Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 marca 2025 r.
9:35

Nº HKZ Lublin 1631 - wystawa malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody

Autor: Zdjęcie autora DW oprac.

Tytuł otwartej w piątek, 21 marca wystawy jest tylko pretekstem do kontynuowania fascynacji Lubelskim Bursztynem. W malarskiej twórczości Krystyny Rudzkiej-Przychody i towarzyszących Jej poszukiwaniach obecności bursztynu w czasoprzestrzeni Lubelszczyzny, zaangażowany jest od lat prof. Lucjan Gazda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tytuł wystawy prezentowanej w Muzeum Historii Miasta Lublina odnosi się do historycznie udokumentowanego aresztowania w Lublinie, w roku 1631, beczki bursztynu transportowanej z Gdańska do Lwowa. Sprawie (beczce) nadano numer „Nº HKZ”.

 Beczkę, w całej zawiłości prawno-fiskalnej, uwolnił dopiero pod koniec roku 1631 dekret króla Zygmunta III Wazy.  Powszechnie znana jest estyma jaką król darzył bursztyn, sam go obrabiając. Chyba tylko już słaby stan zdrowia odwiódł JKM (w 1632 roku dokonał żywota) od osobistego zaaresztowania tych było nie było regaliów ustanowionych jeszcze w czasach przed krzyżackich, przez piastowskich książąt Pomorza. Jakże wspaniale JKM Zygmunt III Waza, mecenas sztuki i miłośnik bursztynu, wpisuje się w te peregrynacje bursztynowych wystaw. Zaczęły się one w 2013 roku (Zapamiętać las) na Zamku w Janowcu, gdzie JKM Przebywał trzykrotnie na przełomie XVI i XVII wieku. Tu była premiera „Bursztynowego lasu”, obrazu Krystyny Rudzkiej-Przychody i światowa premiera Lubelskiego Bursztynu w niespotykanej dotychczas ilości.

 Prezentowany na wystawie obraz „Gra o przeszłość” pobudził wysiłki i działania w grze o przyszłość Lubelskiego Bursztynu. Obraz „Bursztynowy las” był głównym bohaterem wystawy towarzyszącej odbytej w 2015 roku w Chełmie konferencji „Lubelski Bursztyn”. Potem był Zamość, miasto Jana Zamojskiego Kanclerza i Hetmana Wielkiego Koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zaufanego Zygmunta III Wazy. Tutaj zaistniała (2016rok) wystawa „Przenikanie czasu z materią”, malarska narracja z Lubelskim Bursztynem wtle. W 2018 roku w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce zrealizowano, największą zdotychczasowych, wystawę „Ballada o Lubelskim Bursztynie”. W malarstwie Krystyny Rudzkiej-Przychody pojawiły się w całym wyrafinowaniu jej warsztatu, obok dotychczasowych naukowo-narracyjnych obrazów, obrazy baśniowe i satyryczne. W płaszczyźnie odsłaniania tajemnic Lubelskiego Bursztynu pojawiły się fakty i artefakty uzyskane w trakcie dokumentowania złoża „Niedźwiada I” (Stellarium Sp. z o.o.). Wybrzmiała w trakcie wernisażu muzyka zapowiedziała rodzenie się idei antycznego ogrodu muz i oświeceniowych gabinetów historii naturalnej dla tych wspólnych wystaw sztuki i nauki. Ponad 400 lat wcześniej (1595) JKM w nieodległym Krakowie, eksperymentując z alchemikiem Sędziwojem, być może w swojej bursztynniczej pracowni, spowodował pożar Wawelu. A bursztyn pali się wonnie i wybuchowo, po królewsku.

Przesłaniem wystawy „Bursztynowy trójkąt – magiczny symbol Unii” (Galeria Gardzienice 2019) był bursztyn na szlakach handlowych państwa Jagiellonów i bursztyn odkrywany współcześnie w strefie ich oddziaływania, nieopodal Lublina. Miasta gdzie już w dobie JKM Zygmunta III Wazy zaaresztowano beczkę „Nº HKZ” bursztynu bałtyckiego z Gdańska.

W 2022 roku, w ramach obchodów 30-lecia wspólnych dokonań zrodziła się wystawa „Inspiracje Ziemią.... zakwitły bursztynem” (Lublin CSK). Retrospektywie twórczości Krystyny Rudzkiej-Przychody, jej części związanej z Geocyklem, towarzyszyły już dsłonięte formacje geologiczne Lubelskiego Bursztynu w kopalniach Stellarium i AmberWhite oraz dokumentowanych kolejnych złóż (Fundusz Operator, BJ Minerals, Glauconi). Beczka z Lubelskim Bursztynem została odszpuntowana. Przyśpieszyły też jego artystyczne odsłony i popularyzatorskie kreacje.

Dostępność bursztynu i osadów bursztynonośnych pozwoliła w 2022 roku zaaranżować w Galerii Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice „Bursztynowe plaże Lubelszczyzny”. Wystawę inscenizującą genezę i historię Lubelskiego Bursztynu w płaszczyźnie malarstwa, przekazu nauki, trudu górniczego (Henryk Ciosmak Stellarium Niedźwiada) i poezji (Krystyna Lenkowska, poetka z Rzeszowa). Jeszcze bardziej „naukowymi” były przekazy wystawy „Pod i nad” (Galeria Okna Biblioteki Publicznej w Lublinie, 2023) oraz „Gabinety historii naturalnej Lublina” (Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie, 2024), na której „pojawiła” się dodatkowo Noblistka, Maria Curie-Skłodowska. Tutaj też pojawił się wykonany z białego lubelskiego bursztynu herbowy jeleń insygniów województwa lubelskiego, upamiętniający jubileusz jego 550-lecia powstania. Podsumowaniem bursztynowych i umocowanych w historii naturalnej Lubelszczyzny dokonań artystycznych Krystyny Rudzkiej Przychody oraz stanu wiedzy i doświadczeń górniczych w materii Lubelskiego Bursztynu była wystawa „Zapamiętać las II” prezentowana na przełomie 2024/25 roku w Rzeszowie (Galeria na Najwyższym Poziomie).

 Jak meteor pojawił się na Lubelszczyźnie bursztyn, kojarzony przecież dotychczas jedynie z Bałtykiem. Mitologicznie bursztyn to łzy Heliad płaczących nad brzegami rzeki Eridan, którego wody przenosiły je w formie stwardniałej żywicy do Mórz Północy. Czy Eridan płynął dalej na południe i osadzał bursztyn w rejonie Niedźwiady, czy to może inny mit rodzący się współcześnie? Czy właściwym jest w tym racjonalnym świecie tworzenie nowych legend. Bursztyn z Niedźwiady, z Lubelszczyzny jest tak samo magiczny jak ten z plaż Bałtyku. Czy pozbawiać go tej tajemniczości, która zrodziła wszystkie antyczne mity i traktować go wyłącznie racjonalnie, jedynie jak cenną kopalinę. Lubelszczyzna powinna jednak tworzyć swój własny mit, tym bardziej, że w bursztynie lubelskim utrwalony jest bezpośredni kontakt z kosmosem. Drobiny meteorytu w lubelskim bursztynie są przekazem bezpośrednio z Olimpu, od gromowładnego Zeusa.

Symbolicznym przesłaniem uzyskania przez Lubelski Bursztyn własnej tożsamości niech będzie ten historyczny epizod z aresztowaniem bursztynu z Gdańska Nº HKZ Lublin 1631. Już nieco ponad 100 lat później o bursztynie z Lubelszczyzny usłyszą słuchacze Akademii Francuskiej. Cudze chwalicie swojego nie znacie.

Prezentowana wystawa w Muzeum Historii Miasta Lublina, w staromiejskiej Bramie Krakowskiej niech będzie kolejnym krokiem do właściwego umiejscowienia Lubelskiego Bursztynu w czasoprzestrzeni Lubelszczyzny. Swoje poznajcie i chwalcie do 18  kwietnia w Muzeum Historii Miasta Lublina. Placówka czynna jest od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do  16.30.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?
praca

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?

Podczas ostatniej sesji rady miasta samorządowcy z Puław przyjęli uchwałę o nie wyrażeniu zgody na zwolnienie z pracy radnego klubu Prawo i Sprawiedliwość, Grzegorza Bińczaka.

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Poszukiwany 24-latek wpadł w nielegalnym salonie gier. Wewnątrz zabezpieczono również cztery automaty.

Żłobek nr 4 na ul. Puławskiej

Rodzice walczą o plac zabaw dla dzieci. Dlaczego ich żłobek nie dostał dofinansowania?

Milion złotych trafi na place zabaw przy lubelskich żłobkach. Jeden z nich został jednak wykluczony z programu – rodzice widzą w tym drugie dno.

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30
foto
galeria

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30

To była impreza godna weekendu. W ubiegłą sobotę w lubelskim Klubie 30 wystąpił legendarny dj Shaun Baker oraz zjawiskowa wokalistka Jessica Jean, którzy podbili serca lublinian. Podczas imprezy duet wykonał hity, które podbiły parkiety w całej Europie: "Hey Hi Hello", "V.I.P.", "Power", "Explode", "Run Away", "Give" oraz wiele innych. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z tej imprezy, to zapraszamy do naszych fotogalerii.

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

W bagażu Białorusina celnicy odnaleźli dwie skóry bobra. Jak się okazuje na wwóz tego typu trofeów do Polski potrzebne jest odpowiednie zezwolenie.

W sezonie letnim liczba turystów odwiedzających jezioro Firlej jest bardzo wysoka. Gmina chce usprawnić system poboru opłat za parkowanie

W Firleju staną parkomaty. Gmina liczy na zysk i porządek

W tym sezonie kierowców korzystających z parkingów nad jeziorem Firlej czeka ważna zmiana. Zamiast uiszczania opłat bezpośrednio inkasentom - będą mogli skorzystać z parkomatów. Urządzenia mają zacząć działać już w maju.

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

Gdzie nowością są studia licencjackie i magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo, prowadzone w trybie weekendowym? A gdzie są takie kierunki jak Sport Science & Coaching czy Tworzenie gier komputerowych i technologie interaktywne? Co jeszcze oferują prywatne uczelnie w naszym regionie?

Po słabym spotkaniu Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W spotkaniu otwierającym 25. kolejkę Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 30:38. Piątkową porażką, przy niekorzystnych wynikach spotkań rywali, puławianie zamkną sobie drogę do miejsca w najlepszej ósemce rozgrywek

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!

Lublin, miasto pełne historii, legend i niezwykłych opowieści, właśnie wzbogaciło się o kolejne symbole, które podbijają serca mieszkańców i turystów. Nowe figurki koziołków, rozsiane po Starym Mieście, budzą ciekawość i zachęcają do odkrywania tajemnic ukrytych w miejskiej przestrzeni. Czy wiesz, gdzie ich szukać? Jakie legendy się z nimi wiążą? Sprawdź swoją wiedzę w naszym wyjątkowym quizie!

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Wybór między jasnymi a ciemnymi panelami podłogowymi jest często trudny – obie opcje są w końcu bardzo estetyczne. Decyzja zależy od wielu czynników, takich jak styl wnętrza, jego wielkość, nasłonecznienie, a także osobiste preferencje mieszkańców. Oto kilka wskazówek, które pomogą wybrać odpowiednie panele podłogowe do danego mieszkania.

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała

Po domowej porażce z liderem z Grodziska Mazowieckiego piłkarze Wisły Puławy zagrają na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała. „Górale” przed sezonem mieli walczyć o czołowe lokaty tymczasem mocno zawodzą. Jeśli puławianom uda się wygrać pod Klimczokiem mogą przyczynić się do zmiany trenera rywali

Sekret zdrowej i promiennej skóry, czyli mezoterapia. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu!

Sekret zdrowej i promiennej skóry, czyli mezoterapia. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu!

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, który pozwala uzyskać promienną i zdrową skórę. Skutecznie walczy z oznakami starzenia, nadając skórze blask i wyraźnie poprawiając jej kondycję.

Elektroniczny Podpis Kwalifikowany: Pewność i Moc Prawna w Cyfrowym Świecie

Elektroniczny Podpis Kwalifikowany: Pewność i Moc Prawna w Cyfrowym Świecie

W dobie cyfryzacji, kiedy większość dokumentów i transakcji przenosi się do świata online, niezmiernie ważne staje się zapewnienie bezpieczeństwa i wiarygodności w elektronicznym obiegu dokumentów. Jednym z kluczowych narzędzi, które to umożliwiają, jest kwalifikowany podpis elektroniczny, który występuje w formie elektronicznej na dokumentach.

Po porażce z Kingiem koszykarze PGE Startu liczą na wygraną w Dąbrowie Górniczej

PGE Start Lublin zagra w Dąbrowie Górniczej

W sobotę PGE Start Lublin zmierzy się na wyjeździe z MKS Dąbrowa Górnicza (godz. 15.30). Podopieczni Wojciecha Kamińskiego niebezpiecznie zbliżają się do fazy play-in.

Z janowskiej stadniny odchodzi prezes. Działacz PSL trafi do zarządu giganta spożywczego

Z janowskiej stadniny odchodzi prezes. Działacz PSL trafi do zarządu giganta spożywczego

Leszek Świętochowski po niespełna roku rezygnuje ze stanowiska prezesa stadniny w Janowie Podlaskim. Ma teraz zarządzać Krajową Grupą Spożywczą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty