Częściowo zaćmienie Słońca można było dziś oglądać na terenie całej Polski. Wbrew pozorom spore zachmurzenie niekiedy bardziej pomagało, niż przeszkadzało. Zobacz zdjęcia zrobione w Lublinie i okolicach przez Czytelników Dziennika Wschodniego.
Co powoduje zaćmienia Słońca? Mogą one wystąpić w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią, a Słońcem i przesłoni całkowicie lub częściowo tarczę słoneczną.
Jest kilka rodzajów zaćmień: częściowe, całkowite i obrączkowe. Zaćmienia całkowite są najbardziej widowiskowe, ale są widoczne tylko w dość wąskim pasie, a dalej od niego widzimy już tylko zaćmienie częściowe. Dla danego punktu na Ziemi zaćmienia całkowite są bardzo rzadkie. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku (Suwałki, Sejny), a następne będzie w 2135 roku.
Gdy tarcza Księżyca nie zakrywa całej tarczy słonecznej, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Ten rodzaj zaćmienia możemy z danego miejsca obserwować częściej. Tak też było dziś.
Z kolei przy zaćmieniu obrączkowym cała tarcza Księżyca przesłania Słońce, jednak następuje sytuacja, w której Srebrny Glob znajduje się zbyt daleko od naszej planety i widoczny na niebie kątowy rozmiar jego tarczy jest mniejszy niż kątowy rozmiar tarczy Słońca. Wokół ciemnej tarczy Księżyca widać wtedy jasny pierścień.
Zaćmienie Słońca z 25 października 2022 r. było częściowym zaćmieniem Słońca widocznym z Europy, Uralu i zachodniej Syberii, Azji Środkowej, Zachodniej, Południowej i północno-wschodniej Afryki.
Źródło: PAP Nauka w Polsce