Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2016 r.
7:58

Lublin znów schudł. Duży spadek liczby mieszkańców w 2015 roku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 56 A A
Statystyki całkowicie uzależnione są od podejścia mieszkańców do obowiązku meldunkowego. A z tym podejściem bywa różnie
Statystyki całkowicie uzależnione są od podejścia mieszkańców do obowiązku meldunkowego. A z tym podejściem bywa różnie

Lublin stracił w 2015 r. blisko półtora tysiąca mieszkańców zameldowanych na pobyt stały. To jeden z większych spadków w tym stuleciu, choć nie rekordowy. Ubytek mieszkańców nie przekłada się bezpośrednio na zasobność samorządu. Pośrednio – owszem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Jeszcze w 2000 roku w Lublinie na pobyt stały zameldowanych było 335 860 mieszkańców. Co więcej, liczba ta jeszcze rosła (nawet o 1 853 osoby rocznie), by na koniec roku 2003 osiągnąć szczytową wartość 340 550 osób. Od tamtej pory mieszkańców stale ubywa.

– Spadek liczby ludności Lublina jest zauważalny od kilku lat – przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik magistratu. Ale podkreśla, że w całej Polsce rodzi się mniej dzieci. Ale nie tylko tym spowodowany jest ubytek mieszkańców. – Także migracją ludności poza granice miasta lub poza granice kraju w celach zarobkowych.

Pierwszym „spadkowym” rokiem był 2004, czyli ten, w którym Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W roku tym liczba zameldowanych na stałe mieszkańców stopniała o 1 534 osoby. Ale nie był to rekord, bo najwięcej ubyło w roku 2006 – dokładnie 1 645 osób.

Miniony rok Lublin zakończył ubytkiem 1 466 osób. To prawie tak, jakby nagle zniknęły wszystkie budynki mieszkalne mające adres przy ul. Braci Wieniawskich (na zdjęciu), gdzie zameldowanych jest 1 486 osób. Albo wszystkie bloki z ul. Kruczkowskiego, gdzie meldunek na stałe mają 1 424 osoby, czy np. z ul. Balladyny (1 419 osób). To może już robić wrażenie.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie są to statystyki doskonałe, bo całkowicie uzależnione od podejścia mieszkańców do obowiązku meldunkowego. A z tym podejściem bywa różnie. – Przykładowo do rejestru wyborców dopisanych jest obecnie ponad 1000 osób mieszkających na terenie Lublina bez zameldowania – zaznacza Krzyżanowska. – W naszym mieście w roku akademickim mieszkają również studenci, których miejscem zameldowania często niezmiennie pozostaje rodzinna miejscowość.

W Lublinie ubytek mieszkańców nie odbija się wyraźnie na zasobności miejskiej kasy. – Bezpośrednio nie, bo najważniejszą sprawą jest dochód, który mieszkańcy uzyskują – stwierdza Irena Szumlak, skarbnik miasta.

Przy ustalaniu kwoty, którą dostanie miasto podczas podziału podatku dochodowego od osób fizycznych (na ten rok zaplanowano 325 mln zł) nie liczy się to, ile osób ten podatek na terenie miasta zapłaciło, ale jak duża uzbierała się z tego kwota. Pośrednio liczba mieszkańców jednak ma na to wpływ. – Bo im więcej jest ludzi zarabiających, tym wyższe dochody i większy jest odprowadzony w Lublinie podatek dochodowy od osób fizycznych – mówi Szumlak.

Na koniec 2015 roku, na pobyt stały, zameldowanych w Lublinie było 326 276 osób.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

18,00 zł

Komunikaty