W piątek w nocy przez 3 godziny będzie można wyspowiadać się w jednym z dziewięciu kościołów w Lublinie. Propozycja lubelskiej kurii skierowana jest m.in. do osób, które pracują za granicą a Wielkanoc spędzą w Lublinie. Z sakramentu pokuty i pojednania mogą skorzystać także obcokrajowcy.
Będą mogli wyspowiadać się również obcokrajowcy. – W ub. r. te osoby mogły spowiadać się w archikatedrze – dodaje ks. Maciąg. – W świątyni były jednak tłumy i obcokrajowcy czuli się nieco zagubieni. Dlatego w tym roku wyznaczyliśmy osobny kościół – przyszpitalny przy ul. Staszica, który obcokrajowcy znają, bo odprawiane są tam msze w języku angielskim.
Spowiedź dla obcokrajowców rozpocznie się o godz. 20, potrwa do 21.30. W pozostałych kościołach (patrz lista) duchowni będą służyć pomocą w konfesjonałach w godz. 21-24.
Posiadacze smartfonów będą mogli skorzystać ze specjalnej aplikacji zawierającej pomoce przydatne w przygotowaniu do spowiedzi m.in. rachunek sumienia.
– Te elektroniczne formy cieszą się dużym zainteresowaniem – podkreśla ks. dr Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej.
– Absolutnie odradzam jednak odczytywanie grzechów z telefonu – przestrzega ks. Maciąg. – Te pomoce są po to, aby np. w ławce w kościele przygotować się do tego sakramentu.
W piątek w nocy w konfesjonałach zasiądzie ok. 70 duchownych.
Kościoły biorące udział w Nocy konfesjonałów. Spowiedź w godz. 21-24.
katedra św. Jana
bazylika Dominikanów na Starym Mieście
kościół Świętego Ducha przy Krakowskim Przedmieściu
kościół Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu
kościół św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej
kościół "Powizytkowski” przy ul. Narutowicza
kościół Karmelitów przy ul. Świętoduskiej,
kościół akademicki KUL przy al. Racławickiej