W czwartek dyskusja, która będzie zorganizowana w ramach ogólnopolskich obchodów 40-lecia KOR.
3 listopada o godz. 17 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” (Grodzka 21) dyskusja „Lublin. Buntownicy PRL” z udziałem: Tadeusza Mroczka, Janusza Opryńskiego, Henryka Kowalczyka, Grzegorza Józefczuka, Jana Marii Kłoczowskiego, Adama Cichockiego, Janusza Bazydło, Anny i Wojciecha Samolińskich, Macieja Sobieraja, Krzysztofa Żórawskiego i Jana Krzysztofa Wasilewskiego.
Prowadzenie: o. Tomasz Dostatni.
Komitet Obrony Robotników powstał 23 września 1976 roku. W podpisanym przez 14 osób Apelu do społeczeństwa i władz PRL sygnatariusze stanęli w obronie robotników represjonowanych przez władze PRL za udział w protestach w Ursusie, Radomiu i innych miastach w czerwcu tamtego.
Działacze KOR organizowali pomoc materialną, medyczną i prawną osobom represjonowanym po protestach w Ursusie, Radomiu i Płocku. Zbierali informacje o ofiarach represji, aresztowaniach, pobiciach, wyrzuceniach z pracy, nękaniach i prześladowaniach uczestników protestów i członków ich rodzin. Przywozili pieniądze, załatwiali adwokatów, pomagali pisać skargi i odwołania. Dowiadywali się o terminy i miejsca rozpraw i przyjeżdżali do sądu na rozprawy. Przez rok działalności KOR udzielił pomocy ponad 600 rodzinom, wydając na ten cel ponad 3 miliony ówczesnych złotych zebranych od osób prywatnych.