Rozmowa z Zofią Zaorską, założycielką lubelskiej Szkoły Superbabci i Superdziadka.
– Dla każdego, kto chce być superbabcią i superdziadkiem. Kto chce więcej umieć i wiedzieć, mieć więcej pomysłów na zabawy z wnukami, umieć organizować czas spędzany z dziećmi, lepiej znać i rozumieć ich potrzeby, ale także lepiej dbać o swoje zdrowie czy mieć nowe koleżanki i kolegów.
• Czego można się nauczyć?
– Zaczynamy od zabaw z dziećmi: jak wykorzystać czas spędzany z maluchami, jakie gry i zabawy im podsunąć, jak ich czymś zainteresować. Drugi blok dotyczy umiejętności komunikacji: zarówno z małymi dziećmi, jak i z osobami dorosłymi – czyli rodzicami naszych wnuków. Bo to także ważne, żeby w relacjach z dziećmi ich rodzice i dziadkowie mieli wspólne zdanie. Trzecia część zajęć w tym roku dotyczy Internetu: umiejętności posługiwania się tym narzędziem, obsługi komputera itd. Do tego wszystkiego dochodzą zajęcia w grupach.
W tym roku będziemy mieli dwie grupy: teatralną, gdzie będziemy przygotowywać przedstawienia dla przedszkoli czy świetlic i bajkową, gdzie będziemy uczyli się opowiadać i pięknie czytać bajki.
– Nie chciałabym tak tego nazwać. Chodzi raczej o zdobycie wiedzy i umiejętności, które pozwolą lepiej poznać i zrozumieć dziecko i dostosować swoje propozycje do jego potrzeb. Podsuwamy pewne narzędzia, które mogą okazać się w tym przydatne. Właśnie dlatego nasze przedsięwzięcie jest szkołą – uczymy praktycznych rzeczy. Oczywiście, są też zajęcia teoretyczne, ale największy nacisk kładziemy na praktykę.
• Kiedy i gdzie będą odbywały się zajęcia?
– W Wojewódzkim Ośrodku Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii 3 w Lublinie, w każdy poniedziałek w godz. 9–12. Oprócz tego raz w miesiącu, w weekendy, planujemy dłuższe, np. 10-godzinne warsztaty, które pomagają jeszcze lepiej organizować czas spędzany z dziećmi.
• Ile to kosztuje?
– W tym semestrze (zapisy są prowadzone na jeden semestr – red.) udało nam się otrzymać dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i kilku instytucji lubelskich. Dzięki temu mamy nadzieję, że uda się zorganizować zajęcia bezpłatne. Grupa będzie liczyć maksymalnie 30 osób. Zapraszamy wszystkie babcie i wszystkich dziadków, zwłaszcza tych, którzy mają ciekawe pasje i chcieliby podzielić się nimi z innymi uczestnikami i, oczywiście, z dziećmi.