Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2020 r.
6:26

Kolejny bój o górki czechowskie. Tym razem idzie o alejki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 48 A A

Ewidentnie złamano prawo – twierdzą aktywiści przeciwni budowie alejki przez górki czechowskie. Ich zdaniem tworzenie parku podzielono na etapy, żeby uniknąć badania wpływu całej inwestycji na środowisko. Ratusz twierdzi, że nie wie, by ścieżka była tylko etapem, chociaż sam zaakceptował plan utworzenia tu parku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Alejka budowana na górkach łączy Czechów z osiedlem Botanik: zaczyna się za Lidlem przy Koncertowej, a kończy przy ul. Poligonowej. – To pierwszy etap realizacji największego parku w Lublinie – tak w oficjalnym komunikacie pisze spółka TBV Investment, która zleciła budowę ścieżki.

Prace, mocno już zaawansowane, toczą się na podstawie pozwolenia, które wydał Urząd Miasta. Przed jego wydaniem nie sprawdzał, jak inwestycja wpłynie na środowisko. Nie sprawdzał, bo – jak twierdzi – nie musiał. Urzędnicy tłumaczą, że ocena byłaby wymagana w przypadku utwardzonej drogi mającej ponad 1 km.

Mimo to aktywiści przeciwni budowie przekonują, że nie można było zrezygnować z badania wpływu inwestycji na środowisko. Ich zdaniem nie wolno dzielić parku, który jako całość podlegałby takiej ocenie, na mniejsze etapy o rozmiarach, które tej ocenie umykają.

Działacze twierdzą, że przed wydaniem pozwolenia należało zbadać park jako całość, a ponieważ tego nie zrobiono, oczekują uchylenia zgody na budowę. – Ewidentnie złamano tu prawo budowlane i ustawy środowiskowe – twierdzą aktywiści na facebookowej stronie „Górki czechowskie wietrznie zielone”. Powołują się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Na to samo orzecznictwo powołał się Naczelny Sąd Administracyjny, który w 2018 r. rozstrzygnął spór o pewną inwestycję mieszkaniową na Mazowszu. Orzekł, że niemożliwe jest „sztuczne dzielenia przedsięwzięcia w ten sposób, aby obchodzić prawo, poprzez tworzenie przedsięwzięć, których parametry pozwalają na odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko”. Wyrok nie może jednak mieć zastosowania do górek czechowskich, bo w Polsce nie ma prawa precedensu.

Dlaczego Ratusz nie oceniał wpływu na środowisko całej budowy parku obiecanego przez TBV Investment, a tylko fragment objęty wnioskiem o pozwolenie na budowę?

– Okoliczność, że inwestor posiada ewentualnie koncepcję, wizję dalszego etapu inwestycji, w formie i kształcie nieznanym i w związku z tym nieobjętym wnioskiem o pozwolenie na budowę, nie oznacza z automatu, że jest to również jego zamierzenie budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego – odpowiada nam Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Urząd Miasta twierdzi, że koncepcja parku jest „w kształcie nieznanym”, choć sam prezydent podpisał się pod dokumentem obrazującym, że na górkach powstanie duży park, a nie tylko jedna alejka. Chodzi o umowę z lata 2019 r. pomiędzy miastem a spółką TBV Investment. Załącznikiem do tejże umowy jest koncepcja parku, który ma urządzić spółka w zamian za umożliwienie jej budowy osiedli na części górek.

W koncepcji zapisano, że alejki będą mieć około 7,5 km długości, z czego 5 km miałyby stanowić alejki biegowe, rowerowe i do nordic walking. Na takiej mapie widnieje podpis prezydenta Krzysztofa Żuka. Dlaczego zatem Ratusz stwierdza, że „inwestor posiada ewentualnie” koncepcję „w kształcie nieznanym”?

– Jednym z załączników do umowy z 21 czerwca 2019 r. była „Koncepcja Parku Naturalistycznego”, który ma wykonać na własny koszt spółka TBV – przyznaje Justyna Góźdź. – Koncepcja oznacza jednak rodzaj intencji, pomysł, plan i nie jest jednoznaczna z projektem zagospodarowania dla całego zamierzenia w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego – tłumaczy. Dodaje też, że Urząd Miasta rozpatrując wniosek o pozwolenie na budowę „nie ma podstawy prawnej do żądania od inwestora projektu zagospodarowania dla całego obszaru tylko dlatego, że ma on koncepcję”.

Policzyli drogomierzem

Aktywiści twierdzą, że jeśli nawet Urząd Miasta traktował ścieżkę jako samodzielną inwestycję, to nie mógł zrezygnować z oceny środowiskowej, bo alejka ma ponad 1 km. Twierdzą, że ją mierzyli. – Wypożyczyliśmy profesjonalny drogomierz – piszą działacze na Facebooku i podkreślają, że kilkakrotnie powtarzali pomiar. – Przekraczał za każdym razem 1000 m.

Według Ratusza dokumenty złożone przez inwestora świadczą o tym, że alejka jest krótsza. – Z załącznika mapowego w postaci projektu zagospodarowania terenu, sporządzonego przez uprawnionego geodetę i potwierdzonego przez projektanta za zgodność z oryginałem, wynika, że planowana inwestycja nie będzie miała 1 km – stwierdza Góźdź. – Całkowita długość tej ścieżki terenowej wynosi 892,66 m plus odgałęzienie 81 m – informuje Ratusz, a podane przez niego liczby sumują się do 973 m i 66 cm.

Inną liczbę podaje spółka TBV Investment. – Zgodnie z projektem złożonym do urzędu oraz wydanym pozwoleniem całkowita długość ścieżki wynosi dokładnie 957,66 m. Fakt, licząc od ronda przy gen. Ducha będziemy mieli ścieżkę o długości ponad 2 km, a od Auchan na Felinie prawie 10 km – stwierdza Anna Nieoczym, specjalista ds. marketingu w TBV.

W środę prosiliśmy spółkę o komentarz do twierdzeń aktywistów, którzy sugerują, że budowa parku jest celowo dzielona na mniejsze etapy, by uniknąć oceny środowiskowej. – Pozwolenie wydane zostało na budowę ścieżki terenowej wraz z placem zabaw i obiektami małej architektury na działkach przy ul. Poligonowej – odpisuje nam Anna Nieoczym. – Pełna dokumentacja w tej sprawie znajduje się w urzędzie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty