W piątek po raz pierwszy w Lublinie obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. W rocznicę porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy SB, wspominani są kapłani i zakonnicy, którzy oddali życie za wiarę w czasach totalitaryzmów XX w.
– Wspominając dzisiaj ks. Jerzego Popiełuszkę, wspominamy niezłomnych kapłanów, którzy głosili Ewangelię, służyli Bogu i ludziom w najstraszniejszych czasach i mieli odwagę za tę wiarę nie tylko cierpieć, ale oddać to co u człowieka jest najcenniejsze – podkreślał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Arcybiskup Budzik wspominając kapelana „Solidarności” przypomniał również o 3 tysiącach kapłanów męczenników XX wieku. Wśród nich są duchowni z diecezji lubelskiej m.in. ks. Antoni Bajko (zm. 1940 r.), ks. Henryk Blicharski (zm. 1940 r.) ks. Edward Gajewski (1943 r.), ks. Antoni Hunicz (1940 r.), ks. Zygmunt Surdacki (1941 r.) i ks. Wacław Zalewski (1941 r.).
– Odzyskanie niepodległości w 1989 roku nie byłoby możliwe bez Kościoła i bez jego rycerzy takich jak błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Dlatego bardzo się cieszę, że mamy ten Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych – podkreśla wojewoda Przemysław Czarnek, który w piątek przy wojskowej asyście złożył kwiaty i zapalił znicze przy tablicy upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Jest ona usytuowana na ścianie kościoła św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej 9 w Lublinie.