Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 września 2024 r.
19:44

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Przyrodniczym

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Inauguracja 69. Roku Akademickiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, odbyła się w poniedziałek w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Centralnym punktem wydarzenia była immatrykulacja studentów i doktorantów. Uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i innych wyróżnień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczystość otworzył rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, który rozpoczął od powitania gości, wśród których byli obecni parlamentarzyści, władze rządowe i samorządowe, przedstawiciele uczelni oraz zaproszeni goście.

Rektor podsumował najważniejsze dokonania całej społeczności akademickiej w minionym roku oraz odniósł się do bieżącej sytuacji uniwersytetu, a także całego systemu kształcenia, w którym najważniejsza jest jakość i odpowiadanie na bieżące potrzeby społeczeństwa.

- Osiągnięcia jakie uzyskaliśmy w ostatnich latach, są znaczące i ważne. Są one wynikiem pracy, pomysłów oraz poświęcenia wielu pracowników, doktorantów i studentów - mówił rektor. - Rozpoczynając nowy rok akademicki z pewnością zadajemy sobie pytanie, jaką rolę powinny sprawować uniwersytety i szkoły wyższe w społeczeństwie. Jaka jest ich misja w odniesieniu do rozwoju nauki, gospodarki i społeczeństwa. Jest to również filar refleksji skłaniający nas do poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytanie: jakich uniwersytetów i szkół wyższych potrzebuje Polska? - kontynuował rektor. - Szkoła powinna być kuźnicą, gdzie wykuwają się najgłębsze hasła. Powinna najgłośniej wołać o prawa człowieka, piętnować najśmielej to co jest w życiu zadawnionego - wyliczał.

Rektor Kowalczyk nawiązał w swoim przemówieniu do głośnej afery dotyczącej Collegium Humanum. Wg. profesora mającej poważny wpływ na rozwój, ocenę oraz uznanie szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

- Afera Collegium Humanum, kupowanie dyplomów przez zwykłych studentów aż po gwiazdy sportu, polityków i generałów, istotnie podważyła wiarę społeczeństwa w szkolnictwo wyższe i środowisko naukowe w Polsce - mówił prof. Kowalczyk.

Rektor zaznaczył, że studenci podejmując studia wyższe na jednym z kierunków oferowanych na uniwersytecie, dokonali dobrego wyboru gwarantującego uzyskanie odpowiedniego wykształcenia. Zapewnił, że będą studiować w jednym z najlepszych uniwersytetów, który szczyci się kształceniem na najwyższym poziomie i dysponuje znakomitą kadrą nauczycieli akademickich oraz bardzo dobrą infrastrukturą i wyposażeniem.

- Chciałbym, aby uniwersytet stał się dla was drugim domem. Waszą Alma Mater z którą się utożsamiacie i przyczyniacie się do jej rozwoju. W murach uczelni ukształtujecie swój rozwój i karierę zawodową, która jest przed wami. Przyszłość i rozwój naszego kraju będzie zależeć od was, waszej wiedzy, pomysłów i kreatywności- zakończył prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk.

Podczas rekrutacji która zakończyła się 18 września, Uniwersytet Przyrodniczy zaoferował kandydatom ponad 50 kierunków studiów. Kilkanaście z nich są niespotykane na innych uczelniach. Wśród najpopularniejszych znalazły się weterynaria, analityka weterynaryjna, hipologia i jeździectwo, architektura krajobrazu, geodezja i kartografia.

W roku akademickim 2024/ 2025 naukę na pierwszym roku studiów stacjonarnych, niestacjonarnych oraz II stopnia rozpoczęło 2100 studentów. W chwili obecnej na uczelni studiuje 6600 osób, w tym 270 studentów z zagranicy. 

 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mieszko Ćwik (w czarnym stroju) to znakomity rozgrywający

LNBA: Mistrzowie w drodze po kolejny tytuł

Matematyka buduje swoją przewagę w rozgrywkach Konferencji A LNBA.

