Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 czerwca 2024 r.
8:45

Jubileusz - niestety tylko w pamięci

Autor: Zdjęcie autora Krzysztof Kot

Gdyby wciąż istniały, skończyłyby właśnie 55 lat. Mowa o Zespołach Artystycznych Państwowych Szkół Budownictwa w Lublinie. Niestety już wiele lat temu zlikwidowano je. Ich założyciel oraz byli członkowie, wciąż jednak pamiętają o nich i już poza szkołą kultywują tradycję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie, gdzie tradycje artystyczne i edukacyjne splatają się w jedno, odbyło się niezwykłe spotkanie byłych członków zespołów, które skłoniło do refleksji nad przeszłością i zachęciło do ponownego zainicjowania kulturalnych przedsięwzięć.

 

Narodziny i rozwój zespołów

Krzysztof Kramek, określany mianem „człowieka orkiestry”, rozpoczął swoją przygodę z Zespołami Artystycznymi Państwowych Szkół Budownictwa w 1969 roku. Wtedy to, świeżo po ukończeniu edukacji, został zachęcony przez swojego profesora do pracy z młodzieżą w Zespole Pieśni i Tańca przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To doświadczenie stało się fundamentem dla jego przyszłej kariery jako nauczyciela muzyki w PSB.

- Zawsze chciałem pracować ze starszą młodzieżą. Stąd pomysł pracy w zespole studenckim. Mój profesor zaproponował mi pracę w zespole Pieśni i Tańca, co otworzyło mi drzwi do przyszłej kariery również w budowlance — wspomina Kramek.

Pomysł na stworzenie zespołów artystycznych w PSB zrodził się z potrzeby stworzenia miejsca, gdzie młodzież mogłaby rozwijać swoje talenty muzyczne. Kramek, zainspirowany swoją wizją, postanowił formalnie zorganizować działalność muzyczną, co zaowocowało powstaniem Stowarzyszenia Zespołów Artystycznych PSB. Organizacja ta miała własny statut, pieczątkę, odznaki i legitymacje członkowskie. – Chcieliśmy, żeby wszyscy czuli się jako rodzina, zespół, trochę wyjątkowo – mówi Kramek.

 

Edukacja muzyczna

Zespoły artystyczne PSB obejmowały różnorodne formacje muzyczne, takie jak orkiestra, chór, Big Band, zespół rozrywkowy i kabaret. Uczniowie, często bez wcześniejszego przygotowania muzycznego, mieli możliwość nauki gry na różnych instrumentach pod okiem Kramka. Antoni Pietrzak wspomina: -Profesor Kramek potrafił zmotywować i zdyscyplinować swoich podopiecznych, co przynosiło znakomite rezultaty. Był nie tylko nauczycielem, ale i mentorem- dodaje. Sam znał 3 chwyty gitarowe, gdy przychodził do zespołu. Uczył się gitary, ale też gry na trąbce. Dzięki temu po skończeniu szkoły, gdy trafił do zasadniczej służby wojskowej, bez problemu zakwalifikował się do orkiestry wojskowej. Zresztą nie on jeden, wywodzących się z orkiestry.

 

Niektórzy uczniowie zaczynali od podstaw, ale dzięki systematycznej pracy osiągali wysoki poziom umiejętności. Wielu z nich kontynuowało edukację muzyczną, a nawet wybierało karierę profesjonalnych muzyków. Przykładem są bracia Ziemkowscy, którzy po latach gry w zespołach PSB zostali muzykami w filharmoniach w Lublinie i Bydgoszczy. Dwóch wychowanków do tej pory gra w zespole BAJM.

 

Wyjątkowe osiągnięcia

Przez lata działalności zespołów artystycznych PSB przewinęło się przez nie około tysiąca uczniów, a liczba występów przekroczyła tysiąc. Wyjazdy zagraniczne, takie jak koncerty we Lwowie, były wyjątkowym osiągnięciem w czasach, gdy takie możliwości były rzadkością. Uczniowie PSB zdobywali liczne nagrody i puchary na przeglądach szkolnych, co świadczyło o wysokim poziomie artystycznym zespołów.

 - To były niesamowite czasy. Mieliśmy piękne sale, stroje i instrumenty, nawet zachodnie, co w latach 80. było niezwykłe. Byli uczniowie, którzy zmieniali szkoły, aby móc grać na naszych instrumentach — wspomina Kramek.

 

Tradycja, która żyje

Choć oficjalnie zespoły artystyczne PSB zakończyły działalność, duch tych grup nadal żyje w sercach dawnych członków. Regularne zjazdy absolwentów są dowodem na to, jak silne więzi stworzyły się w tamtych latach. Uczestnicy wspominają dawne czasy, dzielą się historiami i planują przyszłe spotkania. Dzięki inicjatywie Krzysztofa Kramka i Antoniego Pietrzaka tradycje muzyczne są kontynuowane, a ich wpływ sięga nawet na kolejne pokolenia.

-Zespoły były jak rodzina. Wielu z nas utrzymuje kontakty do dziś Spotykamy się, czasem gramy-  podkreśla Pietrzak.

Mamy bodajże 19 małżeństw, które poznały się właśnie w zespołach – dodaje Kramek.

 

Apel o reaktywację

W kontekście rozmowy o historii i osiągnięciach zespołów artystycznych PSB pojawia się apel o ich reaktywację. Krzysztof Kramek, Antoni Pietrzak oraz inni dawni członkowie są gotowi wspierać takie inicjatywy, oferując swoją pomoc i doświadczenie. Wspólne działania mogą przyczynić się do odrodzenia tradycji, która kiedyś była chlubą Państwowych Szkół Budownictwa i ważnym elementem kulturalnym Lublina.

-Marzę, aby te zespoły znów ożyły. Jestem pewien, że wielu wychowanków z chęcią wróciłoby, aby pomóc w reaktywacji — mówi Kramek.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty