Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 maja 2023 r.
20:39

Lublin na starych zdjęciach. Tym razem taksówką w stronę PRL

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
Skrzyżowanie Krakowskiego Przedmieścia z ul. Szopena i Ewangelicką
Skrzyżowanie Krakowskiego Przedmieścia z ul. Szopena i Ewangelicką (fot. Wojciech Turżański)

Tankowały na CPN, brały pasażerów stojących w kolejkach na postojach i wprost z ulicy. Lubelskie taksówki, gdy były nimi fiaty 125p, wołgi i warszawy, są bohaterkami wystawy fotograficznej. Autorem zdjęć pokazujących Lublin i jego mieszkańców z czasów PRL jest Wojciech Turżański

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To będzie kurs gratisowy, bo za wstęp na wystawę się nie płaci. Taksometr zacznie cykać w czwartek, 25 maja o godz. 18 a taksówka zatrzyma się dopiero po miesiącu. Przez ten czas w Galerii Teatru NN będzie można oglądać zdjęcia zebrane pod tytułem „Kurs na PRL" i jest to fotograficzna podróż taksówką po Lublinie z czasów gdy napis TAXI ozdabiał dachy warszaw, wołg, wartburgów, polonezów czy dużych fiatów.

Z każdym łączy się opowieść

- Rozmowy o pokazaniu fotografii trwały jakiś czas, szukaliśmy tematu. Taksówki są częścią miasta, to nie same samochody są tematem ale Lublin i taksówki. Starałem się nie ingerować w wybór jakiego dokonali autorzy wystawy, którzy dostosowali ją do tego, czego oczekują widzowie. Dołożyłem chyba tylko ze trzy zdjęcia. Każde jest w jakiś sposób szczególne, z każdym łączy się opowieść, którą przywołam oprowadzając po wystawie. Jest moją pierwszą autorską i trudno opisać co czuję. Nie sądziłem, że tak szybko po zakończeniu pracy zawodowej będę przeżywał taki stres – mówi trochę żartobliwie Wojciech Turżański, autor prezentowanych prac.

Wojciech Turżański (rocznik 1957) pochodzi z Lublina. Fotografował już jako dziecko inspirując się zainteresowaniami ojca, Jerzego Turżańskiego; fotografa, dziennikarza motoryzacyjnego i współzałożyciela „Kuriera Lubelskiego". Pan Wojciech, tak jak ojciec, oprócz fotografii interesuje się motoryzacją.

Taksówki miejskim pretekstem

- Fotografując Lublin, komunikację miejską – autobusy, trolejbusy i taksówki, łącząc swoje życiowe pasje odsłonił niszowy ówcześnie temat fotograficzny. Na wystawie prezentujemy dotąd niepublikowane zdjęcia oraz przekrój kolekcji liczącej ponad 1000 fotografii, którą zgromadziliśmy w archiwum ośrodka. Będą to widoki na lubelskie taksówki z lat 70. i 80. ubiegłego wieku – motyw przewodni wystawy - jednak stanowią one jedynie pretekst do przedstawienia Lublina tamtego czasu. Wystawę fotografii wzbogacą dokumenty, relacje historii mówionej i przedmioty związane z lubelskimi taksówkami czasu PRL – mówi Patryk Pawłowski z Pracowni Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który zaprojektował i opracował graficznie wystawę a wspólnie z autorem wybrał i opisał zdjęcia.

Podświetlane liczydełka

- Nie korzystaliśmy często z taksówek, każda jazda była dla mnie wielką atrakcją. Stałem za przednią kanapą, wówczas fotele nie były dzielone jak we współczesnych autach. Pierwszą rzeczą rzucająca się w oczy był mechaniczny taksometr z chorągiewką, którą kierowca przełamywał i ustawiał taryfę. Wówczas otwierały się podświetlone liczydełka, tykał zegar, przesuwały cyfry. Gdy kurs był wieczorem wyglądało to jeszcze ciekawiej. Pamiętam, że ojciec chodził złapać taksówkę gdy jechaliśmy na wakacje. Łapanie taksówki było wówczas konieczną umiejętnością, szedł na skrzyżowanie gdzie najczęściej można było zobaczyć puste. Wsiadał, przyjeżdżał pod dom, gdzie czekaliśmy z bagażami i razem jechaliśmy na dworzec kolejowy – wspomina Wojciech Turżański, którego fotografie znają czytelnicy lubelskiej prasy i osoby zainteresowane historią Lublina. Na przykład odwiedzający CSK znajdą je na wystawie pokazującej jego historię. Jest na nich gmach Teatru w Budowie zanim stał się znanym nam obiektem.

Opis łapania taksówki zwanej taryfą i widok kolejek na postojach będą abstrakcją dla współczesnych użytkowników aplikacji. To zdanie dla dziadków i pradziadków by wytłumaczyć zasadę działania telefonu nr 222-22, który dzwonił na postoju przy placu Litewskim (dziś deptak koło hotelu Europa) oraz 233-33 dźwięczącego na placu Wójtowicza przy dworcu PKP.

Rozmowy z lublinianinem 50+ wymagać będzie zlokalizowanie 27 postojów taksówek, które istniały w latach 80. ubiegłego wieku i były wyliczane wszystkie ówczesne przewodniki po mieście – m.in: przy ul. Armii Czerwonej, Bieruta, Mełgiewskiej (przy FSC), Nowotki (róg Grottgera) czy na placu Zebrań Ludowych. Nie mówiąc o ośmiu stacjach CPN, z których jedna była przy al. PKWN.

Ale nie tylko samochodowe motywy znajdą oglądający wystawę, bo w kadrach Wojciecha Turżańskiego są i barwne neony kawiarni, i restauracji Krakowskiego Przedmieścia, śródmiejskie ulice czy powstające blokowiska z wielkiej płyty.

Zwiedzanie ekspozycji w galerii przy ul. Grodzkiej 34 zaplanowano od poniedziałku do piątku (10-17); soboty po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 81 532 58 67 lub email: teatrnn@tnn.lublin.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek przejmuje Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bychawie. Połączenie obu firm pozwoli wzmocnić pozycję zakładu z Radzynia Podlaskiego na rynku mleczarskim, a OSM w Bychawie, który od 1 lipca stanie się oddziałem Spomleku, uchroni przed likwidacją.

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni
galeria

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni

„Wisienka na torcie” wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Były awanse na wyższe stopnie, odznaczenia, medale i krzyże zasługi.

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Po ośmiu latach, do Polski wraca międzynarodowy wyścig kolarski kobiet. Pod koniec czerwca, zawodniczki z całego świata będą przejadą przez najpiękniejsze miejsca w Lubelskiem.

Michał Żebrakowski to jeden z zawodników, który odchodzi z Motoru

Krótkie urlopy, pięć sparingów i trzy pożegnania. Motor Lublin przedstawił plan przygotowań

W środę Motor ogłosił plan przygotowań do nowego sezonu. Piłkarze nie będą mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek. We wtorek rozpoczęli urlopy, a do treningów wrócą już 17 czerwca. Beniaminek PKO BP Ekstraklasy rozegra pięć meczów kontrolnych. Są też nowe wieści kadrowe – z klubem żegnają się Piotr Kusiński, Przemysław Szarek oraz Michał Żebrakowski.

Potencjalni nabywcy dwóch samochodów honker 2324 z wyciągarką będę musieli zaoferować odpowiednio: co najmniej 8 tys. i 9 tys. zł.
Zdjęcia

Powojskowe mienie znów do kupienia. Ile za Honkera, a ile za wózek widłowy?

Aż 130 pozycji liczy lista sprzętu i pojazdów, który można kupić od lubelskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego. Na nowych właścicieli czekają m.in. wycofane ze służby dwa honkery, silniki oraz pakiety z częściami samochodowymi, a także wózki widłowe.

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Grupa Azoty S.A. nie finansuje już nowej hali sportowo-widowiskowej przy ul. Lubelskiej. Zawarta w roku 2022 umowa tytularna nie została przedłużona. Tymczasem przed obiektem nadal stoi duży pylon z napisem Grupa Azoty Arena - pozostałość po zakończonym sponsoringu.

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy
Zdjęcia
galeria

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy

W środę (5 czerwca) na finiszu kampanii wyborczej do europarlamentu Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję, na której przypomniało swoje postulaty i zachęciło do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach.

W nocy ze środy na czwartek będziemy mogli oglądać kolejny kosmiczny taniec satelit starlink.
film

Kosmiczny pociąg ponownie na niebie. Starlinki amerykańskiego miliardera widoczne nad Polską

Przed nami kolejny spektakularny pokaz. Będzie można podziwiać przelot satelit Starlink.

Podpisanie listu intencyjnego przez ministra Obrony Narodowej, marszałka Województwa Lubelskiego, prezydenta Lublina oraz prezesa Zarządu Portu Lotniczego Lublin S.A

113 hektarów dla śmigłowców w Świdniku. Wojsko przejmie trawiaste lotnisko

Co dalej z bazą dla śmigłowców szumnie zapowiadaną kilka tygodni wstecz. Zapytaliśmy MON, co się w tej sprawie dzieje.

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Do wojewody lubelskiego wpłynął dziennik budowy gigainwestycji w Małaszewiczach. Jednak spółka Cargotor w swoim harmonogramie zakłada, że umowę z wykonawcą przebudowy portu podpisze dopiero w drugim kwartale 2026 roku.

Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.
Biłgoraj
film

To była pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. Jutro świętuje jubileusz

Mija 40 lat odkąd w Polsce swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. A pierwsza taka placówka powstała w Biłgoraju i to tam odbędzie się jutro jubileuszowa feta.

Trudno uwierzyć, że 36-latka wyszła z tego wypadku bez większych obrażeń

Rogóźno/Zofiówka. Koszmar w deszczu

Dwa groźne wypadki pod Łęczną. Oba wydarzyły się na prostej drodze wczoraj, podczas ulewnego deszczu

AW-149

W Świdniku ruszyła linia produkcyjna AW-149

Za 250 mln zł koncern Leonardo uruchomił w PZL Świdnik linię produkcyjną śmigłowców AW-149. Dokładnie 32 takie maszyny do 2029 roku trafią do polskiej armii.

Zbigniew Jakubas podziękował kibicom za sezon 23/24

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Jesteście najlepszymi kibicami, jakich mogłem sobie wymarzyć

Od poniedziałku praca w Motorze wre. Prezes Zbigniew Jakubas przyznał, że trzeba wzmocnić skład, żeby beniaminek z Lublina nie podzielił losu swoich poprzedników i powalczył o miejsce w środku tabeli PKO BP Ekstraklasy. Szef klubu znalazł jednak czas, żeby podziękować kibicom za ich wsparcie w sezonie 23/24.

Maciej Gostomski to jeden z najważniejszych piłkarzy Górnika, któremu 30 czerwca wygasa kontrakt w Łęcznej

Długa lista zawodników Górnika Łęczna z wygasającymi kontraktami

Górnik Łęczna zakończył sezon 2023/2024 w półfinale baraży o PKO BP Ekstraklasę. Zielono-czarni dopiero po rzutach karnych Motorowi Lublin, który finalnie jako ostatni awansował na najwyższy szczebel. Lato przed kolejnymi rozgrywkami w Łęcznej zapowiada się na bardzo pracowite, bo wielu piłkarzom wraz z końcem czerwca wygasają kontrakty

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

18,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruras

Zamość

59,00 zł

Komunikaty