Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lipca 2022 r.
15:32

Lublin. Nie chcą myjni za oknem. „Nie dziwię się mieszkańcom, że protestują”

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
81 15 A A
Stanisława Kossowska, mieszkanka bloku przy Bursztynowej 14
Stanisława Kossowska, mieszkanka bloku przy Bursztynowej 14 (fot. Maciej Kaczanowski)

Unieważnienia zgody na budowę myjni samochodowej oczekują od wojewody mieszkańcy bloku przy ul. Bursztynowej. Twierdzą, że obiekt postawiono przed ich oknami niezgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania terenu. Ratusz temu zaprzecza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Gdy na myjni są trzy samochody, słychać duży szum. Gdy jest wiatr, z mycia unosi się mgiełka z chemikaliami. Balkon mam właściwie naprzeciw tej myjni. Jestem na emeryturze, człowiek czasem chce wyjść na balkon i poleżeć na leżaku, ale jak tu teraz wyjść? – pyta Stanisława Kossowska, mieszkanka bloku przy Bursztynowej 14.

– Kiedyś pachniał nam pobliski las, a teraz czujemy chemię – dodaje jej córka.

Samoobsługowa myjnia samochodowa pojawiła się przy ul. Bursztynowej wiosną tego roku. Zajęła część parkingu obok sklepu Stokrotka. Pozwolenia na budowę udzielił Urząd Miasta.

– W przypadku spełnienia przez inwestora warunków określonych w ustawie nie możemy odmówić jego udzielenia – tłumaczyła Joanna Stryczewska z lubelskiego Ratusza. Do wniosku o zgodę na budowę dołączona była analiza akustyczna, mająca dowodzić tego, że myjnia nie będzie źródłem "ponadnormatywnych oddziaływań akustycznych".

Po uruchomieniu myjni zaczęły się skargi na hałas i unoszące się obłoki chemii. Mieszkańcom nie podoba się też stalowa ścianka ustawiona z jednej strony.

– Mieszkańcy są zrozpaczeni tą sytuacją, bo z dnia na dzień obniżył im się standard życia. Staramy się im pomóc, chociaż możliwości rady dzielnicy są ograniczone – mówi nam Krzysztof Wiśniewski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Czuby Południowe. – Widzimy pewne znaki zapytania, jeżeli chodzi o stan prawny tej sytuacji. Ewidentnie powstanie myjni nie jest w interesie mieszkańców i bardzo negatywnie wpływa na okolicę. Można byłoby znaleźć lepsze miejsce na taką działalność.

>>Ten artykuł powstał dzięki sygnałowi od Czytelników Dziennika Wschodniego<<

– Nie dziwię się mieszkańcom, że protestują. Szczególnie w lecie, kiedy się wietrzy mieszkania i ma się pootwierane okna, hałas i opary z myjni mogą być uciążliwe. Jej lokalizacja w takim miejscu jest nieporozumieniem – przyznaje miejski radny Dariusz Sadowski (klub prezydenta Żuka). Twierdzi jednak, że pozwolenie na budowę wydane przez Urząd Miasta nie jest wadliwe. – Wydaje się, że urząd nie popełnił błędu. Odmowna decyzja mogłaby być uchylona.

Innego zdania są mieszkańcy bloku przy Bursztynowej 14. Pani Stanisława wraz z dwójką innych sąsiadów złożyła do wojewody oficjalny wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji zezwalającej na budowę myjni.

– Decyzji zarzucamy, że została wydana z rażącym naruszeniem prawa – piszą w swym wniosku mieszkańcy. Twierdzą, że pozwolenie jest sprzeczne z obowiązującym od 20 lat planem zagospodarowania, który określa przeznaczenie terenu.

Z planu jednoznacznie wynika, że obszar o kształcie zbliżonym do trójkąta, na którym znajduje się dziś m.in. sklep sieci Stokrotka z towarzyszącym mu parkingiem, jest zarezerwowany pod usługi publiczne.

O jakich usługach mowa? W planie zapisano, że "podstawowym przeznaczeniem gruntów" są obiekty "oświaty, kultury, ochrony zdrowia i opieki społecznej, administracji publicznej i gospodarczej, finansów i ubezpieczeń, kultu religijnego, centr wystawienniczych, targów, inkubatorów przedsiębiorczości i innych usług publicznych".

Plan zagospodarowania dopuszcza również "możliwość wzbogacenia w szczególnie uzasadnionych przypadkach programu podstawowego o usługi komercyjne". Urząd Miasta przekonuje, że właśnie tak się stało obok Stokrotki. – Realizacja myjni stanowi uzupełnienie programu usług funkcjonujących na tym terenie – zapewniał nas wiosną Ratusz.

– Rozumowanie urzędników jest oczywiście błędne – przekonują mieszkańcy domagający się unieważnienia pozwolenia na budowę myjni. Tłumaczą, że dozwolone "wzbogacenie programu podstawowego o usługi komercyjne" możliwe jest tylko wtedy, gdy istnieje "program podstawowy", czyli w tym przypadku "usługi publiczne".

Istniejąca Stokrotka (zbudowana jeszcze przed uchwaleniem planu zagospodarowania, dlatego mogąca dalej działać), nie zalicza się zdecydowanie do "usług publicznych", tylko do komercyjnych. Dlatego, jak twierdzą mieszkańcy, nie można mówić o tym, że teren zagospodarowano zgodnie z podstawowym przeznaczeniem.

W tym momencie protestujący znów powołują się na plan, który mówi, że do czasu wykonania inwestycji zgodnej z przeznaczeniem gruntu (czyli do czasu postawienia obiektu usług publicznych) możliwe jest "zagospodarowanie czasowe" tych terenów, ale wyłącznie na cztery sposoby.

Można urządzić prowizoryczny parking, ustawić urządzenia sportowe lub plac zabaw, urządzić zieleń (ale bez "trwałych nasadzeń") lub ustawić niezwiązane trwale z gruntem obiekty usługowe w formie kiosków lub np. stoisk sezonowych.

– Jak widać wyraźnie, przepis nie dopuszcza budowy myjni samochodowej – twierdzą mieszkańcy w piśmie do wojewody. Dodają, że myjnia "nie stanowi żadnego wzbogacenia", a jest wartością ujemną.

Pismo lokatorów bloku przy Bursztynowej zostało już przesłane urzędnikom wojewody. – Miasto przekazało wniosek wraz z kompletną dokumentacją – informuje Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza. Dalsze decyzje jeszcze nie zapadły.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty