Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2015 r.
9:00

Mariia Viznovych. Pracowała dla Magdy Gessler, teraz gotuje w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora sz

Mariia Viznovych. Ukraińska kucharka z restauracji Old Pub. Przez kilka lat pracowała dla Magdy Gessler. Dziś w Lublinie twórczo łączy kuchnię ukraińską z polską. Nam opowiada o swojej Wigilii

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ukraińskiej Wigilii najważniejsza jest kutia. Do tego stopnia, że kiedyś wieczerza wigilijna nazywana była Kutią. Jak pamięta Wigilię z dzieciństwa? - W wiosce Szewczenkowie. Wszyscy zjeżdżali się do babci Anny. Przy stole siedziało prawie czterdzieści osób. Najpierw była modlitwa. Potem babcia wnosiła kutię na stół, na którym leżały łyżki. Musiało być ich tyle, ile ludzi. Jeśli zdarzyło się, że łyżki zabrakło, niechybnie to był znak, że kogoś zabraknie. Każdy nabierał łyżką kutię i jadł. Nie wolno było położyć łyżki na stole, żeby spokój w rodzinie był - mówi Mariia.

Po kutii na stół wnoszono ziemniaki gotowane w mundurkach i gęsty sos grzybowy. - Wkładało się kawałek ziemniaka do buzi, następnie nabierało łyżką sosu z grzybami - dodaje Mariia Viznovych.

• Jak zrobić takie grzyby do ziemniaków?

- Suszone grzyby należy namoczyć, pokroić w paski. Podsmażyć na oleju z cebulą. Na patelni podpiec mąkę, a kiedy zbrązowieje, zaciągnąć sos z grzybami. Sos ma być bardzo gęsty, esencjonalny. Ma niepowtarzalny smak - mówi Mariia.


Po ziemniakach z grzybami była wigilijna kapusta. Kiszona, obsmażona na wiejskim oleju, wolno duszona z suszonymi grzybami. Doprawiona solą z pieprzem. Do kapusty dodawano ziemniaczki. - U was są łazanki, u nas ziemniaczki - śmieje się Mariia.

• Co z pierogami?

- Muszą być z kapustą i grzybami. Z makiem i z suszem wigilijnym. Kompot z suszu przelewano do dzbanków, susz ze śliwką wędzoną przekręcano przez maszynkę, dodawano orzechy laskowe, odrobinę miodu i tym bardzo aromatycznym farszem nadziewano pierożki.

Jak zrobić pierogi z makiem?

Kupujemy pół kilograma maku, 15 dag rodzynek, 15 dag lakowych orzechów, cukier waniliowy i cukier zwykły. Mak musimy obgotować w wodzie, odcedzić. Następnie ugotować go w mleku, znów odcedzić. Przekręcić trzy razy przez maszynkę. Dodać posiekane rodzynki i orzechy. Wyrabiamy, doprawiamy cukrem waniliowym, słodzimy wedle gustu. Lepimy pierożki, gotujemy do wypłynięcia. Na talerzu polewamy masłem i posypujemy cukrem pudrem.

Kolejna potrawa to kompot z suszu podawany z ugotowaną fasolą. - Babcia gotowała fasolę, wkładała ją do bradrury, żeby doszła smaku. Wkładała do misy, zalewała kompotem z suszu. Ten kompot był bardzo gęsty, ciągnący się niemal jak miód - wspomina Mariia.

• A co z wigilijnymi zupami?

- Obowiązkowo barszcz z uszkami. Do barszczu babcia w trakcie gotowania dodawała czerwone porzeczki i maliny. One decydowały o odmiennym smaku barszczu. Bardzo ważna była także ucha. Zupa na małych rybkach. Z ziemniaczkami, marchewką. Zupa była mocna, czysta jak rosół. Po niej następował karp smażony.
Na stole musiał znaleźć się także kisiel jagodowy, którym zalewało się kostkę z kaszy manny wraz z jagodami.

• A śledzie?

- Po pierzynką. Kawałki śledzia z cebulą, doprawione pieprzem, jak trzeba solą. Na to szła warstwa ziemniaków. Najpierw ugotowanych w mundurkach, potem startych. Na to starta marchewka z cebulą. Jeszcze trochę posiekanej rybki, na to pierzynka z ugotowanych buraków. I sos z maślanki. Nieraz babcia dodawała do sałatki grzybki.

• A seliodka i kartoszka?

- Babcia kładła płat marynowanego śledzia na talerz, obok rozkrojony ziemniak w mundurku, do którego nakładała trochę owczego sera. Spróbujcie.

• Wróćmy do kutii. Jak ją dobrze przyrządzić?

- Potrzebujemy 25 dag pszenicy obranej z łuski, 10 dag maku, 10 dag bakalii, 10 dag orzechów, miód, cukier waniliowy, cukier puder, cukier zwykły i lampka koniaku. Pszenicę gotujemy. Oddzielnie mak, który trzy razy przekręcamy przez maszynkę. Doprawiamy mak posiekanymi bakaliami, możemy wrzucić pokruszoną czekoladę - tak robiła moja babcia - i pokrojone cząstki pomarańczy. Dodajemy cukier, miód, na koniec podlewamy koniakiem i mieszamy z pszenicą. Tak wygląda kutia na bogato.

• Koniak był przyprawą?

- Tak. Babcia wyrabiała go w domu. To był swojski bimber, nastawiony na kardamonie, lasce waniliowej, cynamonie, goździkach. Koniak dojrzewał przez pół roku. Kiedy dodało się go do kutii, alkohol szybko wyparował, zostawał bukiet, zapach.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty