Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 marca 2020 r.
15:45

Lublin: Pracownicy socjalni pomagają z zakupami. Co kiedy ktoś zażyczy sobie krewetek?

Katarzyna Fus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie
Katarzyna Fus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie

Rozmowa z Katarzyną Fus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak w czasie epidemii wygląda praca lubelskiego MOPR?

– Ta niespodziewana w swoim zasięgu epidemia przeorganizowała nie tylko nasze życie osobiste, ale i urzędnicze. Zmusiła nas do innej organizacji pracy. Jako pomoc społeczna, czyli misja niosąca wsparcie potrzebującym musieliśmy się dostosować do istniejącej sytuacji. Żeby zminimalizować niebezpieczeństwo zakażenia moich pracowników musiałam podjąć szereg drastycznych rozwiązań.

• Czyli?

– Pracownicy socjalni nie chodzą w teren. Wywiady środowiskowe przeprowadzają telefonicznie spisując na kartce jakie wsparcie potrzebne jest konkretnym osobom. Przed wszystkimi naszymi filiami wystawiliśmy specjalnie opisane skrzyneczki, do których nasi podopieczni mogą wrzucać spisane prośby, wnioski, dokumenty. Sprawdzane są one sukcesywnie przez pracowników. Żeby zachować bezpieczeństwo i ułatwić składanie dokumentów przy skrzynkach wyłożyliśmy koperty, zszywacze i płyn dezynfekujący. Uruchomiliśmy też obsługiwaną przez naszych pracowników linię dedykowaną przede wszystkim seniorom i osobom niesamodzielnym, ale też wszystkim potrzebującym wsparcia w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji kryzysowej.

• Jak ona działa?

– Pod numerami telefonów 81 466-53-30 oraz 882-431-094 czekamy na zgłoszenia. Dzwonić powinni wszyscy potrzebujący, także osoby nie będące dotychczas naszymi beneficjentami. Okazać może się przecież, że ktoś ma dobrą lub wręcz bardzo dobrą sytuację dochodową nie predysponującą do korzystania ze świadczeń opieki społecznej, ale z racji na samotność, czy brak najbliższej rodziny lub stan zdrowia nie jest w stanie wyjść z domu i zrobić sobie zakupów. Mogą to być seniorzy, dla których wirus jest bardzo groźny i po prostu boją się wyjść z domu i zrobić podstawowych zakupów. Przyjmujemy takie zgłoszenia i nasi pracownicy podstawowe zakupy wykonują.

• Podkreśla pani słowo „podstawowe” zakupy dlatego domyślam się, że prośby były różne.

– Mamy telefony, w których ludzie proszą o rzeczy bardzo szczegółowe np. jogurt lub krem do rąk w określonej pojemności i od ściśle określonego producenta. Ktoś chce otrzymać krewetki. Ktoś inny owoce niesezonowe. Takie zakupy wymagają dużego zaangażowania i odwiedzania wielu sklepów. Uczulamy na to, że jesteśmy pomocą społeczną i w pierwszej kolejności musimy zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby bytowe. Wygląda to w ten sposób, że pracownik socjalny bierze pieniądze od osoby zgłaszającej potrzebę wykonania niezbędnych zakupów, robi je w najbliższym sklepie i dostarcza.

• Wiele osób potrzebuje takiej pomocy?

– W miarę możliwości kadrowych staramy się sprostać tym potrzebom, ale nie ukrywam, że jest to coraz cięższe. Dlatego będziemy apelować do mieszkańców potrzebujących wsparcia żeby ograniczyli listę zakupów do najbardziej niezbędnych. Żebym nie absorbowała pracowników do szukania po całym mieście towarów luksusowych. Apelujemy też, by nie wzywać pracowników socjalnych w sytuacji, gdy okazuje się, że w sąsiedniej klatce mieszka jego córka, a na ulicy dalej wnuczka. To taki przykład, ale mieliśmy i takie zgłoszenia.

• A jak reagują w tej sytuacji pracownicy MOPR? Tak zwyczajnie, po ludzku. Boją się pomagać w ten sposób skoro wszyscy słyszymy apele do zostania w domu?

– Sytuacja zagrożenia koronawirusem nie jest komfortowa dla nikogo z nas. Budzi wiele leków i obaw. My też jesteśmy ludźmi, mamy swoje rodziny i boimy się o swoje i ich bezpieczeństwo. Ale jesteśmy też służbą i staramy się stanąć na wysokości zadania. Jestem bardzo dumna ze swoich pracowników, którzy robią w tej chwili, co mogą. Dwoją się i troją. Często podejmują działania, które są ponadetatowe. Taką priorytetową akcją jest szycie maseczek dla służb walczących z epidemią. Wspierają nas w tym zakonnice z dwóch zgromadzeń, ale też radni miejscy i osoby prywatne. W poniedziałek dzięki temu dostarczyli 600 maseczek do Szpitala Wojewódzkiego, Straży Miejskiej i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia z ul. Kompozytorów Polskich. Chciałam im bardzo za to serdecznie podziękować.

• Przyłączamy się do podziękowań. Wróćmy jednak do potrzeb. Możemy wyobrazić sobie na razie teoretyczną sytuację, w której dobrze zarabiające do tej pory osoby z dnia na dzień tracą pracę i zostają bez dochodów. Czy mogą szukać u was wsparcia?

– Takich osób będzie przybywało. Ustawa o pomocy społecznej pozwala na objęcie ich pomocą. To przecież szczególny przypadek dotyczący klęski epidemii. Nawet jeśli ktoś straci nagle dochód to od razu może zwrócić się do nas. Jeżeli potrzebuje wsparcia to musimy zrobić wszystko żeby ich wesprzeć. Robimy to oczywiście w granicach prawa opierając się na oświadczeniu rodziny czy osoby, z którego wynika, że w konkretnym miesiącu nie posiada dochodu z racji na…W tym miejscu powinny paść argumenty. Takie osoby obejmiemy ją na pewno pomocą. Na zgłoszenia w takich przypadkach czekamy pod numerami telefonów, które już podałam lub drogą mailową na centrum@mopr.lublin.eu lub kontaktowanie się z konkretnymi filiami.

• Pomagacie też osobom objętym kwarantanną domową.

– W tej chwili mamy 27 takich rodzin, a w nich 43 osoby. Informuje nas o nich codziennie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazując konkretne listy osób. Moi pracownicy sukcesywnie na podstawie rozmów telefonicznych z nimi robią im zakupy, które potem wspólnie ze strażą miejską są dostarczane. Dzieje się to przy zachowaniu szczególnych zasad ostrożności. Na zakupy nie bierzemy pieniędzy. Są one finansowa z budżetu miasta Lublin. Pracownicy nie wchodzą do mieszkań, tylko zostawiają zakupy pod drzwiami. Kontaktu bezpośredniego nie ma.

• Długotrwałe pozostanie w domu rodzi też problemy nie tylko związane z koniecznością zaspokojenia potrzeb żywieniowych.

– Oczywiście dlatego uruchomiliśmy też wsparcie psychologiczne. Najważniejsze dla nas jest przeprowadzenie przez ten kryzys seniorów. Oni najbardziej tego wsparcia potrzebują. Koronawirus stał się wśród nich iskrą zapalną, która powoduje że coraz częściej pojawiają się lęki ksenofobiczne. Z myślą przede wszystkim o nich, ale i o wszystkich potrzebujących uruchomiliśmy całodobowy telefon zaufania funkcjonujący siedem dni w tygodniu. Psycholodzy czekają pod numerem 733-588-900. pomocą służą też psycholodzy pracujący w specjalistycznej poradni dla rodzin. Dyżurują oni od 7.30 do 19.00 pod telefonami.

• Potrzebne są zatem bardzo różne formy pomocy.

– Tak. Ta trudna sytuacja pokazuje też pozytywne zjawiska. Zgłaszają się do nas darczyńcy oferujący bardzo różnorodną pomoc. Ludzie w takich sytuacjach naprawdę umieją się jednoczyć i to jest miód na nasze serce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty