Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 maja 2019 r.
11:07

Majówka w Lublinie. Spacer z duchami albo wycieczka pod hasłem "Knajpiane życie Józefa Cz."

Autor: Zdjęcie autora (drs)

Cały czas trwają wydarzenia tworzące program "Sezonu Lublin". To spis tego, na co można się wybrać za darmo i bez wcześniejszych zapisów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spacer szlakiem Unii Lubelskiej

Dźwiękowy przewodnik sam pokieruje uczestników spaceru do miejsc na Jagiellońskim Szlaku Unii Lubelskiej. Urządzenie wypożycza się w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej (róg Bramowej i Jezuickiej, czynne od godz. 10 do 17). Wypożyczenie jest bezpłatne, ale trzeba zostawić 100 zł kaucji zwrotnej. Spacer trwa 1,5 godziny.
Miejsce: LOITiK, Jezuicka 1/3
Czas: 2, 3, 4, 5 maja

Bohaterka z czasów wojny

Podczas 1,5-godzinnego spaceru będzie można poznać postać Kazimiery Wołowskiej, zakonnicy, która w czasie II wojny światowej organizowała tajne nauczanie i ratowała ludność żydowską. W 1942 r. została rozstrzelana przez gestapo, w 1992 r. została beatyfikowana, teraz trwają zabiegi o jej kanonizację.
Miejsce: główna brama cmentarza przy Lipowej
Czas: 5 maja o godz. 16

Śladami kobiet nauki i radnych

O kobietach przemilczanych przez podręczniki historii można posłuchać podczas spaceru „Edukacja jest kobietą – śladami kobiet nauki i pierwszych radnych miasta”. Wycieczka jest poświęcona biografiom pań, które odegrały ważną rolę w życiu miasta. Spacer trwa dwie godziny.
Miejsce: pl. Kochanowskiego
Czas: 5 maja o godz. 10

Historie więźniów Majdanka

Uczestnicy zorganizowanego spaceru z przewodnikiem będą prowadzeni do rozmieszczonych w śródmieściu plansz z fragmentami komiksu opartego na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu na Majdanku. Wydarzenie nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 14 lat. Spacer trwa dwie godziny.

Czas: 4 maja o godz. 9.30 na skwerze Władysława Bartoszewskiego (przed cmentarzem przy Lipowej)

Unijne tajemnice Lublina

Wieczorny spacer po miejscach, które 450 lat temu żyły sejmem lubelskim. Będzie można posłuchać o euforii mieszkańców, królewskiej biesiadzie, dowiedzieć się, jak spędzała czas polska i litewska szlachta, a także zajrzeć na tarasy widokowe i mało znane podwórka. Spacer potrwa dwie godziny.
Miejsce: przed wejściem do Zamku
Czas: 2, 3, 4, 5 maja. Zawsze o godz. 19

Szlakiem symboli Lublina

Wyprawa dla dzieci w wieku szkolnym (muszą przyjść z rodzicem lub opiekunem). Impreza jest przygotowana w formie gry miejskiej i umożliwi poznanie bardziej i mniej znanych symboli miasta. Zainteresowani powinni zarezerwować sobie cztery godziny.
Miejsce: Zamek Lubelski
Czas: 4 i 5 maja. Zawsze o godz. 10

Śladami wielkiego Polaka

Miejsca, w których bywał Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II będzie można obejrzeć podczas zorganizowanej, trzygodzinnej wycieczki, na której trasie znajdzie się m.in. archikatedra, klasztor urszulanek, czy też Katolicki Uniwersytet Lubelski, z którym w latach 1954-78 związany był Wojtyła. Będą też wspomnienia z jego pielgrzymki do Polski w 1987 r.
Miejsce: przed archikatedrą
Czas: 2 maja o godz. 14

Coś ładnego na osiedlach

Uczestnicy tego spaceru wybiorą się na poszukiwanie murali zdobiących osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej będących pozostałością po Lubelskich Spotkaniach Plastycznych zorganizowanych w tej części miasta w latach 1976-79. Nie będą to poszukiwania po omacku, o wszystkim opowie przewodnik.
Miejsce: przed budynkiem przy Krasińskiego 2
Czas: 3 maja w samo południe

Trasa w pieluszkach

Rodzice z niemowlętami i malutkimi dziećmi mogą się wybrać na wycieczkę, na której nikt nie obrazi się na płacz dziecka. Tegoroczny „Baby Tour” będzie poświęcony 450. rocznicy podpisania aktu unii lubelskiej. Organizatorzy stawiają sprawę jasno: przepustką na wycieczkę jest maluszek, opowieść jest dla dorosłych, ale jeśli przyjdzie też starsze rodzeństwo, nie powinno się nudzić.
Miejsce: dziedziniec Zamku
Czas: 5 maja o godz. 11

Połazimy po knajpach?

„Knajpiane życie Józefa Cz.” to tytuł tematycznego spaceru poświęconego Józefowi Czechowiczowi, najbardziej znanemu lubelskiemu poecie, który nie stronił od lokali gastronomicznych.
Miejsce: Rynek po stronie ul. Złotej
Czas: 5 maja o godz. 10 i 12.30

Gdzie w Lublinie straszy?

Spacer śladami duchów, opowieści o duchach i miejscach, które przed laty mieszkańcy omijali szerokim łukiem i bali się nawet o nich mówić. Spacer z dreszczykiem, tak na wszelki wypadek, zaczyna się jeszcze przed zmrokiem.
Miejsce: pl. Wolności przy fontannie
Czas: 5 maja o godz. 18.30

Przechadzka z poetką

Nie każdy wie, że właśnie Lublin był rodzinnym miastem Janiny Porazińskiej, poetki i pisarki rozmiłowanej w polskim folklorze, autorki wielu książek dla dzieci oraz redaktorki pism dla najmłodszych. Gdy sama była mała, chciała zostać… dorożkarzem. Co jeszcze kryło się w głowie małej Janeczki? Gdzie lubiła chadzać? O tym opowiedzą organizatorzy spaceru przeznaczonego dla dzieci i ich rodziców.
Miejsce: Róg Rybnej i Noworybnej
Czas: 4 maja o godz. 10

>>>> Święto Dwóch Unii w Lublinie, Majówka na Litewskim. Pięć dni z imprezami w centrum miasta [program wydarzeń]

>>>> Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Lublinie. Koncerty, polonez, defilada [PROGRAM]

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty