Do końca marca utrzymywane mają być w pogotowiu solarki i pługi do odśnieżania ulic. Drogi zostały podzielone na trzy kategorie: jedne mają być odśnieżane wcześniej, inne później. Będą również takie, do których pług nie przyjedzie, dopóki nie upomną się o to sami mieszkańcy. Gdzie powinni dzwonić?
W pierwszej kolejności odśnieżanych ma być prawie 200 ulic uznanych za najważniejsze: od tak dużych jak al. Kraśnicka, al. Andersa, czy Kunickiego po mniejsze, jak Gliniana, Kiepury lub Cynamonowa. Luźny śnieg może tutaj zalegać nawet do dwóch godzin po ustaniu opadów, a błoto pośniegowe nawet do czterech godzin.
Po odśnieżeniu głównych ulic, uprzątane mają być te zaliczone do drugiej kolejności odśnieżania. Zgodnie ze standardami ustalonymi przez Zarząd Dróg i Mostów luźny śnieg może tutaj zalegać do czterech godzin po ustaniu opadów, a błoto pośniegowe do sześciu godzin. Takich ulic jest dokładnie 116, a wśród nich znajdziemy m.in. Bursztynową, Gęsią, Główną, Grażyny, Mickiewicza, Probostwo, Wojenną, czy Żywnego.
Najwięcej ulic (aż 275) zakwalifikowano do trzeciej kategorii. Tutaj śnieg może zalegać nawet do sześciu godzin po ustaniu opadów, może również występować warstwa zajeżdżonego śniegu utrudniająca ruch samochodów osobowych, a zaspy mogą się utrzymywać nawet przez sześć godzin.
Wśród tych ulic jest m.in. Agronomiczna, Brzeskiej, Czwartaków, Farbiarska, Jantarowa, Jastrzębia, Kresowa, Langiewicza, Młodej Polski, Pana Balcera, Radości, Samsonowicza, Urzędowska, Wspólna, Zdrowa, czy też Żmigród.
Nie wszystkie lubelskie ulice zostały zaliczone do któregokolwiek z trzech wspomnianych powyżej standardów. Te drogi będą odśnieżane wyłącznie w trybie interwencyjnym, gdy upomną się o to mieszkańcy, ale pod warunkiem, że wcześniej uprzątnięte zostaną ulice objęte stałym utrzymaniem.
* O przyjazd pługu można będzie prosić dzwoniąc do dyżurnego Zarządu Dróg i Mostów pod numer 81 466 57 89. Dyżury pełnione są tutaj od godz. 6 do 21 w dni powszednie i niedziele. W soboty linia jest czynna od godz. 7.30 do 21.
* W innych godzinach można dzwonić do Straży Miejskiej na całodobowy numer 986. Również pod tymi numerami można zgłaszać zastrzeżenia do stanu dróg.
Ratusz zapewnia, że firmy odpowiedzialne za odśnieżanie poszczególnych rejonów są w gotowości już od 1 listopada. – Lublin jest przygotowany do zimowego utrzymania miasta i szybkiej reakcji na pogorszenie pogody – przekonuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. Zapewnia, że zapewniony jest też odpowiedni sprzęt i materiały: – 3000 ton soli, 550 ton piasku, 97 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania dróg.
Zarząd Dróg i Mostów odpowiada za odśnieżanie ulic o łącznej długości sięgającej 676 km. Stałym utrzymaniem objętych ma być też ponad 505 tys. mkw. chodników, placów, ścieżek rowerowych, schodów, przejść dla pieszych i kładek.