Pogoda powoduje, że chorujemy. – Zimne i wilgotne powietrze jest przyczyną infekcji wirusowych – wyjaśnia dr Elżbieta Skorek z Przychodni Rejonowej nr 19 przy ul. Juranda w Lublinie. – Ostatnio przyjmujemy więcej niż zwykle pacjentów. Mają typowe dla przeziębienia objawy, takie jak katar, ból gardła, gorączkę i dreszcze.
Dr. Skorek uspokaja, że to nie grypa, ale typowe dla tej pory roku infekcje wirusowe. Radzi też, jak się przed nimi uchronić. – Ubierać się ciepło, nakładać kryte obuwie, łykać witaminę C lub rutinoscorbin. Wystarczy stosować zwykłe domowe sposoby.
W tym okresie warto też pomyśleć o profilaktyce przeciwgrypowej i zaszczepić się. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie rozpoczęła akcję szczepień. Zainteresowanie jest duże. W punkcie WSSE przy ul. Pielęgniarek (czynnym w godz. 9–13, w poniedziałki w godz. 15–16.40) zaszczepiło się już ponad 100 osób. Na miejscu dyżuruje lekarz, który bada pacjenta. Jeżeli osoba jest przeziębiona, ma podwyższoną temperaturę nie może być zaszczepiona. Dr Janusz Słodziński, epidemiolog z sanepidu dodaje, że przeciwwskazaniem do szczepień jest też alergia na szczepionkę (ujawnia ją uczulenie na białko jaja kurzego). Koszt szczepienia wraz z badaniem lekarskim wynosi 30 zł. Szczepionkę można też kupić w aptece – tylko na receptę, którą dostać można od lekarza rodzinnego – i zaszczepić się w swojej przychodni. Na polskim rynku jest kilka dostępnych szczepionek przeciw grypie: francuskie Waxigrip i Influvac, belgijska Fluarix. Cena każdej to ok. 30 zł.