Krzysztof Barszczewski to jeden z liderów TKKF Cukropol Pszczółka

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lisy lepsze od Pszczółek

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego powoli wchodzą w decydującą fazę. Ciekawe jest zarówno na górze tabeli, jak i na tych dalszych pozycjach. W sobotę wracający po wielu latach nieobecności zespół TKKF Cukropol Pszczółka stoczył pasjonujący pojedynek z Flying Foxes.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

W pierwszym meczu rywalizacji grupowej o Puchar Prezydenta IHF reprezentacja Polski pokonała Algierię 38:32. Stawką gry w drugiej części mistrzostw jest walka o miejsca 25-32.

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut
NA SCENIE

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut

Tu Jan Peszek i Andrzej Grabowski, a tam Smolik, Kev Fox i Dr Misio. Kto i na co przychodzi do Teatru? – rozmowa z Anną Struzik, kierowniczką działu ds. komunikacji i promocji w Teatrze Starym w Lublinie

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy
KONIEC E-DYMKA?

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy

Projekt wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych oraz woreczków nikotynowych. Są też obostrzenia w używaniu e-papierosów w miejscach publicznych.

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona
ZRÓB TO SAM

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona

Ruszyły zapisy na warsztaty, podczas których będzie można wykonać unikatową ceramikę z najpopularniejszej pracowni w Polsce. Należy się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona.

Wieczór ze stand-upem
27 stycznia 2025, 19:00

Wieczór ze stand-upem

Czarek Sikora zaprasza na zwariowany wieczór, pełen nowych żartów i pozytywnej energii. Komik wystąpi 27 stycznia (poniedziałek) w Kultowej Klubokawiarni na lubelskich Czubach.

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie
MUZYCZNY PREZENT
galeria

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie

Lubelscy seniorzy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Zagrali dla nich uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy
25 miejsc parkingowych.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy

Parking przed stadionem MOSiR w Kraśniku zostanie w końcu zagospodarowany. Jest już pozwolenie, ale nie ma jeszcze źródła finansowania tego projektu. A jego koszt to ponad 800 tysięcy złotych.

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też
CENTRALNE OGRZEWANIE

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace przy sieci ciepłowniczej. To dobrze, ale nie od razu. Na razie oznacza to, że mieszkańcy będą mieć zimne kaloryfery.

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami

Dziadkowie i babcie XXI wieku chcą być nowocześni, ale jednocześnie pozostają nieocenionym źródłem miłości, wsparcia i tradycji – uważa ekspert KUL, dr Paweł Kot, adiunkt w Katedrze Psychologii, Emocji i Motywacji KUL.

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Podróż samochodem, niezależnie od celu, to nie tylko przyjemność, ale również ryzyko wystąpienia problemów technicznych. Niespodziewana awaria na trasie może skutecznie pokrzyżować plany, szczególnie gdy ma miejsce w nieznanej okolicy lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zminimalizować ryzyko takiej sytuacji i co zrobić, gdy jednak samochód odmówi posłuszeństwa?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Z każdym rokiem deszczówka zyskuje coraz większe uznanie jako alternatywne źródło wody. Nie tylko obniża rachunki za wodę, ale również pozwala działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Organizacja przyjęcia urodzinowego to doskonała okazja, by pokazać swoją kreatywność i sprawić, by zarówno jubilat, jak i goście zapamiętali ten dzień na długo. Kluczem do sukcesu są spójne dekoracje, starannie dobrany motyw przewodni oraz przemyślane detale, które nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny charakter. Jak to zrobić? Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci zorganizować urodziny godne zapamiętania.

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”

W tym odcinku (Nie)wyparzonej Gęby gościem jest Fiora Anicca – artystka, która opowiada o swojej twórczości i planach na przyszłość. Dowiecie się, skąd wziął się jej pseudonim i co tak naprawdę oznacza. Fiora mówi także o swoim poruszającym singlu „I Died Once” – co symbolizuje i jakie emocje za nim stoją. Rozmawiamy też o jej interpretacji legendarnego utworu „Hurt” Johnny’ego Casha oraz o tym, co szykuje na najbliższy rok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty