W niedzielę o godz. 10 będzie można po raz pierwszy w tym sezonie wejść do Ogrodu Botanicznego UMCS. Byliśmy sprawdzić, co zastaną zwiedzający
Ogród będzie można odwiedzać codziennie do końca października. Od poniedziałku do piątku od godz. 9. W soboty, niedziele i święta od godz. 10. W dni powszednie od godz. 10 do 14 można oglądać też szklarnie (w cenie biletu). Z kolei Dworek Kościuszków będzie dostępny dla zwiedzających od środy do niedzieli w godz. 10 -18 – informują w uczelnianym „botaniku”.
Wejście od strony ul. Willowej. Ceny biletów bez zmian (3-8 zł). Nowością będzie możliwość płatności bezgotówkowej. Z Kartą Absolwenta UMCS wstęp do ogrodu jest bezpłatny. Zniżki będą dla uczestników programów: Karta Seniora, Rodzina Trzy Plus, Karta Dużej Rodziny, Karta Turysty.
- Kwitną hiacynty, żonkile, tulipany. Zaczynają magnolie. Choć pełnię kolorów będzie można zobaczyć za 2-3 tygodnie, już teraz jest pięknie i zielono – zachęca Błażej Maciorowski z Ogrodu Botanicznego UMCS.
Kto liczy, że zrobi wiosenne zdjęcia – zrobi. - Najlepiej zarezerwować dwie, trzy godziny na spacer po ogrodzie, żeby zobaczyć piękne zakątki i znaleźć obiekty do sfotografowania – dodaje pan Błażej.
Może się zdarzyć, że zapozuje jedna z wiewiórek, których w ogrodzie mieszka sporo. Zimą mają spokój więc chętnie osiedlają się na uniwersyteckim terenie.
W tym roku Ogród Botaniczny i Dworek Kościuszków dołączyły do atrakcji turystycznych i zabytków wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym. Pomysł znaczka, który jest też rodzajem gry dla kolekcjonerów, zrodził się w Czechach. Obecnie istnieje w 20 państwach i obejmuje ponad 5500 miejsc - w Polsce jest już ich prawie 800. Każdy znaczek posiada swój numer, co ułatwia kolekcjonerom zbieranie i kompletowanie kolekcji.
W niedzielę zacznie się sprzedaż Znaczka Turystycznego Ogrodu Botanicznego UMCS (numer 775) i Dworku Kościuszków (numer 776). To drewniany krążek przedstawiający miejsce, do którego dotarł turysta - jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. Ogród Botaniczny w Lublinie jest drugim (po Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu i jego filii Arboretum w Wojsławicach) „botanikiem”, który został wyróżniony Znaczkiem Turystycznym.