Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2023 r.
15:22

Komunikacja miejska w Lublinie po nowemu. Sprawdzamy zmiany linia po linii

0 A A

Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił ostateczną wersję proponowanych zmian w komunikacji miejskiej, jakie wejdą w życie po otwarciu nowego dworca autobusowego w rejonie ul. Krochmalnej. W wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych do przedstawionej we wrześniu koncepcji wprowadzono sporo modyfikacji. Linia po linii sprawdziliśmy, jak zmienią się poszczególne trasy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ramach wspomnianych konsultacji mieszkańcy Lublina zgłosili ponad 2,7 tys. uwag. Część z nich została uwzględniona.

- Z jednej strony udało się uwzględnić w koncepcji kluczowe postulaty zgłaszane podczas konsultacji społecznych, a z drugiej zachowano nadrzędne cele nowej siatki połączeń. To obsługa nowego Dworca Lublina i przede wszystkim zwiększenie częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej dla mieszkańców i pasażerów w poszczególnych dzielnicach Lublina. Był to strategiczny kierunek optymalizacji, przy zachowaniu posiadanych zasobów eksploatacyjnych – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Po zmianach liczba linii kursujących w szczycie co 15 minut ma wzrosnąć z 6 do 21. Tych jeżdżących co pół godziny będzie 35, przy obecnych 15. Nowością będą tzw. linie średnicowe, trzy szybkie połączenia, które mają skomunikować północne i południowe dzielnice Lublina. W sumie w rozkładach pojawi się pięć nowych linii, a cztery zostaną wycofane.

Pierwszym krokiem ma być wydłużenie tras linii, które mają dodatkowo obsługiwać okolice nowego dworca: 5, 22, 24, 52 i 74. Kolejne zmiany będą wdrażane w dwóch etapach. Docelowo nowa koncepcja ma w całości zacząć obowiązywać najpóźniej w trakcie przyszłorocznych wakacji.

Zmiany linia po linii:

* Linia 1 Likwidacja. Jej wycofanie ma zrekompensować wydłużenie tras linii nr 6, 25 i 34.

* Linia 2 Bez zmian.

* Linia 3 Bez zmian. Po konsultacjach z mieszkańcami wycofano się z pomysłu zmiany części trasy tej linii, która zamiast al. Kraśnicką i Al. Racławickimi miała jeździć nieobsługiwanym dotąd przez komunikację miejską odcinkiem ul. Głębokiej (na wysokości tzw. kampusu zachodniego UMCS) i ul. Sowińskiego. Ostatecznie wszystko zostanie jednak po staremu.

Niezmiennie kursować będzie z Dąbrowicy do Gluska przez centrum Lublina. Z al. Kraśnickiej skręci w nieobsługiwany do tej pory odcinek ul. Głębokiej, przy którym w ostatnich latach powstał tzw. kampus zachodni UMCS. Następnie skręci w ul. Sowińskiego i na Al. Racławickich wróci na „starą” trasę.

* Linia 4 Likwidacja. Mają ją zastąpić wydłużone linie nr 8 i 18.

* Linia 5 Zmiana trasy. „Piątka” wciąż ma kursować z Mełgwi przez Świdnik do Lublina, ale swoich kursów nie będzie kończyć na przystanku przy Bramie Krakowskiej. Pojedzie dalej i ulicami Królewską, Zamojską i Lubelskiego Lipca ’80 dojedzie do Dworca Lublin.

* Linia 6 Zmiana trasy. W sezonie ma być wydłużona od pętli przy ul. Romera do ul. Żeglarskiej lub Dąbrowy.

* Linia 7 Bez zmian. Zrezygnowano z propozycji ominięcia ul. Chemicznej.

* Linia 8 Zmiana trasy. Według pierwszej koncepcji miała kursować z Krężnicy Jarej przez Śródmieście, na Felin. Ostatecznie z centrum przez ul. Lipową, Al. Racławickie, al. Długosza, ul. Popiełuszki i al. Sikorskiego pojedzie na ul. Poligonową, zastępując likwidowaną linię nr 4.

* Linia 11 Likwidacja. Jej obsługę ma zapewnić zmieniona trasa linii 13 i częściej kursujące linie 6, 15 i 55.

* Linia 12 Bez zmian.

* Linia 13 Zmiana trasy. Swoich kursów linia nie będzie zaczynać na pętli przy ul. Choiny, a przy ul. Węglarza. Jadąc przez ulice Związkową, Elsnera i Kompozytorów Polskich na dotychczasową trasę „wskoczy” na rondzie Kilara. Wciąż będzie jeździć do pętli w osiedlu Poręba. Zrezygnowano z pomysłu zmiany trasy, która miała kończyć się przy ul. Żeglarskiej.

* Linia 14 Bez zmian.

* Linia 15 Bez zmian.

* Linia 16 Bez zmian.

* Linia 17 Trasa zmieniona. Wprowadzone mają zostać wariantowe kursy przez ul. Bursaki i Rapackiego.

* Linia 18 Trasa zmieniona. Nie będzie już kursować do pętli przy ul. Choiny. Z al. Spółdzielczości Pracy autobusy tej linii nie będą już skręcać z lewo w ul. Związkową. Pojadą prosto w kierunku Elizówki i Dysa, zastępując wycofywaną linię 4.

* Linia 20 Trasa zmieniona. Pojazdy tej linii ominą fragmenty ulic Kunickiego i Zemborzyckiej, jadąc przez nieobsługiwane dotąd przez komunikację miejską fragment ul. Wyścigowej i ul. Dunikowskiego.

* Linia 21 Bez zmian. W wyniku konsultacji ostatecznie nie zostanie zlikwidowana.

* Linia 22 Trasa zmieniona. Linia zostanie wydłużona. Podobnie jak „piątka”, od ul. Królewskiej dojedzie do Dworca Lublin.

* Linia 23 Bez zmian.

* Linia 24 Trasa zmieniona. Podobnie jak linie 5 i 22 z ul. Królewskiej dojedzie do Dworca Lublin.

* Linia 25 Trasa zmieniona. Pierwotnie jej korekta miała zastąpić pasażerom likwidowaną linię nr 4. Ostatecznie obsłuży część trasy wycofywanej „jedynki”. Od obecnego przystanku końcowego przy ul. Lubelskiego Lipca ’80 dalej pojedzie trasą: Zamojska – Królewska – al. Tysiąclecia – Kalinowszczyzna – Mełgiewska – Gospodarcza – Hutnicza – Witosa – Grygowej, kończąc trasę na przystanku Pancerniaków Felicity.

* Linia 26 Trasa zmieniona. Jedna z najpopularniejszych, kursująca obecnie z ul. Choiny na ul. Gęsią, w północnej części miasta zostanie wydłużona do ul. Koncertowej, zapewniając obsługę komunikacyjną ul. Zelwerowicza. W południowych dzielnicach z ul. Armii Krajowej pojedzie przez Orkana, Roztocze, Jana Pawła II do pętli Węglin Wróbla.

* Linia 27 Nowa linia. Kolejna, która ma zrekompensować likwidację czwórki mieszkańcom osiedli przy ul. Poligonowej. Docelowo, po wybudowaniu przedłużenia ul. Zelwerowicza, przystanek początkowy ma mieć przy ul. Zbożowej. Z dzielnicy Sławin przez Al. Racławickie, ul. Lipową i al. Piłsudskiego do Dworca Lublin. Tu według wstępnej propozycji trasa miała się kończyć, ale po konsultacjach zostanie wydłużona do ul. Żeglarskiej.

* Linia 29 Zmiana trasy. Po konsultacjach wprowadzono drobną korektę. Linia 29 z al. Tysiąclecia przy „Bazarze” skręci w ul. Lubartowską i ulicami Chodźki i Jaczewskiego dojedzie do ul. Północnej. W przeciwną stronę pojedzie ul. Ruską.

* Linia 30 Zmiana trasy. Nie będzie już kursowała ze Smug w gminie Jastków, a swoją trasę rozpocznie przy ul. Zbożowej. Stąd przez al. Warszawską, al. Kraśnicką oraz ulice Zana, Filaretów i Głęboką dojedzie do Dworca Lublin.

* Linia 31 Zmiana trasy. Linia kursująca obecnie z ul. Węglarza na os. Poręba będzie miała wydłużoną trasę do ul. Wróblej na Węglinie.

* Linia 32 Zmiana trasy. Na rondzie koło ZUS nie skręci w ul. Filaretów w kierunku os. Widok. Ulicą Zana pojedzie prosto, przez ul. Wojciechowską dojeżdżając na osiedle Lipniak.

* Linia 33 Bez zmian.

* Linia 34 Zmiana trasy. Pierwotnie miała nie być zmieniana. Ostatecznie jej trasa zostanie jednak wydłużona od Dworca Lublin przez ul. Krochmalną i Romera do pętli przy ul. Żeglarskiej. Ma zastąpić w ten sposób likwidowaną linię 1.

* Linia 35 Bez zmian.

* Linia 36 Bez zmian.

* Linia 37 Zmiana trasy. Linia ma mieć ujednolicony przebieg, w obu kierunkach przez ul. Willową. Jadąc z pętli na Sławinie w stronę ul. Żeglarskiej ominie zatem ulice Zbożową i Warszawską.

* Linia 38 Zmiana trasy. Z ul. Jana Pawła II ma dodatkowo skręcać w os. Widok.

* Linia 39 Zmiana trasy. Zrezygnowano ze sporych zmian na początkowym odcinku trasy od strony Zadębia. Kursy tej linii będą się kończyć na os. Widok.

* Linia 40 Bez zmian.

* Linia 42 Bez zmian.

* Linia 44 Zmiana trasy. Po konsultacjach wprowadzono korektę trasy. Linia 44 pojedzie ulicami Zana i Filaretów.

* Linia 45 Zmiana trasy. Pierwotnie miała być przekształcona w trolejbusową linię 152. Ostatecznie wciąż będzie jednak obsługiwana przez autobusy, a jej trasa zostanie delikatnie zmodyfikowana. Pojedzie przez ul. Nadbystrzycką i Muzyczną.

