Trwa ogłoszony przez KUL konkurs na projekt pomnika ks. Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora uniwersytetu. Nagrodą jest realizacja projektu oraz 30 tys. zł
Pomnik ma stanąć na skwerze abp. Józefa Życińskiego. Jak wynika z dokumentów towarzyszących konkursowi w przybliżeniu chodzi o miejsce gdzie dziś możemy oglądać „Pomnik godziny czwartej”, pracę Wojciech Bąkowskiego, uczestnika zeszłorocznej edycji Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto.
Ale konkurs obejmuje nie tylko projekt pomnika, ale także koncepcję zagospodarowania jego bezpośredniego otoczenia – całego terenu w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni (między CSK a hotelem Mercure).
Projektantowi zaleca się utrzymanie istniejącego układu alejek, choć dopuszczane są korekty. W wytycznych dotyczących zieleni jest mowa o bezwzględnym obowiązku zachowania klonów w centralnej części skweru i maksymalnym stopniu zachowania innych rosnących tu drzew.
Koszt wykonania wszystkich prac związanych z budową pomnika oraz zagospodarowania terenu (wraz z dokumentacją) musi się zmieścić w kwocie 390 tys. zł.
Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 20 marca, sam projekt trzeba będzie przygotować do 7 czerwca. Komisja konkursowa (przewodniczącym jest prof. Leszek Mądzik) przy ocenie prac będzie brała pod uwagę przede wszystkim walory artystyczne pomnika, kompozycja przestrzenna, rozwinięcie detalu architektonicznego bryły i twórcze, oryginalne rozwinięcie przesłania ideowego. Zwycięzcę poznamy 12 czerwca.
Nagrodą dla zwycięzcy jest realizacja projektu oraz 30 tys. zł. Regulamin przewiduje także przyznanie nagród dodatkowych - w sumie pula nagród wynosi 70 tys.
Organizatorzy przewidują wystawę pokonkursową, na której zaprezentowane zostaną najlepsze prace.
Idea upamiętnienia ks. Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora uniwersytetu i organizacji konkursu jest związana ze 100-leciem powstania KUL.