Jest duże prawdopodobieństwo, że rozbudowy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej nie uda się zrealizować nawet w 2018 r. Przetarg, w którym zostanie wyłoniony nowy wykonawca, ma zostać ogłoszony na przełomie tego i przyszłego roku
Termin zakończenia rozbudowy COZL coraz bardziej się wydłuża. – Może się tak zdarzyć, że nie uda się jej dokończyć w przyszłym roku. Wszystko będzie zależało od ofert, które wpłyną po ogłoszeniu przetargu – mówi Paweł Smajkiewicz, dyrektor Departamentu Mienia i Inwestycji w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, który nadzoruje rozbudowę szpitala. – W tym momencie czekamy na przekazanie budowy przez poprzedniego wykonawcę oraz dokumentacji tego, co zostało do tej pory zrealizowane.
Rozpoczęliśmy też swoją inwentaryzację uproszczoną, która pozwoli nam na ogłoszenie przetargu na inwentaryzację szczegółową – prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września tego roku. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na dokończenie rozbudowy centrum. – Przypuszczamy, że ogłosimy go na przełomie grudnia i stycznia – mówi Smajkiewicz.
O ile zwiększą się koszty inwestycji w związku z przesunięciem terminu jej zakończenia? – Poprzedni wykonawca zrealizował kontrakt na 147 milionów złotych, a miał podpisany na 195 milionów. Już sama różnica jest bardzo duża. Odpowiedź na pytanie o dodatkowe koszty przyniesie nam wynik inwentaryzacji szczegółowej – tłumaczy Smajkiewicz. – W sprawie dotacji rządowej na rozbudowę będziemy rozmawiać z urzędem wojewódzkim.
COZL czeka też proces z byłym wykonawcą – polsko-czeskim konsorcjum firm Block i JP Contracting, które było odpowiedzialne za rozbudowę szpitala. – Nie ma mowy o ugodzie na zasadach zaproponowanych przez poprzedniego wykonawcę. Nie chcemy zdradzać tych propozycji, ale nie widzimy jednak żadnej możliwości jego powrotu na plac budowy. Umowa została obustronnie zerwana, a wykonawca zszedł z placu budowy (pod koniec października ubiegłego roku – red.) – mówił 16 maja na konferencji prasowej Jerzy Kuliński, p.o. dyrektor COZL.
Rozbudowa COZL
Pierwszy z czterech nowych budynków Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej został oddany do użytku na początku czerwca 2015 roku. W jedenastopiętrowym budynku znalazły się m.in. na oddziały ginekologii onkologicznej, urologii, immunologii klinicznej czy hematologii. Działają też poradnie, m.in. dermatologiczna, żywieniowa, diabetologiczna, hematologiczna, foniatryczna. Powstają trzy kolejne budynki: pawilon łóżkowy, tzw. poradniowy i biurowy.