* Linia 46 Przekształcona w linię 303. Będzie jedną z trzech tzw. linii przyspieszonych, które mają połączyć północną i południową część Lublina, w godzinach szczytu w dni powszednie kursując co 30 minut. Linia 303 będzie jeździła z ul. Choiny przez ul. Elsnera, wiadukt Poniatowskiego oraz ulice Sowińskiego, Filaretów i Jana Pawła II do pętli przy ul. Wróblej.

* Linia 47 Bez zmian.

* Linia 50 Bez zmian. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, będzie jeździć po dotychczasowej trasie.

* Linia 52 Zmiana trasy. Kolejna z linii z trasą przedłużoną od ul. Królewskiej do Dworca Lublin.

* Linia 54 Zmiana trasy. Podobnie jak linia nr 3, miała dojeżdżać w okolice kampusu zachodniego UMCS przy ul. Głebokiej. Po konsultacjach, jej przebieg pozostanie jednak taki sam.

* Linia 55 Bez zmian.

* Linia 57 Bez zmian.

* Linia 70 Zmiana trasy. Zostanie wydłużona o ul. Droga Męczenników Majdanka, Krańcową i Chemiczną. Kursy będzie kończyć na przystanku Felin Kalinówka.

* Linia 73 Zmiana trasy. Podobnie, jak w przypadku linii 70, zmiany mają polegać na wydłużeniu trasy na terenie osiedla na Felinie, przez ul. Królowej Bony.

* Linia 74 Zmiana trasy. Przez ul. Lipową i Piłsudskiego zostanie wydłużona do obsługi Dworca Lublin. Ominie ul. Okopową i Zesłańców Sybiru.

* Linia 78 Bez zmian.

* Linia 79 Bez zmian.

* Linia 85 Bez zmian.

* Linia 98 Przekształcona z linii „GAJ”.

* Linia 150 Bez zmian. Po konsultacjach jej przebieg nie zostanie zmieniony.

* Linia 151 Bez zmian.

* Linia 153 Zmiana trasy. Według pierwszej koncepcji trasa miała zostać niezmieniona. Ostatecznie ta linia zostanie dodatkowo skierowana do obsługi Dworca Lublin.

* Linia 154 Zmiana trasy. Z Węglina pojedzie ulicami Bohaterów Monte Cassini, Armii Krajowej, Jana Pawła II, Filaretów, Głęboką i Muzyczną do Dworca Lublin. Na dalszym odcinku jej trasa zostanie wydłużona od ul. Chodźki do Choin.

* Linia 155 Bez zmian.

* Linia 156 Bez zmian.

* Linia 157 Zmiana trasy. Zostanie wydłużona. Na rondzie Nauczycieli Tajnego Nauczania (koło sklepu E.Leclerc przy ul. Zana) skręci w ul. Bohaterów Monte Cassino i ulicami Armii Krajowej i Jana Pawła II dotrze do pętli przy ul. Granitowej na os. Poręba.

* Linia 158 Bez zmian.

* Linia 159 Bez zmian.

* Linia 160 Zmiana trasy. Jadąc z Choin nie dojedzie już na os. Poręba i ominie ulice Diamentową, Krochmalną, Jana Pawła II, Filaretów i Granitową. Zemborzycką pojedzie prosto, kończąc trasę na pętli przy ul. Żeglarskiej.

* Linia 161 Zmiana trasy. Zmian będzie dużo mniej, niż w pierwotnej wersji. Linia zostanie skrócona do Węglina.

* Linia 162 Zmiana trasy. Pierwotnie miała nie być poddana modyfikacjom. W wyniku konsultacji wyznaczono nową trasę, która poprowadzi z os. Poręba, ulicami Jana Pawła II, Diamentową i Zemborzycką do ul. Mickiewicza.

* Linia 301 Nowa linia. Jedna z tzw. linii przyspieszonych. Dojedziemy nią z pętli przy ul. Daszyńskiego na Kalinowszczyźnie przez al. Solidarności, Sikorskiego i Kraśnicką oraz ul. Bohaterów Monte Cassino, Armii Krajowej i Jana Pawła II do przystanku końcowego przy ul. Granitowej na Porębie.

* Linia 302 Nowa linia. Kolejna „szybka” linia. Ma połączyć pętle przy ul. Choiny na Czechowie z tą na osiedlu Widok na Czubach przez Śródmieście i ul. Nadbystrzycką. Według wstępnego wariantu, w jedną stronę miałaby jechać przez nieskomunikowaną ul. Wieniawską, gdzie ma powstać nowy przystanek. „Wracać” na Czechów ma Krakowskim Przedmieściem, ul. 3 Maja i al. Solidarności.

* Linia 303 Przekształcona z linii 46.

* Linia 904 Likwidacja.

* Linia 912 Bez zmian.

* Linia 917 Bez zmian.

* Linia 922 Bez zmian.

* Linia 923 Przekształcona z linii „Białej”.

* Linia 934 Przekształcona z linii „Zielonej”.

* Linia 950 Zmiana trasy.

* Linia 951 Nowa linia.

* Linia N1 Bez zmian.

* Linia N2 Bez zmian.

* Linia N3 Bez zmian.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty