Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2020 r.
8:06

Lublin: Są zastrzeżenia do planów budowy drogi pieszo-rowerowej przez górki czechowskie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Plan budowy trasy pieszo-rowerowej przez dawny poligon ogłoszono w zeszłym tygodniu jako pierwszy etap urządzania parku na górkach
Plan budowy trasy pieszo-rowerowej przez dawny poligon ogłoszono w zeszłym tygodniu jako pierwszy etap urządzania parku na górkach (fot. Materiały inwestora)

Dużo zastrzeżeń do planów budowy drogi pieszo-rowerowej przez górki czechowskie mają aktywiści Porozumienia Rowerowego. Ich zdaniem koncepcja ogłoszona przez spółkę TBV Investment i Ratusz jest niezgodna z obowiązującymi w Lublinie standardami budowy takich dróg. Ratusz jest odmiennego zdania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak zapowiadają to projektanci

Plan budowy trasy pieszo-rowerowej przez dawny poligon ogłoszono w zeszłym tygodniu jako pierwszy etap urządzania parku na górkach. – Swego rodzaju łącznik między ul. Poligonową a Koncertową – mówił na konferencji architekt krajobrazu Piotr Szkołut.

Kilometrowa, oświetlona trasa zaczynałaby się przy przejściu podziemnym koło os. Botanik, a kończyła na Czechowie koło niedaleko Lidla. Obok niej miałby powstać plac zabaw zbudowany z urządzeń wykonanych z naturalnych materiałów.

– Dużo się zastanawialiśmy nad tym, którędy poprowadzić tę ścieżkę. Zależało nam na tym, żeby pod względem krajobrazowym była atrakcyjna, żeby ludzie nie tylko mogli przejść szybko i sprawnie między dwiema dzielnicami, ale żeby też mieli frajdę ze spaceru, żeby pokazywała uroki tego terenu – mówił Szkołut. – Stąd też ta trasa troszeczkę meandruje w niektórych miejscach, co dostarcza jej walorów krajobrazowych.

Jak szeroka miałaby być biegnąca po zboczach alejka? – Ścieżkę projektowaliśmy o szerokości 3 m, żeby tam był ruch pieszy i żeby była możliwość przejazdu rowerem – tłumaczył architekt krajobrazu. Z czego miałaby być wykonana nawierzchnia? – Ma być naturalna, przepuszczalna.

– Ostateczna powłoka, po której będzie można się poruszać, to będzie kruszywo naturalne łamane – oznajmił Zbigniew Dymowicz z TBV Investment.

Co krytykują w tym rowerzyści

– Proszę sobie wyobrazić, że jedziemy po żwirku z górki i hamujemy. Łatwo o poślizg – ocenia Krzysztof Kowalik, działacz Porozumienia Rowerowego, krytykującego projekt. Uważa, że alejki w Ogrodzie Saskim pokazują niepraktyczność tej nawierzchni. – Jest mniej trwała, mało odporna na odśnieżanie, wymaga więcej zabiegów, słabo nadaje się na zbocza. W Polsce nikt nie potrafi jej dobrze robić, w Lublinie się nie sprawdza. Nad zalewem przetrwała w dobrym stanie 10 lat, a ta w Saskim, robiona 10 lat później, zaledwie rok. Poza tym asfalt nie zarasta.

Według Kowalika trasa będzie za stroma, a zakręty za ciasne. – Łuk na prawie 180 stopni zaprojektowano na dnie wąwozu, gdzie rowery będą mieć największe prędkości, więc będą wymagać szerokich zakrętów – twierdzi działacz. Za błąd uważa łączenie na jednej alejce ruchu rowerowego i pieszego. – To niebezpieczne ze względu na stromość i prędkości osiągane przez rowerzystów. Gdyby nawet jechali wolno, na stromym łatwiej o wypadek.

Kruszywo, stromizny i zakręty są według Porozumienia Rowerowego sprzeczne z obowiązującymi w Lublinie „standardami rowerowymi” wprowadzonymi w 2010 r. zarządzeniem prezydenta miasta. – Zgodnie ze „standardami” nawierzchnia dróg rowerowych powinna być asfaltowa – przekonuje Kowalik. – Zaprojektowany zakręt ma na oko promień 5 m, a zgodnie ze „standardami” powinien mieć minimum 20 m.

Ratusz: nie ma tu sprzeczności

– „Standardy rowerowe” dopuszczają możliwość stosowania materiałów naturalnych na drogach pełniących funkcję rekreacyjną – zapewnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Droga pieszo-rowerowa, która ma powstać, będzie elementem parku naturalistycznego i ma się wpisywać w charakter tego miejsca i otaczającej przestrzeni.

– Przymierzanie tej drogi do „standardów rowerowych” jest nie do końca uzasadnione – stwierdza Piotr Szkołut. – To ma być ścieżka spacerowa z możliwością przejazdu rowerem, a nie stricte rowerowa, jaka towarzyszy drogom w mieście. Trasy dla rowerów są oczywiście tematem na przyszłość i jesteśmy otwarci na rozmowy z rowerzystami, wstępnie jesteśmy umówieni.

– W parku krzyżują się różne interesy – komentuje Kowalik. – Interes dewelopera polega na tym, żeby był park i żeby było tanio. Interes mieszkańców polega na tym, żeby otrzymać produkt dobrej jakości o niskich kosztach utrzymania. Interesem rowerzystów jest dostać drogę wygodną i bezpieczną. Wydaje się, że przedstawiona propozycja odpowiada wyłącznie na potrzeby dewelopera.

Najpierw pozwolenie, potem budowa

Spółka TBV Investment zapowiadała, że w tym tygodniu złoży do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na budowę trasy przez górki czechowskie, a zaraz potem poszuka wykonawcy, by droga była gotowa jeszcze w tym roku. – Nie wpłynął jeszcze do nas wniosek o pozwolenie na budowę – przekazała nam wczoraj po południu rzeczniczka prezydenta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty