- Chcemy świętować jubileusz nie tylko w swoim gronie, ale także wspólnie z mieszkańcami Lublina - mówi ks. dr Marek Słomka, rektor lubelskiego seminarium. I dodaje: - Główne uroczystości zaplanowaliśmy na 25 października. Będzie uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego, a w archikatedrze zostanie wykonana Msza "Koronacyjna” Mozarta. Można ją usłyszeć tylko przy wyjątkowych okazjach.
W październiku otwarto Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej. Muzeum można zwiedzać za darmo. Jest czynne od poniedziałku do piątku (w godz. 9-15, a w środy godz. 11-17). Wśród ok. 50 eksponatów znalazł się Mszał z Kraśnika z ok. 1400 roku. - Jest najstarszym dokumentem liturgicznym na Lubelszczyźnie - podkreśla ks. dr Andrzej Oleszko, dyrektor seminarium.
Jest też europejskiej klasy malarstwo. - To olej na płótnie "Dawid z głową Goliata” przypisywany Giudo Reniemu - wskazuje Dorota Jurkowska, historyk sztuki i pracownik muzeum. Dzieło pochodzi z 1 połowy XVIII w.
Na uwagę zasługują też inne zabytkowe przedmioty. - Jak relikwiarz św. Apolonii. Ma ok. 300 lat - opowiada Jurkowska. - Mamy też ok. 300-letni różaniec wykonany techniką filigranu. Ma sześć dziesiątków (zamiast pięciu-red.). Najprawdopodobniej był przeznaczony dla bardzo pobożnej osoby.
Przechodząc obok można zobaczyć medaliony znajdujące na kamienicy Suchorabskiej. - Ukazują sceny z historii królów i książąt polskich - wyjaśnia ks. dr Oleszko. - To wyjątkowe medaliony. W Polsce są tylko na zamku w Brzegu i w naszym w seminarium.
Podczas zaplanowanych na 2014 r. uroczystości wierni będą mogli skorzystać z odpustów, które lubelskie seminarium otrzymało ze Stolicy Apostolskiej. Od 19 stycznia będzie można wziąć udział w niedzielnych mszach (godz. 11.30) w kościele seminaryjnym.