjęto ponad 23,5 tys. interwencji.

Świąteczny spacer nad Zalewem
galeria

Świąteczny spacer nad Zalewem

Korzystając ze słonecznej pogody wielu lublinian wybrało się na spacer w drugi dzień świąt do Dąbrowy.

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie
koncert
27 grudnia 2024, 19:00

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie

Fabryka Kultury Zgrzyt już 27 grudnia (piątek) zaprasza na spalanie kalorii i biforek przed Sylwestrem. Będzie to doskonała okazja do szaleństw pod sceną ponieważ do Lublina przyjeżdżają takie zespoły jak: Orphanage Named Earth, Wrath Opiate i Out Of Frame.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Potrafię jeszcze obejrzeć mecz dla przyjemności

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Potrafię jeszcze obejrzeć mecz dla przyjemności

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

W styczniu 2025 r. zakończy się budowa hali tenisowej.

Oświata drenuje budżet Kraśnika

To nie był łatwy kompromis budżetowy, ale radni miejscy w Kraśniku doszli do porozumienia. Dochody miasta zapisane w budżecie wyniosą 185 mln 598 tys. 474 zł, a wydatki ustalono w kwocie 186 mln 355 tys. 429 zł. Budżetowe wydatki to przede wszystkim środki finansowe na miejską oświatę.

Obecnie sieć dróg szybkiego ruchu w woj. lubelskim liczy ok. 230 km, docelowo ma być 580 km

Jadą z bitumem ekspresowo, czyli podsumowanie drogowców

Rozpoczęła się budowa opóźnionej o dwa lata trasy S19 na odcinku Lubartów – Lublin, trwa rozbudowa obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej, a także ciąg dalszy realizacji obwodnicy Chełma w ciągu S12. To najważniejsze inwestycje mijającego roku na drogach krajowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty