Już w piątek tegoroczni maturzyści będą mogli spotkać się ze studentami żeby dowiedzieć się, jak w rzeczywistości wyglądają studia, które sobie wymarzyli. Ma to im pomóc w podjęciu świadomej decyzji o wybraniu swojej zawodowej przyszłości.
Działania promujące wśród licealistów świadomy wybór kierunku studiów od czterech już lat w siedmiu miastach Polski podejmuje stowarzyszenie „Studia Na Horyzoncie”.
- Organizujemy konferencje, podczas których prelegenci z kilkudziesięciu różnych kierunków opowiadają o swoich studiach – opowiada Lider Oddziału lubelskiego Studiów Na Horyzoncie, Magdalena Dąbrowska. - Dzięki temu młodzież może zapoznać się z realiami danych kierunków, a także dowiedzieć się czegoś więcej o studenckim życiu.
Najbliższe spotkanie odbędzie się 29 listopada w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Od 12.30 do 13.50 w sali A trwać będzie blok politechniczny podczas którego zaprezentują się studenci Politechniki Lubelskiej kierunków inżynieria logistyki, architektura, inżynieria środowiska, budownictwa, marketingu i komunikacji rynkowej, inżynierii bezpieczeństwa, informatyki oraz finanse i rachunkowość.
W godz. 14.00 – 15.20 prelegenci z UMCS opowiedzą o studiowaniu prawa, prawa biznesowego, ekonomii, finansów i rachunkowości, logistyki, doktoratu na prawie. Studenci PL zdradzą jak wygląda praca na zarządzaniu, a prelegenci Education First opowiedzą o gap yerze.
W godz. 15.30-16.00 podczas tzw. bloku wyjazdowego dowiedzieć będzie można się jak studiuje się w Krakowie, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Wrocławskim, w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie za granicą. W bloku wolnym licealiści usłyszą o pracy au pair, animacji kultury na UMCSie i edukacji techniczno – informatycnej na Politechnice Lubelskiej.
-Konferencja ma postać prelekcji studentów, którzy przez 10 minut opowiadają o swoim kierunku. Po ich prezentacji jest możliwość podejścia do każdego z nich i zadania im , osobiście, pytań które nurtują danego licealistę – tłumaczy Dąbrowska.
W sali B w bloku lingwistycznym (od 12:30 do 13:40) prelegenci opowiedzą o lingwistyce stosowanej – angielski z niemieckim oraz angielski z portugalskim , filologii niemieckiej i angielksiej, iberystyce (UMCS) oraz filologii romańskiej i sinologii (KUL). W bloku medyczno – przyrodniczym studenci Uniwersytetu Medycznego opowiedzą o fizjoterapii, kosmetologii, farmacji i biomedycynie, a Uniwersytetu Przyrodniczego – o bezpieczeństwie żywności.
W godz. 14:50 do 15:40 studenci KUL opowiedzą o studiowaniu dziennikarstwa, psychologii, bezpieczeństwa narodowego i pedagogice specjalnej, a studenci UMCS o stosunkach międzynarodowych. Po 15.50 licealiści poznają tajniki studiowania biokosmetologii i medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym , medycyny, analityki medycznej i stomatologicznej na UM i biotechnologii na UMCSie