Protesty sąsiadów niewiele dały. Ratusz nie rezygnuje z wpuszczenia zabudowy wielorodzinnej na grunty po fabryce wind przy ul. Roztocze. Na budowanie tu bloków ma pozwolić nowy plan zagospodarowania terenu, którego projekt właśnie upubliczniono.
Deweloper chce zarobić, a miasto chce nam stworzyć getto – oburza się Henryka Jarosławska, mieszkanka os. Świt. – My jesteśmy osiedlem domów jednorodzinnych, a nagle nam się tutaj robi jakiś Manhattan. To nie będzie dobre sąsiedztwo.
Kiedyś była fabryka
Miasto zakłada, że na pofabrycznym terenie sąsiadującym z osiedlem będzie mogła powstać zabudowa wielorodzinna i usługowa. O proporcjach pomiędzy usługami i mieszkaniami swobodnie decydowałby sam inwestor.
Spór dotyczy terenu na rogu ul. Roztocze i Orkana, gdzie przez lata działała Lubelska Wytwórnia Dźwigów Osobowych „Lift-Service”. W 2019 r. firma przeniosła się do nowej siedziby na Felinie, a starą fabrykę zburzono. Zbliżona kształtem do trójkąta, półtorahektarowa działka jest dzisiaj pusta.
Co zamiast wytwórni
Na zabudowanie tej działki blokami nie pozwala wciąż obowiązujący plan zagospodarowania, który wyznacza tu „tereny aktywności gospodarczej”. O zmianę planu poprosiła Ratusz firma MK Inwestycje, która chce, by miasto dopuściło tu bloki. Swego czasu firma prezentowała miastu koncepcję pokazującą siedem budynków.
Ratusz uznał, że warto przeznaczyć te grunty pod mieszkania. Tego samego zdania była Rada Miasta. Za jej zgodą miejscy planiści zaczęli opracowywać projekt nowego planu zagospodarowania terenu.
Budynki do 30 metrów
Pierwszy projekt został zaprezentowany latem ubiegłego roku. Przewidywał tu zabudowę wielorodzinną i usługi. W rogu działki leżącym najbliżej skrzyżowania ul. Orkana i Roztocze budynki mogłyby mieć nawet 30 m wysokości.
Obok wyznaczono kolejne strefy wysokości: do 25 m, następnie do 18 m, zaś najbliżej ogródków leżących na tyłach domów przy ul. Urzędowskiej bloki nie mogłyby przekraczać 12 m. Mieszkańcy zgłosili do projektu 1576 uwag.
Nowa wersja: nieco niższe
– Większość uwag została częściowo uwzględniona – twierdzi Urząd Miasta, który właśnie upublicznił drugą wersję projektu. Różni się ona od pierwszej kilkoma szczegółami.
Nie przewiduje już strefy z 30-metrowymi budynkami, powiększa za to strefę, w której dozwolona wysokość zabudowy to 25 m. Powiększa też pas zabudowy mającej nie więcej niż 12 m i odsuwa ją nieco od istniejących domów jednorodzinnych.
W efekcie tych korekt mniej miejsca miałoby zostać na zabudowę 18-metrową, która zaczynałaby się nieco dalej od domów przy Urzędowskiej niż zakładał pierwszy projekt.
Planiści podkreślają też, że druga wersja zwiększa pasy zieleni izolacyjnej, obszary zieleni towarzyszącej i chroni istniejące drzewa.
Mieszkańcy rozgoryczeni
– Nasze uwagi zostały ośmieszone, zlekceważone. Czy urzędnicy Wydziału Planowania kochają tylko deweloperów? – oburza się Henryka Jarosławska. – My nie jesteśmy przeciwko jakiekolwiek zabudowie, tylko przeciwko tak ogromnej liczbie nowych mieszkańców, którzy zablokują samochodami nasze uliczki budowane przez nas w czynie społecznym.
– Już podczas zebrań rodziców w Szkole Podstawowej nr 50 nie możemy wyjechać z posesji, bo mamy pełno obcych aut – mówi mieszkanka os. Świt, która obawia się, że ten problem będzie codziennością, gdy staną tu bloki. – Ani ich mieszkańcy nie będą tu szczęśliwi, ani my. A ul. Roztocze po prostu nie przyjmie tylu aut z nowych bloków. Już teraz jest zatłoczona.
Ile miejsc dla samochodów?
W drugiej wersji projektu nowego planu zagospodarowania terenu nie zmienia się wymagana przez miasto liczba miejsc parkingowych. Na najmniejsze mieszkania (do 50 mkw.) musiałoby przypadać minimum jedno miejsce na auto, na średnie (od 50 do 70 mkw.) inwestor miałby zapewnić 1,2 miejsca, natomiast na największe (powyżej 70 mkw.) musiałoby przypadać 1,5 miejsca parkingowego.
Można zgłaszać swoje uwagi
Mieszkańcy i wszyscy zainteresowani losem tego miejsca, nie tylko bliscy sąsiedzi, mogą zgłaszać Urzędowi Miasta swoje uwagi do projektu. Uwagi będą przyjmowane do 17 maja pocztą elektroniczną (planowanie@lublin.eu) lub tradycyjną (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) oraz przez system ePUAP. Pisma nie mogą być anonimowe.
Każdy chętny może też wziąć udział w zaplanowanej na 22 kwietnia (Ratusz, godz. 13) dyskusji z planistami, o ile zapisze się do 20 kwietnia (planowanie@lublin.eu, tel. 81 466 23 00). Dyskusja może się odbyć przez internet.