Wszystkie uczelnie rekrutują już kandydatów na przyszły rok akademicki. Dziś, jako ostatnia nabór chętnych rozpoczęła Politechnika Lubelska.
- 11 lipca wydziałowe komisje rekrutacyjne zakończą postępowanie kwalifikacyjne. Ogłoszone zostaną listy rankingowe i listy osób zakwalifikowanych na studia w ramach limitów miejsc. Od 14 do 16 lipca będą przyjmowane dokumenty w miejscach wyznaczonych przez dziekanów. Kandydaci informację o tym otrzymają w internetowym systemie rekrutacyjnym - mówi Magdalena Kozak-Siemińska, rzecznik prasowy UMCS.
UMCS w tym roku proponuje sporo nowości. Jeśli chodzi o studia pierwszego stopnia, są to: science and technology (studia w języku angielskim organizowane przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki we współpracy z Wydziałami Chemii oraz Biologii i Biotechnologii), business management (również w języku angielskim, na Wydziale Ekonomicznym), kierunek prawno-biznesowy, inżynieria nowoczesnych materiałów, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, informatologia stosowana, technologie cyfrowe w animacji kultury, studia historyczno-dyplomatyczne, produkcja medialna i kreatywność społeczna. Kandydaci z tytułem licencjata mogą z kolei wybrać: fizykę techniczną, informatologię stosowaną i animację kultury.
• Ostatniego dnia marca rekrutację na studia pierwszego stopnia rozpoczął też Katolicki Uniwersytet Lubelski. 15 kwietnia ruszył tam natomiast nabór kandydatów na studia magisterskie. Rejestracja odbywa się elektronicznie.
- Jest za wcześnie, aby mówić o liczbach, bo potencjalni kandydaci są w trakcie egzaminów maturalnych i nie mają jeszcze wymaganych dokumentów, aby zakończyć procedurę rejestracji. Dane liczbowe będziemy podawali po zakończeniu rekrutacji, czyli po 7 lipca - mówi Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL. - Ze wstępnych danych możemy stwierdzić, że chętnie wybierane są prawo, filologia angielska, psychologia wspierania jakości życia, psychologia biznesu i przedsiębiorczości, bezpieczeństwo narodowe, czy sinologia - dodaje.
Wśród nowych propozycji, jakie można wybierać podczas tegorocznej rekrutacji są: administrowanie ochroną zdrowia, analityka społeczna i internetowa, gerontologia społeczna, kognitywistyka, zarządzanie dokumentacją i archiwistyka oraz studia drugiego stopnia na kierunku prawo w biznesie.
• Od dziś, za pośrednictwem strony internetowej www.pollub.pl trwa elektroniczne rejestracja kandydatów na studia na Politechnice Lubelskiej. W przypadku studiów stacjonarnych potrwa ona do 2 lipca. Wyjątkiem jest architektura, gdzie rekrutacja potrwa do 18 czerwca z uwagi na obowiązkowy egzamin z rysunku zaplanowany na 1 i 2 czerwca.
• Do 6 lipca trwa rekrutacja na Uniwersytecie Przyrodniczym. Jej wyniki kandydaci poznają 10 lipca. Komunikat o osobach zakwalifikowanych na studia będzie dostępny w internetowym systemie rekrutacyjnym oraz na tradycyjnych listach. Na 9 lipca zaplanowano dodatkowe egzaminy na dwa kierunki studiów: sprawdzian z kontaktu z koniem na kierunek hipologia i jeździectwo oraz praktyczny egzamin z rysunku odręcznego na architekturze krajobrazu. Dla kandydatów na ten ostatni kierunek uczelnia przygotowała bezpłatne zajęcia przygotowawcze z rysunku odręcznego.
W sumie kandydaci mają do wyboru 33 kierunki studiów stacjonarnych i zaocznych pierwszego i drugiego stopnia. Tegoroczne nowości to: żywienie człowieka i dietetyka, inżynieria przemysłu spożywczego i transport w inżynierii produkcji.
• Zakończyła się rejestracja kandydatów na studia ze starą i zagraniczną maturą na Uniwersytecie Medycznym. Osoby, które zdawały, bądź zdają egzamin dojrzałości na nowych zasadach, będą mogły się zarejestrować w dniach 2-16 czerwca. - Od 17 czerwca do 8 lipca będą z kolei miały czas na wpisanie wyników matur na swoich kontach w systemie rekrutacyjnym. Pierwszą listę osób przyjętych ogłosimy 11 lipca - mówi Karolina Janczarek z działu jakości kształcenia Uniwersytetu Medycznego.