Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 czerwca 2019 r.
18:45

Lublin: Jak wyhamować "lex deweloper"? Ratusz ma spisać "standardy urbanistyczne"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Ratusz zapowiada spisanie „standardów urbanistycznych”, dokumentu mającego poskromić zapędy deweloperów, którzy chcą budować mieszkania w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Standardy określałyby m.in. maksymalną wysokość nowej zabudowy, czy też minimalną liczbę miejsc parkingowych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uchwalenie standardów ma być odpowiedzią władz miasta na to, co spowodowała słynna ustawa „lex deweloper”. Uchyliła ona inwestorom furtkę do budowy bloków z pogwałceniem obowiązujących planów zagospodarowania terenu, pod warunkiem uzyskania zgody radnych. Ustawa zastrzega jednak, że blok budowany w tym trybie może mieć maksymalnie 14 kondygnacji, nie powinien być oddalony od szkoły o więcej niż 1,5 km (radni mogą zezwolić na odstępstwo), a do przystanku nie może być dalej niż 500 m.
Można to „podkręcić”

Ta sama ustawa pozwala jednak lokalnym samorządom, maksymalnie o 50 proc., złagodzić lub zaostrzyć te wymogi poprzez uchwalenie Lokalnych Standardów Urbanistycznych. W takim dokumencie samorządowcy mogą też ustalić minimalną liczbę miejsc parkingowych, które muszą przypadać na jeden lokal mieszkalny.

Z tej możliwości skorzystał m.in. Poznań, którego radni ograniczyli wysokość bloków „lex deweloper” do siedmiu kondygnacji. Ustalili też, że blok może stanąć w miejscu oddalonym o najwyżej 250 m od przystanku i 750 m od podstawówki, musi być podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, a na jedno mieszkanie w zabudowie wielorodzinnej muszą przypadać co najmniej dwa miejsca parkingowe.

W kwestii parkingów jeszcze dalej poszła Łódź, gdzie radni zdecydowali, że na każdy lokal mieszkalny musi przypadać co najmniej 2,5 miejsca parkingowego. W Lublinie coraz gęściej naszpikowanym samochodami nawet plany zagospodarowania przewidują zwykle nie więcej niż 1,5 miejsca postojowego na jedno mieszkanie i to w przypadku dużych mieszkań.

Lublin też planuje

Opracowanie takich standardów zapowiada również prezydent Lublina. – Został już zrobiony przegląd warunków brzegowych, mówimy o analizach widokowych, pokazujących zalecane wysokości zabudowy. Te parametry są już przedyskutowane – informuje Krzysztof Żuk. Jego podwładni przekonują, że szczególnie ostrożnie trzeba u nas podchodzić do planów budowy wyższych obiektów, aby nie popsuć cennych widoków.

– Należy pamiętać, że Lublin posiada wyjątkowe wartości zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta i Śródmieścia. Z uwagi na wartości kulturowe i ich ochronę Lublin został uznany w 2007 r. za Pomnik Historii – podkreśla Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta. – Powinno się dbać o zachowanie w niezmienionym stanie miejsc, które były świadkiem wielu ważnych wydarzeń z historii państwa. Wszelkie ingerencje, szczególnie wysokościowe, powinny być za każdym razem wnikliwie analizowane.
Duma zapowiada, że w standardach urbanistycznych mogą być ponadto ustalone wymagania co do liczby miejsc parkingowych w stosunku do powierzchni użytkowej mieszkań.

Ile na to poczekamy?

Ostateczna decyzja w sprawie uchwalenia standardów urbanistycznych będzie należeć do Rady Miasta, ale najpierw radni muszą dostać od prezydenta projekt takiego dokumentu. Jak prędko Lublin wprowadzi własne zasady? – Na pewno do końca roku – zapowiada Krzysztof Żuk. Przekonuje, że na razie nic nie wskazuje na to, że Urząd Miasta zostanie zasypany wnioskami deweloperów dążących do budowy bloków z pominięciem planów zagospodarowania.

– Gdyby pojawiły się zagrożenie z wciskaniem zabudowy gdzie się tylko da, to rzecz jasna będziemy się bronili wszystkimi możliwymi działaniami – deklaruje Żuk. Zastrzega jednak, że ustawa „lex deweloper” stawia samorządy w trudnej sytuacji. – Ta ustawa może zdemolować przestrzeń naszych miast – ocenia prezydent i dodaje, że nawet uchwalenie standardów urbanistycznych można zaliczyć tylko do półśrodków w walce z obroną przed chaotyczną zabudową.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty