Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lipca 2022 r.
15:32

Lublin. Nie chcą myjni za oknem. „Nie dziwię się mieszkańcom, że protestują”

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Stanisława Kossowska, mieszkanka bloku przy Bursztynowej 14
Stanisława Kossowska, mieszkanka bloku przy Bursztynowej 14 (fot. Maciej Kaczanowski)

Unieważnienia zgody na budowę myjni samochodowej oczekują od wojewody mieszkańcy bloku przy ul. Bursztynowej. Twierdzą, że obiekt postawiono przed ich oknami niezgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania terenu. Ratusz temu zaprzecza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Gdy na myjni są trzy samochody, słychać duży szum. Gdy jest wiatr, z mycia unosi się mgiełka z chemikaliami. Balkon mam właściwie naprzeciw tej myjni. Jestem na emeryturze, człowiek czasem chce wyjść na balkon i poleżeć na leżaku, ale jak tu teraz wyjść? – pyta Stanisława Kossowska, mieszkanka bloku przy Bursztynowej 14.

– Kiedyś pachniał nam pobliski las, a teraz czujemy chemię – dodaje jej córka.

Samoobsługowa myjnia samochodowa pojawiła się przy ul. Bursztynowej wiosną tego roku. Zajęła część parkingu obok sklepu Stokrotka. Pozwolenia na budowę udzielił Urząd Miasta.

– W przypadku spełnienia przez inwestora warunków określonych w ustawie nie możemy odmówić jego udzielenia – tłumaczyła Joanna Stryczewska z lubelskiego Ratusza. Do wniosku o zgodę na budowę dołączona była analiza akustyczna, mająca dowodzić tego, że myjnia nie będzie źródłem "ponadnormatywnych oddziaływań akustycznych".

Po uruchomieniu myjni zaczęły się skargi na hałas i unoszące się obłoki chemii. Mieszkańcom nie podoba się też stalowa ścianka ustawiona z jednej strony.

– Mieszkańcy są zrozpaczeni tą sytuacją, bo z dnia na dzień obniżył im się standard życia. Staramy się im pomóc, chociaż możliwości rady dzielnicy są ograniczone – mówi nam Krzysztof Wiśniewski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Czuby Południowe. – Widzimy pewne znaki zapytania, jeżeli chodzi o stan prawny tej sytuacji. Ewidentnie powstanie myjni nie jest w interesie mieszkańców i bardzo negatywnie wpływa na okolicę. Można byłoby znaleźć lepsze miejsce na taką działalność.

>>Ten artykuł powstał dzięki sygnałowi od Czytelników Dziennika Wschodniego<<

– Nie dziwię się mieszkańcom, że protestują. Szczególnie w lecie, kiedy się wietrzy mieszkania i ma się pootwierane okna, hałas i opary z myjni mogą być uciążliwe. Jej lokalizacja w takim miejscu jest nieporozumieniem – przyznaje miejski radny Dariusz Sadowski (klub prezydenta Żuka). Twierdzi jednak, że pozwolenie na budowę wydane przez Urząd Miasta nie jest wadliwe. – Wydaje się, że urząd nie popełnił błędu. Odmowna decyzja mogłaby być uchylona.

Innego zdania są mieszkańcy bloku przy Bursztynowej 14. Pani Stanisława wraz z dwójką innych sąsiadów złożyła do wojewody oficjalny wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji zezwalającej na budowę myjni.

– Decyzji zarzucamy, że została wydana z rażącym naruszeniem prawa – piszą w swym wniosku mieszkańcy. Twierdzą, że pozwolenie jest sprzeczne z obowiązującym od 20 lat planem zagospodarowania, który określa przeznaczenie terenu.

Z planu jednoznacznie wynika, że obszar o kształcie zbliżonym do trójkąta, na którym znajduje się dziś m.in. sklep sieci Stokrotka z towarzyszącym mu parkingiem, jest zarezerwowany pod usługi publiczne.

O jakich usługach mowa? W planie zapisano, że "podstawowym przeznaczeniem gruntów" są obiekty "oświaty, kultury, ochrony zdrowia i opieki społecznej, administracji publicznej i gospodarczej, finansów i ubezpieczeń, kultu religijnego, centr wystawienniczych, targów, inkubatorów przedsiębiorczości i innych usług publicznych".

Plan zagospodarowania dopuszcza również "możliwość wzbogacenia w szczególnie uzasadnionych przypadkach programu podstawowego o usługi komercyjne". Urząd Miasta przekonuje, że właśnie tak się stało obok Stokrotki. – Realizacja myjni stanowi uzupełnienie programu usług funkcjonujących na tym terenie – zapewniał nas wiosną Ratusz.

– Rozumowanie urzędników jest oczywiście błędne – przekonują mieszkańcy domagający się unieważnienia pozwolenia na budowę myjni. Tłumaczą, że dozwolone "wzbogacenie programu podstawowego o usługi komercyjne" możliwe jest tylko wtedy, gdy istnieje "program podstawowy", czyli w tym przypadku "usługi publiczne".

Istniejąca Stokrotka (zbudowana jeszcze przed uchwaleniem planu zagospodarowania, dlatego mogąca dalej działać), nie zalicza się zdecydowanie do "usług publicznych", tylko do komercyjnych. Dlatego, jak twierdzą mieszkańcy, nie można mówić o tym, że teren zagospodarowano zgodnie z podstawowym przeznaczeniem.

W tym momencie protestujący znów powołują się na plan, który mówi, że do czasu wykonania inwestycji zgodnej z przeznaczeniem gruntu (czyli do czasu postawienia obiektu usług publicznych) możliwe jest "zagospodarowanie czasowe" tych terenów, ale wyłącznie na cztery sposoby.

Można urządzić prowizoryczny parking, ustawić urządzenia sportowe lub plac zabaw, urządzić zieleń (ale bez "trwałych nasadzeń") lub ustawić niezwiązane trwale z gruntem obiekty usługowe w formie kiosków lub np. stoisk sezonowych.

– Jak widać wyraźnie, przepis nie dopuszcza budowy myjni samochodowej – twierdzą mieszkańcy w piśmie do wojewody. Dodają, że myjnia "nie stanowi żadnego wzbogacenia", a jest wartością ujemną.

Pismo lokatorów bloku przy Bursztynowej zostało już przesłane urzędnikom wojewody. – Miasto przekazało wniosek wraz z kompletną dokumentacją – informuje Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza. Dalsze decyzje jeszcze nie zapadły.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty