Lubelscy seniorzy otrzymają wsparcie psychologiczne. Rusza projekt profilaktyki zdrowia psychicznego, a zapisy już się rozpoczęły.
W Lublinie rusza projekt skierowany do seniorów, który ma na celu wsparcie psychiczne najstarszych mieszkańców miasta. Od czwartku (22 sierpnia), seniorki i seniorzy, którzy ukończyli 65 rok życia mogą zapisać się na spotkania z psychologami.
Jest to część projektu „Polityka Senioralna EFS+”, która jest zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie we współpracy z Miastem Lublin i 36 gminami woj. lubelskiego. Ma na celu poprawę jakości życia osób starszych poprzez oferowanie wsparcia z zakresu zdrowia psychicznego.
Zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych, Anna Augustyniak, podkreśla, że miasto od lat rozwija politykę senioralną, koncentrując się na różnorodnych formach wsparcia dla osób starszych.
– Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne, dlatego gorąco zachęcam do zapisów. Spotkania z psychologiem pozwolą na lepsze zrozumienie własnych emocji i działań, ale wyjaśnią też perspektywę relacji z naszymi bliskimi – tłumaczy Anna Augustyniak.
Projekt jest skierowany do mieszkańców Lublina powyżej 65 roku życia i obejmuje minimum 16 godzin wsparcia psychologicznego dla każdej osoby, która zgłosi chęć uczestnictwa.
Tematyka spotkań została dobrana z myślą o codziennych wyzwaniach i problemach, z jakimi mierzą się seniorzy. W tym m.in. poczuciu osamotnienia, bezsenności czy trudności w relacjach z bliskimi. Uczestnicy będą mieli szansę uzyskać praktyczne porady, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, a także podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi seniorami.
Spotkania zostaną poprowadzone przez wykwalifikowanych psychologów z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami starszymi, co gwarantuje, że poruszane tematy będą odpowiadały na rzeczywiste potrzeby tej grupy wiekowej.
Justyna Lalak, psycholog, która współpracuje przy projekcie, zwraca uwagę na znaczenie tego rodzaju inicjatyw:
– Cykl spotkań dla seniorów został tak zaplanowany, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby tej grupy wiekowej. Tematy poruszane podczas spotkań będą odnosić się zarówno do zagadnień, które wiążą się z codziennością, jak i tych trudniejszych, o których nie zawsze wiemy, jak rozmawiać – tłumaczy Justyna Lalak.
Zapisy na udział w projekcie potrwają od 22 do 28 sierpnia, do godziny 15.00. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie oraz osobiście w Zespole Ośrodków Wsparcia w Lublinie przy ul. Lwowskiej 28 w dni robocze od 7:00-15:00.
Osoby, które zapiszą się telefonicznie, muszą dostarczyć wypełnione formularze zgłoszeniowe do 30 sierpnia. Warto podkreślić, że zgłoszenia mogą być dokonywane nie tylko przez samych seniorów, ale także przez ich opiekunów.
Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin projektu są dostępne na stronie internetowej