Wiadomo już na jakich zasadach przyjmowane będą do pierwszych klas miejskich szkół podstawowych dzieci mieszkające poza ustalonymi obwodami tych szkół.
Zasady zaproponowane przez prezydenta zatwierdzili na ostatniej sesji radni. Jeśli w danej szkole po naborze dzieci „z rejonu” pozostaną wolne miejsca, to dzieci „spoza rejonu” będą mogły być przyjmowane na podstawie przyznawanej im liczby punktów.
4 punkty dostaną dzieci, których rodzeństwo uczęszcza do tej szkoły lub działającego przy niej punktu przedszkolnego bądź innej szkoły tworzącej z nią zespół. 3 punkty dostanie dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza do przedszkola działającego w pobliżu danej szkoły.
2 punkty będą przyznawane dzieciom, których rodzice lub rodzeństwo to absolwenci danej szkoły. Również 2 punkty dostanie dziecko, którego rodzice są zatrudnieni na terenie Lublina lub prowadzą w nim działalność gospodarczą.
Dwanaście punktów dostawać będzie dziecko, które miałoby uczęszczać do klasy prowadzonej metodą Montessori, o ile uczęszczało do przedszkola pracującego według tej samej metody.
Nowa sieć szkół
Rada Miasta zatwierdziła też na ostatniej sesji ostatecznie nową sieć szkół po reformie oświaty. W nowe szkoły podstawowe będą przekształcone gimnazja przy Kunickiego, Smyczkowej, Krasińskiego, Pogodnej, Elektrycznej, Poturzyńskiej, Szkolnej i Długosza. Do już istniejących podstawówek włączone zostaną gimnazja przy Nałkowskich, Radości i Maszynowej. Natomiast w licea będą przekształcone gimnazja przy Wajdeloty i Lipowej. Pracownicy tego ostatniego przekonali władze miasta, by nowe liceum mogło zacząć rekrutację już od najbliższego września, podobnie jak to przy Wajdeloty.